صفحه اصلی » سیاسی » ایران بر اساس کنوانسیون بین‌المللی اجازه بستن تنگه هرمز را دارد

ایران بر اساس کنوانسیون بین‌المللی اجازه بستن تنگه هرمز را دارد

تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: تمام کشوریهایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند باید از جمهوری اسلامی ایران اجازه بگیرند؛ ما این قدرت را داریم که اجازه عبور و مرور هیچ کشتی نفتی را ندهیم.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۴

محمود معلمی در گفت‌وگو با صاحب نیوز با بیان اینکه امریکا پس از چند ماه معافیت تحریم نفتی ایران را تمدید نکرد امّا برخی از کشورها تا کنون این موضوع را نپذیرفتند و اعلام کردند که به خریدن نفت ایران ادامه می‌دهند، اظهار کرد: اگر معافیت‌ها ادامه نداشته باشد و ما نتوانیم نفت خود را به فروش برسانیم، همان گونه که مسئولان ارشد کشور گفتند تنگه هرمز بسته می‌شود.

تحلیل گر مسائل سیاسی گفت: اگر قرار باشد ما از نفت استفاده نکنیم، دیگران هم نباید استفاده کنند؛ اگر امریکایی‌ها این معافیت را تمدید نکنند و کشورها از این کار امریکا تبعیت کنند و ایران نتواند نفت خود را بفروشد، باید بر اساس عقل و منطق اقدام متقابل کنیم.

وی افزود: بر اساس کنوانسیون بین‌المللی که سال‌های قبل به تصویب سازمان ملل متحد، تمام کشوری‌هایی که از تنگه هرمز عبور می‌کنند باید از جمهوری اسلامی ایران اجازه بگیرند؛ ما این قدرت را داریم که اجازه عبور و مرور هیچ کشتی نفتی را ندهیم.

معلمی با بیان اینکه کشورهایی مانند کره جنوبی، چین، روسیه، ژاپن، عراق و سوریه این تصمیم امریکا را نپذیرفتند، تصریح کرد: کشورهایی که به دلیل عدم تحریم توسط امریکا این تصمیم را بپذیرند، بدانند که برای فشار و تغییر نظر باید سمت امریکا بروند؛ چرا که نظر جمهوری اسلامی ایران پیرامون بستن تنگه هرمز تغییر نمی‌کند.

وی ادامه داد: این کار امریکا غیر قانونی است و با توجه به تهدیدهای تُهی، این تهدید هم بُعد روانی دارد و به‌ احتمال‌ زیاد در عمل اجرا نمی‌شود.

به گزارش صاحب نیوز، آبان 1397 امریکا در آغاز مرحله دوم تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، هشت کشور ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان را به‌طور موقت از تحریم نفتی ایران معاف کرد.

در این دور پس از برجام، ٧٠٠ شهروند، شرکت، مؤسسه، کشتی و هواپیمای ایرانی یا وابسته به ایران مشمول تحریم‌های امریکا قرار گرفت و از زمان آغاز ریاست جمهوری ترامپ غیر از تحریم‌های ظالمانه گذشته بیش از 900 مورد تحریم علیه ایران اضافه شد. اکنون پس از گذشت شش ماه وزیر خارجه امریکا اعلام کرد که دیگر هیچ معافیتی در این زمینه به کشورهای دیگر نخواهد داد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد