صفحه اصلی » بین الملل » جنگ هایی که هیچ گاه از یاد سربازان اسرائیلی نخواهد رفت

23 مرداد، روز مقاومت اسلامی/

جنگ هایی که هیچ گاه از یاد سربازان اسرائیلی نخواهد رفت

رژیم صهیونیستی در سال های اخیر وارد جنگ هایی شد که با گمان برتری و تسلط بر طرف مقابل، شکست های مفتضحانه ای خورده و ضمن تأسف هم پیمانان غربی آنان، خاطرات آن روزها برای همیشه در ذهن کوچک سربازان اسرائیلی به یادگار می ماند.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۱ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۵/۲۳

صاحب نیوز – جمال احمدی/ رژیم صهیونیستی؛ عبارتی که این روزها به منفور ترین نام و نشان تبدیل شده، تا جایی که روز تأسیس این رژیم را روز نکبت نامگذاری کرده اند. رژیم صهیونیستی همان رژیمی که سردمداران آن و نوکران آن در امریکا از آن به عنوان کشوری قوی و با پشتوانه نظامی مقتدر سخن می گویند. بنا به گفته غرب، پشتوانه دفاعی و قدرت نظامی اسرائیل به حدی قوی است که با خیال راحت هر کشوری را بخواهد تهدید می کند و با ایران از سَرِ تهدید نظامی سخن می گوید.

اما همیشه حقیقت قدرت نظامی ارتش های دنیا در میدان عمل مورد سنجه قرار می گیرد. میدان عملی که بسیاری به آن واژه «جنگ» را اطلاق می کنند. باید دید هر ارتشی در میدان جنگ چه در چنته دارد و چقدر می تواند از قدرت خود استفاده کند. بهتر است به دور از شعارهای توهم گونه سران اسرائیل و امریکا، قدری آخرین تحرکات نظامی اسرائیل را بررسی کنیم.

* خرداد 1379، نخستین فروپاشی هیمنه صهیونیست

نخستین بار که هیمنه نظامی رژیم صهیونیستی در منطقه غرب آسیا به طور ملموس و واضح شکست، در مِی‌سال ۲۰۰۰ (خرداد ۱۳۷۹) بود که ارتش رژیم متجاوز تل‌آویو در نتیجه حماسه آفرینی و رشادت رزمندگان حزب الله مجبور شد بدون قید و شرط از جنوب لبنان خارج شود. از همان زمان بود که در محافل سیاسی و رسانه‌ای جهان شیپور افول قدرت پوشالی صهیونیست‌ها، نواخته شد.

چندی پیش، «گیورا آیلان» رئیس سابق شعبه عملیات ارتش رژیم صهیونیستی، در مصاحبه‌ای با رادیو ارتش اسرائیل گفت که «در ماه می‌سال ۲۰۰۰، این حزب الله بود که زمان‌بندی و شیوه عقب‌نشینی را بر ما تحمیل کرد.»

«نوام بن تسفی» فرمانده صهیونیست‌ها در منطقه «بنت جبیل» در جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰، ماجرای شکست خفت بار ارتش رژیم صهیونیستی از حزب‌الله در سال ۲۰۰۰ را این گونه شرح می‌دهد: توصیف صحیح خروج نظامیان اسرائیلی از جنوب لبنان کلمه «فرار» است. خروج ما از جنوب لبنان عقب‌نشینی و تاکتیک نبود، بلکه فرار از این منطقه بود، نه کمتر نه بیشتر. ما فرار کردیم و خودروها، ابزارآلات و تجهیزات جنگی را پشت سر خود رها کردیم و در چنین موقعی حقارت شامل حال اسرائیلی‌ها شد.

* جنگ 33 روزه

«آیا ما برای ساکت کردن موشک‌های حزب‌الله لبنان به‌سمت حیفا و الخضیره قدرت داریم؟»، این سؤالی بود که عمیر پرتص وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از دان حالوتص ستاد ارتش در جولای 2006 پرسید. حالوتص با اطمینان به پرتص پاسخ داد: «بله، ما این قدرت را داریم.»، این پرسش و پاسخ قبل از تصویب حملات هوایی بی‌سابقه رژیم صهیونیستی به لبنان برای آغاز جنگ 33روزه انجام شد.

چندی پیش روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هیوم» با انتشار اسناد نظامی جدید از آرشیو جنگ 33 روزه چنین نوشته که «نبرد بنت جبیل یکی از سخت‌ترین نبردهای جنگ‌ 33 روزه بود که هیچ گاه از یاد اسرائیلی‌ها نمی‌رود.»

و اما ماجرای این جنگ چه بود؟ در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۶ در شرایطی که بیش از دو هفته از تجاوز ارتش رژیم صهیونیستی به لبنان می‌گذشت، روستای قانا در جنوب لبنان مورد اصابت موشک‌های صهیونیستی قرار گرفت؛ در جریان این حمله ددمنشانه ۵۴ شهروند غیرنظامی از جمله بیش از ۳۷ کودک کشته شدند و شمار زیادی هم مجروح شدند.

نبرد 33 روزه سرانجام در 14 آگوست 2006 با صدور قطعنامه 1701 شورای امنیت سازمان ملل پایان یافت؛ در حالی که اسرائیل این قطعنامه را پذیرفته بود اما شهرها، روستاها و مراتع لبنانی پس از صدور این قطعنامه همچنان با حجم زیادی از بمب‌های خوشه‌ای توسط ارتش رژیم صهیونیستی بمباران می‌شدند.

در شرایطی که سران رژیم صهیونیستی در پایان جنگ ۳۳ روزه، خود را پیروز این نبرد می‌دانستند، «کمیته وینوگراد» که توسط خود صهیونیست‌ها تشکیل شده بود، در گزارشی با برشمردن اشتباهات استراتژیک مقامات سیاسی و نظامی صهیونیستی در جریان نبرد ۳۳ روزه، تلویحا از شکست این رژیم در برابر حزب الله لبنان سخن گفت و تصریح داشت که کشته شدن ۱۲۰ نظامی در جنگ ۳۳ روزه معنای دیگری جز شکست برای صهیونیست‌ها ندارد.

* جنگ 22 روزه

اسرائیل این حملات را در تاریخ ۲۷ دسامبر ۲۰۰۸ میلادی و در ساعت ۱۱:۳۰ به وقت محلی آغاز کرد و در شبانگاه تاریخ ۱۷ ژانویه ۲۰۰۹ میلادی و پس از سه هفته عملیات نظامی همه‌جانبه علیه حماس در نوار غزه، «آتش‌بس یک جانبه» اعلام کرد. اسرائیل بعد از اعلام آتش‌بس از بازگشایی گذرگاه‌های نوار غزه امتناع ورزیده و در نتیجه بازسازی ویرانه‌های این منطقه عملی نشد.

اسرائیل دلیل این کار را جلوگیری از ورود سلاح‌های بیشتر به این منطقه عنوان کرد. بعد از اعلام آتش‌بس، هر از چندگاهی درگیری‌های پراکنده‌ای میان طرفین گزارش شد. به گفته ارتش اسرائیل، تعداد کشته‌شدگان اسرائیلی تا روز نوزدهم جنگ، شامل ۳ غیرنظامی و ۱۰ نظامی بود. این جنگ نقطه آغاز شکست‌های اسرائیل در برابر فلسطینیان بود و امیدی تازه به جان مبارزان فلسطینی در برابر اسرائیل داد. این جنگ اگرچه تلفاتی برای فلسطین بوجود آورد اما بر اساس تجربه مقاومت شکل گرفت و برای حماس شیوه جنگ و سدی دفاعی برای مقابله با صهیونیست‌ها بوجود آورد. اسرائیل بعد از این جنگ هر روز در زمان های کمتری از جنگ علیه غزه عقب نشینی کرد.

* جنگ هشت روزه

جنگی که در روز چهارشنبه 24/8/1391 علیه مردم نوار غزه آغاز شد سرانجام پس از گذشت 8 شبانه روز در شامگاه چهارشنبه مورخ 1/9/1391 خاتمه یافت. گرچه گفته می‌شود که نتانیاهو این جنگ را برای پیروزی در انتخابات از طریق امنیتی کردن فضای اسرائیل به راه انداخت اما ارتش اسرائیل نتوانست این جنگ را به مانند دوره‌های پیشین برای مدت زیادی ادامه دهد و خیلی زود مجبور به پذیرش آتش بس شد.

 از سوی دیگر در این جنگ گروه‌های مقاومت فلسطینی توانستند راکت‌ها و موشک‌های بیشتری با برد بلندتری به سوی سرزمین‌های اشغالی پرتاب کنند و اسرائیل نتوانست با بکارگیری سامانه‌های گنبد آهنین و سپر موشکی خود از اصابت آنها به طور کامل جلوگیری کند.

اسرائیل می‌گوید از حدود 1500 راکت پرتابی به سوی سرزمین‌های اشغالی کمتر از 500 تای آنها را مورد هدف قرار داده است و این به معنای اصابت حدود 1000 راکت به مناطق تحت کنترل اسرائیل است. جالب‌تر آن بود که مناطقی همچون تل آویو که تا کنون در هر جنگی از آتش مقاومت مصون باقی مانده بود نیز در معرض پرتاب موشک‌های دوربرد قرار گرفت و تا روز آخر نیز اسرائیل نتوانست مراکز پرتاب این موشک‌ها را از بین ببرد.

برخی آمارهای جنگ هشت روزه

مجله اقتصادی اسرائیلی «ذمارکر» که از مهم‌ترین نشریات اقتصادی اسرائیل است، یک روز پس از پایان جنگ هشت روزه، طی گزارشی نوشت که جنگ طی ۷ روز اول ۳ میلیارد شیکل معادل ۷۶۷ میلیون دلار برای تل‌آویو هزینه نظامی داشته است.

آوی دیختر وزیر دفاع شهری رژیم صهیونیستی اعلام کرد که هزینه ردیابی و مهار موشک‌های مقاومت از طریق سامانه موشکی موسوم به «گنبد آهنین» در ۸ روز جنگ، بالغ بر ۲۵ تا ۳۰ میلیون دلار هزینه داشته است. گفتنی است که مطابق اعلام منابع اسرائیلی، سامانه دفاع موشکی موسوم به گنبد آهنین که با هزینه بسیار بالا طراحی شده بود، از مجموع ۱۵۰۰ موشک شلیک شده از سوی گروه‌های مقاومت اسلامی غزه، تنها قادر شد ۴۳۱ فروند از آن‌ها را ردیابی کند. در جنگ هشت روزه غزه گروه‌های مختلف اسلامی و جهادی به تناسب شرایط، موقعیت و امکانات خود در این نبرد و مقاومت مشارکت داشتند.

گردان‌های عزالدین قسام اعلام کرد ۵۷۳ قبضه توپ به سمت اراضی اشغالی شلیک و تعدادی جنگنده و قایق رژیم صهیونیستی را هدف‌گیری کرده است. حماس از موشک‌هایی با برد بلند که تا ۸۰ کیلومتری هرتصلیا رسید استفاده کرد و تل‌آویو و قدس را هدف قرار داد. گروهان‌های القدس شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد ۶۰۰ موشک از جمله موشک فجر ۵ ـ کورنیت زمینی ـ دریایی و برای نخستین بار C8K افزون بر موشک‌های گراد و قدس و توپ‌های ۱۰۷ بوده استفاده کرده است.
از سوی دیگر گردان‌های ناصر صلاح‌الدین شاخه نظامی کمیته‌های مردمی، از شلیک ۲۸۰ موشک و توپ خبر داد. گردان‌های شهید ابوعلی مصطفی شاخه نظامی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین اعلام کرد که ۲۴۵ موشک و ده‌ها قبضه توپ به سوی اراضی اشغالی شلیک کرده است!. گردان‌های مقاومت ملی شاخه نظامی جبهه دمکراتیک برای آزادی فلسطین اعلام کرد که ۱۵۰ موشک و توپ به سوی اراضی اشغالی شلیک کرده است. گردان‌های الاقصی نیز از شلیک ۸۱ موشک خبر داد که ۵۰ موشک از نوع گراد و مابقی از نوع ۱۰۷ ساخت محلی و سام ۷ بوده است.
جماعت سلفی اعلام کرد که ۶۷ موشک که ۲۰ مورد آن گراد بوده شلیک کرده‌ است. جنگ هشت روزه غزه سرانجام با پا درمیانی مصر میان اسرائیل و مقاومت اسلامی فلسطین به آتش‌بس منتهی شد.

* جنگ دو روزه

دور جدید درگیری بین گروه های مقاومت فلسطین با رژیم صهیونیستی از عصر جمعه با حمله بالگردهای نظامی این رژیم به یک اردوگاه در غزه آغاز شد. رژیم صهیونیستی در نبرد اخیرش علیه نوار غزه در جبهه جنوبی روزانه متحمل بیش از 17 میلیون دلار معادل 61.5 میلیون شکل (واحد پول اسرائیل) خسارت شده است.

بر همین اساس با توجه به دو روز جنگ در فلسطین اشغالی ، اسراییل معادل 34 میلیون دلار زیان متحمل شده است.زمان جنگ های اسرائیل علیه غزه هر بار در حال کاهش است این موضوع هم به سبب خسارت بار بودن این جنگ ها برای صهیونیست هاست. موشک باران مواضع اسرائیلی ها توسط حماس سبب شده تا هزینه این جنگ ها برای این رژیم بسیار بالا برود.

آویگدور لیبرمن، وزیر جنگ وقت رژیم صهیونیستی، در واکنش به کشته شدن این افسر صهیونیست، ضمن اذعان به شکست عملیات سری صهیونیست‌ها، گفت: یکی از مهم‌ترین نیرو‌های خود را از دست دادیم.

* حملات موشکی تلافی‌جویانه گروه‌های مقاومت فلسطین

اما این عملیات تجاوزکارانه صهیونیست‌ها، با سکوت نیرو‌های مقاومت فلسطینی همراه نبود بلکه به فاصله تنها چند ساعت پس از آن، خبر حملات موشکی تلافی‌جویانه گروه‌های مقاومت فلسطین به مواضع اشغالگران صهیونیستی در مناطق همجوار غزه، مخابره شد.

طبق گزارش رسانه‌های رژیم صهیونیستی، در روز دوشنبه (۲۱ آبان) گروه‌های فلسطینی در مدت ۴۰ دقیقه، ۱۰۰ موشک به مواضع متجاوزان و غاصبان اسرائیلی شلیک کردند. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر صهیونیست‌ها نیز بلافاصله با استیصال تمام با لیبرمن وزیر جنگ کابینه اش، نشست برگزار کرد.

وقتی تعداد موشک‌های حماس که به قلب اراضی اشغالی فرود آمد به عدد ۴۷۰ رسید و ناتوانی سامانه گنبد آهنین در دفع این موشک‌ها، عیان شد، نتانیاهو نخست‌وزیر کودک‌کش رژیم صهیونیستی، از ترس حملات بیشتر حماس، اعلام آتش‌بس کرد؛ همین امر باعث شد، «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ کابینه ائتلافی نتانیاهو استعفا دهد و دولت وی را با خطر سقوط و فروپاشی مواجه کند. در واقع قدرت موشکی محور مقاومت در فلسطین، نه تنها همچون سال‌های اخیر، ضعف نظامی صهیونیست‌ها را به رخ کشید که حتی در کابینه رژیم صهیونیستی نیز زلزله ایجاد کرد؛ زلزله‌ای که دیر یا زود، نتانیاهو و رژیم نامشروع و غاصب صهیونیستی را می‌بلعد.

* راکتی که صهیونیست‌ها را مستاصل کرد

چند روز پس از شکست خفت‌بار رژیم صهیونیستی در نبرد ۴۸ ساعته با حماس، وبسایت صهیونیستی دبکا، علت تقلای کابینه امنیتی نتانیاهو برای اعلام آتش‌بس را، شلیک یک راکت پیشرفته از سوی گروه‌های فلسطینی، دانست؛ راکتی که دقت فوق‌العاده‌ای دارد و بی‌نیاز از سکوی پرتاب است و مخصوص هدف قرار دادن استحکامات نظامی از جمله آتش‌بار سامانه «گنبد آهنین» است.

البته به نوشته منابع صهیونیستی، ضعیف عمل کردن سامانه دفاع موشکی صهیونیست‌ها با نام «گنبد آهنین» نیز در تکاپوی نتانیاهو و مشاوران نظامی‌اش برای اعلام آتش‌بس با حماس، دخیل بود؛ در جریان حملات کوبنده دوشنبه ۲۱ آبان نیرو‌های مقاومت فلسطین، از میان ۲۰۰ راکت شلیک شده به مواضع صهیونیست‌ها در اراضی اشغالی تنها ۶۰ راکت توسط گنبد آهنین  رهگیری شد.

به هر ترتیب، وقایع اخیر ثابت کرد که گفتمان مقاومت نهادینه شده در میان مردم جوامع اسلامی، رمز پیروزی بر رژیم غاصب صهیونیستی است. گفتمانی که برتری‌اش نسبت به رهیافت‌هایی چون قومیت‌گرایی و تقلیل مسئله فلسطین به موضوعی عربی و همچنین موضع سازش و مذاکره با جلادی به نام صهیونیست‌ها، آشکار شده است.

* تنها راه، مقاومت است

مقام معظم رهبری در دیدار مسئولان نظام و میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی، در بیاناتی به موضوع فلسطین اشاره کردند و فرمودند: ملّت فلسطین شکست نمی‌خورند؛ تنها راه، مقاومت است و آن چیزی که امروز آمریکا را و متّحدینش را دستپاچه کرده که به حرف های یاوه متوسّل می‌شوند، به کارهای غلط متوسّل می‌شوند، ایستادگی ملّت‌های مسلمان است و این ایستادگی نتیجه خواهد داد.

گزارش از: جمال احمدی

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد