صفحه اصلی » اجتماعی » تلاش مخترع جوان دولت آبادی برای به صفر رساندن تلفات آبزیان در هنگام حمل و نقل

تلاش مخترع جوان دولت آبادی برای به صفر رساندن تلفات آبزیان در هنگام حمل و نقل

نائب قهرمان مسابقات اختراعات جهان گفت: حمل آبزیان با برخی محدودیت‌ها مواجه است؛ از جمله مقدار حمل از نظر تعداد و وزن که با این تفکر و پیش بینی و سابقه‌ای که از قبل داشتم ایده‌ای را شروع کردم که میزان خطر و تلفات در موقع حمل تقریبا به صفر می رسد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۵ - سه شنبه ۱۳۹۸/۰۲/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ علیرضا لطفی جوانی اهل شهر خورزوق شهرستان برخوار، مقام نایب قهرمانی جهان در مسابقات اختراعات و نو آوری در شهر زاگرب کرواسی( agro arca2019) را به دست آورد.

این مسابقات در تقویم سالانه (ifia) فدراسیون جهانی مخترعان برگزار می شود که بیش از صد کشور دنیا در این رقابت‌ها به مدت سه روز ایده‌ها و نوآوری‌های خود را به رقابت و نمایش می‌گذارند.

این جوان برخواری با همکاری و راهنمایی محسن فرنگی و کشف استعدادهای منطقه در زمینه نوآوری با حمایت فدراسیون مخترعان جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون جهانی برای این مسابقات معرفی و با کسب مدال نقره در این رقابت ها باعث سربلندی خود و شهر خورزوق در زاگرب کرواسی شد. به سراغ این جوان فعال رفتیم تا گفتگویی با وی داشته باشیم.

لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟

علیرضا لطفی هستم، ۲۲ ساله از استان اصفهان، شهرستان برخوار ،شهر خورزوق، دارای مدرک دیپلم ریاضی فیزیک؛ حدود چهار سال است که در صنعت آبزیان خوراکی فعالیت می کنم.

از کجا جرقه اولین ایده در ذهن شما شکل گرفت؟

در تمامی مشاغل و حرفه‌ها مشکلات زیادی وجود دارد، امّا در زمینه آبزیان با در نظر داشتن اینکه در این زمینه فرد مشغول به پرورش یک موجود زنده است خود دارای مشکلات و ریسک‌های بزرگی است که پس از چند سال فعالیت در این زمینه به این پی بردم که بزرگ‌ترین ریسک در این کار هنگامی است که فرد تولید کننده قصد حمل بچه ماهی یا ماهی پروار را دارد.

حمل آبزیان با برخی محدودیت‌ها مواجه است؛ از جمله مقدار حمل از نظر تعداد و وزن، زمان حمل و …..که با این تفکر و پیش بینی و سابقه‌ای که از قبل داشتم(ثبت یک طرح در زمینه جنگ ضد الکترونیک) ایده‌ای را شروع کردم که در این ایده برتری‌هایی را داراست، به گونه‌ای که میزان خطر و تلفات در موقع حمل تقریبا به صفر می رسد.

برنامه‌های خود در آینده نسبت به این طرح را توضیح دهید؟

با کمک خداوند پس از ماه مبارک رمضان قصد ساخت ایده مطرح شده را دارم که در ابتدا پس از آزمون و خطا و بر طرف کردن خطاها، خودم از این وسیله در زمینه فعالیت تخصصی استفاده می‌کنم و مشتاق هستم در چند ماه آینده سازه را در نمایشگاه بین‌المللی به معرض دید همه بگذارم، ولی امیدی به حمایت و تولید انبوه ندارم چون در پرورش آبزیان در هنگام بلای طبیعی حمایتی از تولید کننده نمی‌شود، چه برسد به حمایت از این طرح که بعید می‌دانم.

از آخرین طرح خودتان که اخیراً مدال هم دریافت کردید، بگویید؟

چون در صنعت آبزیان خوراکی مشغول هستم و به نوعی کار آفرینی هم کردم، بنابراین در این صنعت طبیعتاً به مشکلات، دید عمیقی داشتم و هدف من کم کردن تلفات در سیستم انتقال ماهی بود که به نوعی مشکل عمومی این صنعت در کشور است و با سیستم سنتی این کار صورت می گیرد.

این حمل طبیعتاً تلفاتی را به همراه داشت که با ایده‌های بومی ایرانی نسبت به تجملات پیچیده کشورهای صاحب سبک این حوزه، طرح ما نوعی نوآوری با هزینه کمتر را به همراه داشت که به لطف خداوند با همکاری دوستان و فدراسیون مخترعان ایران، این طرح در مسابقات اختراعات جهان در سال ۲۰۱۹ در زاگرب کرواسی مدال نقره را به خود اختصاص داد.

انتهای پیام /

دیدگاه‌ها

  1. محسن فرنگی گفته :

    دمش گرم خسته نباشی پهلوان

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد