صفحه اصلی » تولیدی » اجرای طرح هادی با رویکرد گردشگری در روستاهای خور و بیابانک

اجرای طرح هادی با رویکرد گردشگری در روستاهای خور و بیابانک

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خور و بیابانک گفت: پیشنهاد طرح هادی با رویکرد گردشگری را برای رونق روستاها ارائه کردیم.

تاریخ انتشار: ۱۰:۰۰ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۱۶

مسعود اورنگی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار داشت: تا سال 1395، طرح هادی برای 11 روستای خور و بیابانک بالای 20 خانوار تهیه، تصویب و به اجراء درآمد و همچنین این طرح برای روستای فرح زاد با رویکرد گردشگری و بوم گردی اجرایی شد.

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خور و بیابانک با اشاره به اینکه طرح هادی برای سه تا چهار روستا بالای 80 درصد اجرایی شده است، اضافه کرد: به دنبال انجام سرشماری در سال 1395، چهار روستای دیگر بالای 20 خانوار شناسایی شده که طرح هادی برای این روستاها تهیه و تصویب و مشاوره اولیه و نقشه برداری های آن صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه خور و بیابانک دارای 32 روستای زیر 20 خانوار و دارای مزرعه است که طرح هادی شامل این روستاها نمی شود، افزود: از 12 روستا، برای چهار روستا طرح هادی بازنگری تهیه شده و طرح هادی برای یک روستا در امسال عملیاتی می شود.

اورنگی با بیان اینکه اجرای طرح بوم گردی و گردشگری برای چهار روستای ایراج، گرمه، ملک و فرح زاد تعریف شده است، ادامه داد: در حدود 60 وام روستایی برای بهسازی و نوسازی مساکن روستایی تعریف شده است.

وی از عدم استقبال متقاضیان از طرح بهسازی و نوسازی روستایی خبر داد و گفت: با توجه به اینکه تسهیلات ساخت و ساز در روستاها گران تر از شهرهاست و تنها با دریافت وام 25 میلیون تومانی امکان مقاوم سازی مساکن روستایی نیست، بنابراین روی به ساخت و سازهای سنتی و غیر اصولی و غیر استاندارد می آورند.

وی اعلام کرد: برای بهسازی و نوسازی مساکن روستایی باید متقاضیان آورده مالی داشته باشند و در کنار آن با دریافت وام اقدام به نوسازی منازل خود کنند.

* 80 درصد بافت روستاهای خوروبیابانک فرسوده است

مدیر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوروبیابانک با اشاره به اینکه بالای 50 درصد خانوارهای روستایی در این شهرستان دارای واحدهای بوم گردی و گردشگری است و دارای معماری سنتی و خانه های قدیمی و حیات مرکزی است که بستر و زمینه جذب گردشگر را دارد، ادامه داد: جمعیت خوروبیابانک در حال پیر شدن است، امّا احیاء بوم گردی و گردشگری در خانه های روستایی و رونق درآمدزایی از این مسیر سبب بازگشت بسیاری از جوانان به زادگاه خود شده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد طرح هادی با رویکرد گردشگری را برای رونق روستاها ارائه کردیم، گفت: در طرح هادی با رویکرد بوم گردی و گردشگری مسیرهای گردشگری در روستاها مشخص می شود و در این نوع طرح هادی بخشی از اعتبارات صرف جداره سازی، بدنه سازی و محوطه سازی و کف سازی می شود.

اورنگی در پایان با اشاره به اینکه 80 درصد بافت روستاهای خوروبیابانک فرسوده است، گفت: در طرح هادی روستایی تنها گذرگاه ها و معابر نوسازی می شوند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد