صفحه اصلی » مقاومت » سردار محمدرضا نقدی؛ فرمانده‌ای که نام او در سپاه، ارتش و نیروی انتظامی دیده می‌شود

سردار محمدرضا نقدی؛ فرمانده‌ای که نام او در سپاه، ارتش و نیروی انتظامی دیده می‌شود

سردار محمدرضا نقدی، معاون هماهنگ کننده جدید سپاه پاسداران را بیشتر بشناسید.

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۱ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۲/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدرضا نقدی در سال 1340 در تهران متولد شد. وی در سال 1361 به عضویت سپاه پاسداران در آمد. وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در دبستان و دبیرستان اسلامی قدس پشت سر گذاشت. در سال 1356 در سن 16 سالگی موفق به اخذ دیپلم شد و پس از ورود به دانشگاه گیلان انجمن اسلامی این دانشگاه را تاسیس کرد.

سردار نقدی پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در خرداد ماه 1358 بلافاصله پس از صدور فرمان تاریخی امام خمینی (ره) برای تشکیل جهاد، با کمک جمعی از دوستان دانشگاهی و فعالان اجتماعی رشت، جهاد سازندگی استان گیلان را بنا نهاد و همزمان با فعالیت‌های جهادی بصورت بسیجی و داوطلبانه وارد سپاه شد و مسئولیت فرهنگی سپاه گیلان را بر عهده گرفت.

وی به دنبال اوج گیری توطئه‌های گروهکی و با اصرار شهید انصاری استاندار وقت گیلان، برای خنثی کردن توطئه‌های آن دوران به مسئولیت اطلاعات سپاه منصوب شد و تا سال 1360 در این مسئولیت فعالیت نمود.

سردار محمد رضا نقدی بدنبال فروکش کردن آشوب‌های مذکور به غرب کشور رفت و به معاون اطلاعاتی شهید بزرگوار محمد بروجردی که در آن زمان فرماندهی سپاه در غرب کشور (منطقه 7) را بر عهده داشت، منصوب شد.

سردار نقدی از بنیانگذاران قرارگاه حمزه سید الشهداء(ع) در شمال غرب کشور بود و پس از تصویب و شکل‌گیری این قرارگاه به سمت معاونت اطلاعات آن منصوب گردید.

وی در سال 1363 و بدنبال تشکیل وزارت اطلاعات و انتقال امور اطلاعاتی کشور به آن وزارت، از فعالیت‌های اطلاعاتی کناره گرفت و قرارگاه جنگ‌های نامنظم غرب و شمالغرب کشور را بنیان نهاد و در اسفندماه 1365، به دنبال شهادت شهید اسماعیل دقایقی به فرماندهی لشکر بدر منصوب شد.

سردار نقدی یکسال پس از پایان جنگ،برای ادامه تحصیل در دوره‌ فرماندهی و ستاد نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی پذیرفته شد. وی پس از پایان دوره دافوس به فرماندهی دانشکده امام علی سپاه منصوب و این دانشکده را تاسیس کرد.

حدود یکسال بعد فرمانده معظم کل قوا طی حکمی سردار نقدی را از سپاه به نیروی انتظامی منتقل و به سمت فرماندهی حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی منصوب نمودند.
سردار محمدرضا نقدی در شهریورماه 1379 با پیشنهاد رئیس ستاد کل نیروهای مسلح و با حکم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا به سمت معاون آماد و پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح منصوب شد.

وی در این سمت مسئولیت هدایت طرح‌های مهم صنعت و فناوری تسلیحاتی نیروهای مسلح را بر عهده گرفت که بومی شدن تولید انواع موشک‌های زمین به زمین، پدافند هوایی، ماهواره‌برها، تولید انبوه انواع بی‌سیم‌های تاکتیکی، خودروهای نظامی، مهمات، سامانه‌های پدافندی، ناوهای جنگی و زیر سطحی‌ها، شناورهای تندرو، موشک‌انداز و به ثمر نشستن تولید انواع سامانه‌های جنگ الکترونیک، هواپیمای جنگنده و انواع هواپیماهای بدون سرنشین، شکل‌گیری مرکز استاندار دفاعی کشور و تشکیل بنیاد امور نخبگان نیروهای مسلح از جمله نتایج درخشان فعالیت دستگاه‌های تحقیقاتی، صنعتی وزارت دفاع و مراکز خودکفایی نیروهای مسلح در دوران تصدی ایشان در بالاترین مسئولیت ستادی تحقیقات در نیروهای مسلح است.

سردار نقدی پس از حوادث 11 سپتامبر در سال 1382 با حفظ سمت به ریاست ستاد پدافند غیرعامل کشور منصوب شد و با روی کار آمدن دولت نهم و درخواست دکتر احمدی نژاد، مسئولیت ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز پذیرفت.

سردار محمد رضا نقدی با همکاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح آیین‌نامه‌ همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح را تدوین و پس از تصویب آن توسط فرماندهی معظم کل قوا با تصدی ریاست شورای اجرایی همکاری دانشگاه‌ها و نیروهای مسلح، سازمان گسترده‌ای را در حوزه‌ی همکاری دانشگاه‌ها با نیروهای مسلح و تقویت فرایند تبدیل علم به فناوری و تولید محصول شکل داد.

وی از سال 1384 در دوره‌ دکترای امنیت ملی و روابط‌ بین‌الملل، دانشگاه عالی دفاع ملی پذیرفته شد و اینک با پشت سرگذاشتن موفق امتحان جامع این دوره، تالیف رسانه‌ دکترا را پیش رو دارد.

محمدرضا نقدی در مهر 88 به سمت ریاست سازمان بسج مستضعفین و در 17 آذر 1395 هم به سمت معاون فرهنگی اجتماعی سپاه منصوب شد. آخرین سمت وی هم معاونت هماهنگ کننده کل سپاه است که حکم این سمت در تاریخ 26 اردیبهشت ماه 98 از سوی رهبر انقلاب صادر شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد