صفحه اصلی » اجتماعی » احیاء تالاب گاوخونی؛ از نگاه مسئولان «غیرممکن» و از نگاه نمایندگان «ممکن»

احیاء تالاب گاوخونی؛ از نگاه مسئولان «غیرممکن» و از نگاه نمایندگان «ممکن»

در حالی که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید «گاوخونی هیچ وقت زنده نخواهد شد»، نمایندگان اصفهان معتقد هستند که با برنامه‌ریزی تالاب بین‌المللی گاوخونی زنده می‌شود.

تاریخ انتشار: ۰۰:۰۶ - شنبه ۱۳۹۸/۰۲/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ تالاب بین‌المللی گاوخونی تالابی در فلات مرکزی ایران است که در ۱۴۰ کیلومتری اصفهان واقع شده و بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار دارد؛ این تالاب یکی از تالاب‌های مشهور کشور حساب می‌شود که به وسعت ۴۷۶ کیلومتر مربع را پوشانده است.

حدود 15 سال است که با تخصیص بی‌رویه آب به صنایع و باغ‌ها، آب ورودی این تالاب به صفر رسیده و عملاً این تالاب نابود شده، امّا این در حالی است که کشور ایران عضو کنوانسیون بین‌المللی رامسر است و طبق آن حق ندارد قوانینی تصویب کند که بر اثر آن قوانین تالاب‌ها خشک شوند. مطالعات نشان می‌دهد که هم‌اکنون ۶۵ درصد آب خروجی سد زاینده رود در حدفاصل خروجی سد تا پل کلّه برداشت می‌شود.

تالاب گاوخونی بعد از 15 سال و پس از بارش‌های متعدد باران و جاری شدن سیلاب در منطقه شرق اصفهان مجدداً احیاء و پس از چند روز دوباره خشک شد. در شرایط فعلی جریان داشتن آب در زاینده رود از خشک شدن بستر رودخانه و تبدیل آن به کانون ریزگردها جلوگیری خواهد کرد که در تغذیه آبخوان‌ها و تأمین بخشی از خدمات زیست بومی رودخانه نظیر حفظ تنوع زیستی نیز نقش مهمی دارد.

* واقعاً گاوخونی هیچ وقت زنده نخواهد شد!؟

عیسی کلانتری در بازدید از تالاب گاوخونی در جمع خبرنگاران می‌گوید: حقابه تالاب گاوخونی سالیانه ۱۷۵ میلیون متر مکعب یعنی شش مترمکعب در ثانیه است، با این وضعیت اگر قرار به ورود این میزان آب به تالاب باشد گاوخونی هیچ وقت زنده نخواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ۳۰۰ لیتر در ثانیه آب وارد شده به تالاب تبخیر می‌شود، اظهار می‌کند: خوشبختانه غرب و جنوب غرب کشور با بارش‌های اخیر سیراب شدند و در شرق کشور هم وضعیت تالاب‌ها بهبود یافت، امّا با این روند هیچ وقت آب به گاوخونی نخواهد رسید.

وی ادامه داد: دستور اکید رئیس‌جمهور این است که تالاب‌ها احیاء شوند، بنابراین از وزارت نیرو می‌خواهیم که به‌صورت سیلابی و نه قطره‌چکانی حق‌آبه تالاب را بدهد.

کلانتری با بیان اینکه اکنون این تالاب کمتر از ۱۰ درصد آب دارد که ممکن است این میزان فقط یک یا دو درصد از حجم تالاب را شامل شود و از طرفی این حجم تا دو ماه آینده کمتر از نیم درصد خواهد شد، تصریح کرد: اگر می‌خواهیم تالاب گاوخونی را داشته باشیم، حقابه آب را باید در سه‌ماهه بهمن، اسفند و فروردین به‌صورت سیلابی بدهیم.

* انتقال ریزه گردهای سمّی، نتیجه آبگیری نشدن گاوخونی

حجت‌الاسلام احمد سالک کاشانی در همین رابطه در گفت‌وگو با صاحب نیوز اظهار کرد: حقابه ها برای ما بسیار محترم است، به‌گونه‌ای این مسئله مهم است که در مهریه زنان شرق و غرب اصفهان زمین کشاورزی با حقابه است.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که نمی توان از نظر شرعی و قانونی این حقابه ها را نادیده گرفت، گفت: اگر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توجهی به گاوخونی داشته باشند، آبگیری نکردن تالاب گاوخونی سبب انتقال ریز گردهایی خواهد شد که سمّی است و مشکلات متعددی را به وجود می‌آورد.

وی افزود: آقای کلانتری باید تلاش کند که تالاب گاوخونی زنده شود؛ البته طریقه و شیوه آن بحث دیگری است که باید با وزارت نیرو و آب منطقه‌ای هماهنگی‌های لازم را برای تأمین آب تالاب گاوخونی انجام شود.

حجت الاسلام سالک کاشانی با بیان این که اگر در وزارت نیرو و سایر دستگاه‌ها مدیریت قوی داشتیم نباید گرفتار این مشکلات کنونی باشیم، تصریح کرد: حدود 15 سال گاوخونی اصفهان دچار خشکسالی شده است؛ روزهای ابتدایی سال ۹۸ آبگیر شد و این آبی که وارد گاوخونی شده به دلیل تشنگی زمین همه آن فرو رفت و زنده شدن گاوخونی نیازمند جاری شدن آب در زاینده رود است.

* چرا نباید تالاب گاوخونی به حقابه خود برسد؟

حیدرعلی عابدی دیگر نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی هم در این رابطه در گفت‌وگو با صاحب نیوز گفت: تا زمانی سازمان محیط زیست کشور این نگرش و رویه کار می‌کند حال‌ و روز تالاب‌ها و رودخانه بهتر از این نخواهد بود.

وی با بیان این که متأسفانه یک فضای فکری در سازمان محیط زیست است که با کشاندن شعارهایی مانند حفظ محیط زیست یک سطح جامعه و تشکیل گروه‌های کنش گر و دادن اطلاعات ناقص باعث شدند که هر روز کشور دچار مشکلات جدیدتری شود، اظهار کرد: به‌عنوان مثال همین طرفداران محیط زیست که اطلاعات کافی نداشتند، از روی نا آگاهی با شعارهایی که دادند، باعث توسعه نیافتن سدسازی‌ها شدند و امسال شاهد خسارت‌های زیاد بودیم.

عابدی افزود: نزدیک 20 میلیارد متر مکعب آب که می‌توانست در سدها ذخیره شود، با فشارهای اجتماعی که باعث سدسازی شدند متوقف شد و متولیاناین کار امروز باید پاسخگوی سیاست‌های غلط خود باشند.

* اگر سازمان حفاظت محیط زیست مدعی تأمین حقابه تالاب‌ها نباشد چه سازمانی باید از تالاب‌ها حمایت کند؟

وی با توضیح این که میانگین بارندگی در استان اصفهان یک هزار و 500 میلی متر بوده و 170 میلیون متر مکعب حقابه تالاب گاوخونی است، بیان کرد: امسال که بیش از دو هزار میلی متر بارندگی در سرشاخه‌های زاینده رود بود چرا نباید تالاب گاوخونی به حق‌آبه‌ خود برسد، اگر سازمان حفاظت محیط زیست مدعی تأمین حقابه تالاب‌ها نباشد چه سازمانی باید از تالاب‌ها حمایت کند؟

نماینده مردم اصفهان در مجلس ادامه داد: شخص آقای کلانتری را خیلی نقد نمی‌کنم و میدانم ایشان یک مدیر اجرایی است اما سیاست‌های کلی محیط زیست به‌خصوص در هفت و هشت سال گذشته که شعارهایی علیه توسعه سدسازی دادند و نگذاشتند ذخیره آبی در کشور خودمان ذخیره بشود امروز باید جوابگوی افکار عمومی باشند.

وی با تأکید بر این که اگر حقابه سالانه گاوخونی را که 170 میلیون متر مکعب است بدهند قسمتی اعظمی از تالاب آبگیری خواهد شد، گفت: تالاب گاوخونی ارتباط مستقیمی با اکوسیستم دارد که زنده‌بودن این تالاب می‌تواند باعث بهبود اکوسیستم و جلوگیری از تولید ریزگردها در یزد می شود.

می‌توان از صحبت‌های مسئولان نتیجه را گرفت که احیاء این تالاب بین‌المللی اهمیت زیادی برای مردم دارد که در تشریح برخی از فواید باید به جلوگیری از شیوع بیماری‌های خطرناک مانند «سالک»، انواع سرطان و زنده شدن یک طبیعت زیبا اشاره کرد؛ البته زنده شدن گاوخونی نیازمند نگاه کشوری است.

گزارش از: محمدرضا باقری

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد