صفحه اصلی » اجتماعی » سخنگوی آتش‌نشانی اصفهان: پمپ‌هایی برای اطفاء حریق بنای تاریخی تهیه کردیم / معاون میراث فرهنگی: برای اطفاء حریق به نتیجه نرسیدیم

سخنگوی آتش‌نشانی اصفهان: پمپ‌هایی برای اطفاء حریق بنای تاریخی تهیه کردیم / معاون میراث فرهنگی: برای اطفاء حریق به نتیجه نرسیدیم

موضوع چگونگی برخورد با آتش‌سوزی بناهای تاریخی یک بحث پر اهمیت و با نظرات متعدد است که بنا به گفته معاون میراث فرهنگی اصفهان هنوز برای آن راهی حلی پیدا نشده اما سخنگوی آتش‌نشانی اصفهان نظر دیگری در این زمینه دارد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۰ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ 26 فروردین‌ 1398 کلیسای تاریخی «نوتردام» واقع در پاریس، پایتخت فرانسه دچار آتش‌سوزی جدی شد و با توجه به اهمیت تاریخی این کلیسا، این حادثه باعث واکنش‌هایی در سراسر جهان شده بود و این آتش‌سوزی هشداری و دغدغه‌ای جدی برای بناهای تاریخی کشور به‌خصوص استان اصفهان است.

موضوع چگونگی برخورد با آتش‌سوزی این بناها یک بحث پر اهمیت و با نظرات متعدد است که بنا به گفته معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان هنوز برای آن راه حلی پیدا نشده، امّا یک مقام مسئول در آتش‌نشانی اصفهان نظر دیگری در این زمینه دارد.

کاوه آهنگران در این زمینه در گفت‌وگو با صاحب نیوز با بیان اینکه طبق دستورالعملی که در سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی وجود دارد به‌صورت دوره‌ای از اماکن تاریخی بازدید و توصیه‌های ایمنی را به آن‌ها ارائه می شود، اظهار کرد: اگر حادثه‌ای در میدان امام خمینی(ره) رخ دهد به علّت ازدحام جمعیت در بازارها، عبور و مرور برای ما سخت می‌شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان گفت: لوله‌کشی‌های شهری برای استفاده مستقر کردن ماشین آتش‌نشانی در نزدیکی مکان تاریخی از جمله پیش‌بینی‌های انجام شده آتش‌نشانی اصفهان برای حریق در این مکان‌هاست.

وی افزود: اگر بخواهیم ۱۰ هزار لیتر آب بر اطفاء حریق یک بنای تاریخی استفاده کنیم چیزی از آن باقی نمی‌ماند به همین دلیل پمپ‌های جدید خریداری کردیم که آب را پودر می‌کند و آب کمتری مصرف می‌کند امّا قدرت مانور بیشتری دارد.

آهنگران با بیان اینکه اگر طبقه سوم منزل مسکونی دچار حریق شود و بخواهیم از حجم سنگینی از آب استفاده کنیم، این واحد مسکونی نابود می‌شود، تصریح کرد: به دلیل پیشگیری از تخریب خانه‌ها و اماکن تاریخی، همه ماشین‌های آتش‌نشانی را به این پمپ‌ها مجهز کردیم.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی اصفهان ادامه داد: آموزش اطفاء حریق برای نگهبان‌ها و کسبه‌ میدان امام خمینی(ره) برگزار کردیم و پیش‌بینی‌ها لازم برای اطفاء حریق اماکن تاریخی اصفهان را انجام داده‌ایم.

وی بیان کرد: به نیروهایی که در ایستگاه‌های اطراف میدان امام هستند آموزش ویژه‌تری دادیم و نسبت به‌ کل بازار شناسایی جامعی دارند و مسئولان این ایستگاه‌ها را از با تجربه‌های سازمان آتش‌نشانی اصفهان قرار دادیم؛ دو ایستگاه مخصوص میدان امام و سه ایستگاه پشتیبانی دیگر هم داریم.

برای اطفاء حریق به نتیجه نرسیدیم

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان هم در این زمینه با اشاره به موضوع آتش‌سوزی بناهای تاریخی اصفهان گفت: پیرامون حریق بناهای تاریخی اصفهان تمرکز کردیم و پس از حدود 10 سال است هنوز به نتیجه نرسیدیم؛ سیستم اطفاء حریق و خاموش کردن آتش با آب در بنایی مثل عالی‌قاپو و چهلستون که از چوب و نقاشی ساخته شده است، این اثر تاریخی را نابود می‌کند.

ناصر طاهری گفت: بیشتر آثار تاریخی اصفهان از خشت، گل، سنگ و آجر است و دو اثر تاریخی مهم که ثبت جهانی هم هستند یعنی عالی‌قاپو و چهلستون دارای سقف و ایوان چوبی هستند که نگران حریق آن هستیم.

وی افزود: سیستم‌های اطفاء حریق خیلی در فضاهای باز فعالیت درستی انجام نمی‌دهند و بیشتر در مراکز محصور فعال می‌شوند و همین موضوع باعث می‌شود که ما اگر بخواهیم از این سیستم‌ها استفاده کنیم باید ایوان چهلستون یا عالی‌قاپو را محصور کنیم که این خروج اثر از حالت طبیعی خود می‌شود.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان بیان کرد: فعلاً اقدامات پیشگیرانه در حال انجام است و سعی می‌کنیم که چنین اتفاقی رخ ندهد؛ سیم‌کشی برق‌ها را از قسمت‌های چوبی دور کردیم، ولی اینکه یک سیستم اعلام یا اطفاء حریق باشد فعلاً انجام نشده یا باید گفت هنوز سیستم مشخصی که بتواند برای بنای تاریخی مفید باشد پیدا نکردیم.

گزارش از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد