صفحه اصلی » استان » خمینی‌شهر » دانشگاه صنعتی اصفهان، یکی از سه دانشگاه صنعتی برتر کشور است

دانشگاه صنعتی اصفهان، یکی از سه دانشگاه صنعتی برتر کشور است

قائم مقام وزیر علوم گفت: امیدواریم دانشگاه صنعتی اصفهان که امروز یکی از بهترین دانشگاه های کشور و در بین 3دانشگاه صنعتی کشور قرار دارد در سطح ملی و در حوزه بین المللی به اثر گذاری بیشتری دست پیدا کند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۰ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۳/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ آیین تکریم سیدمحمود مدرس هاشمی و معارفه سیدمهدی ابطحی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان با حضور عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم تحقیقات و فناوری، معاون استاندار اصفهان، روسای دانشگاه های استان اصفهان، فرماندار خمینی شهر، مدیران شرکت های آب و برق و نمایندگانی از شهرداری اصفهان حضور برگزار شد.

عبدالرضا باقری در این آیین با بیان اینکه دکتر مدرس هاشمی یکی از بهترین روسای دانشگاه های کشور در چند سال اخیر بوده و امروز رضایت دانشگاهیان صنعتی اصفهان گواهی دهنده این مطلب است، گفت: گذشت از منافع شخصی از ویژگی های یک مدیر دانشگاهی است، مدیر یک دانشگاه باید وقت خود را صرف اعتلای دانشگاه کند.

قائم مقام وزیر علوم، تحقیات و فناوری افزود: توانایی مدیریتی، شایستگی، داشتن تفکر راهبردی، دانش مدیریتی، جسارت در تغییر و تحول و… از ویژگی ها و شاخصه های یک مدیر موفق در دانشگاه است که با این ویژگی ها و استفاده از ظرفیت های محدود در راستای ارتقاء دانشاه تلاش می کند.

وی با اشاره به ایجاد فضای گفتگو برای شنیدن نظرات سازنده و نقدپذیری، برخورداری از جاذبه شخصیتی عمیق و آینده نگری برای دانشگاه که در ویژگی های مدیر دانشگاه موفق دسته بندی می شود، ادامه داد: اغلب محیط های دانشگاهی یک بستر آرام برای توسعه فعالیتهای علمی است اما باید به دور از منازعات سیاسی و محل نقد نظر و گفتگو باشد و این مسئله در مدیریت دانشگاه حائز اهمیت است.

باقری با ابراز اینکه یکی از دغدغه ها در آموزش عالی حرکت به سمت دانشگاه های نسل سوم و کارآفرین است، خاطرنشان کرد: امیدواریم دانشگاه صنعتی اصفهان که امروز یکی از بهترین دانشگاه های کشور و در بین 3دانشگاه صنعتی کشور قرار دارد در سطح ملی و در حوزه بین المللی به اثر گذاری بیشتری دست پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه من بخشي از تحصيلات خود را در دانشگاه صنعتی اصفهان طی کرده ام در پایان اذعان کرد:  دانشگاه صنعتی اصفهان يكی از بهترين دانشگاه های کشور بوده که نمره گرفتن از اساتيد این دانشگاه معروف است و بايد زیاد درس بخوانی تا بتوان نمره خوبی کسب کرد.

سیدمهدی ابطحی در این آئین گفت: آرامش و رضایت فراگیر از جمله مهم ترین دستاوردهای دوره مديريت دكتر مدرس هاشمی در دانشگاه صنعتی اصفهان است و از دکتر مدرس هاشمی كه در طول مسئولیت خود، با وقت گذاری زیاد، توکل به خداوند، عاقبت بینی و ژرف اندیشی تمام سعی خود را برای اعتلای دانشگاه مصروف داشت، تشكر می کنم.

سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به طرح تحول راهبردی، افزود: خود را نسبت به اجرای طرح تحول راهبردی دانشگاه ملزم می دانم اما خطراتی از جمله فهم غلط از برنامه، عدم باور برنامه و عدم پویایی و تحرك در عدم پشتیبانی از برنامه این طرح را تهديد می كنند.

وی اشاره کرد: برنامه تحول راهبردی دانشگاه صنعتی پنج ساله تا سال 1400 تدوین شده است و باید هر روز را غنیمت شمرده تا این برنامه آنگونه که پیش بینی شده اجرایی شود و دانشگاه را به مسیر و هدف خود هدایت کند.

ابطحی با اذعان به اینکه ساختار اداری پویا با درک درست اهداف دانشگاه لازمه دستیابی به تحول است، اضافه کرد: در شرایط پرتکاپوی دانشگاه های رقیب راحت طلبی مخل توسعه است و البته نظام تشویق و ارج نهادن به فعالیت ها باید در مدیریت دانشگاه صنعتی اجرایی شود، سنت خدا به بهرمندی تلاشگران است و ارتقا دانشگاه راهی جز تبعیت از این سنت ندارد.

وی ادامه داد: مقالات و قرارداد پژوهشی که بدون دانشجو توسط استاد انجام می شود و یا به بیرون دانشگاه سپرده می شود، هرچند درآمد اختصاصی دانشگاه را افزایش دهد اما نمی توان به عنوان فعالیت دانشگاهی به آن نگاه کرد و مقاله ای که دانشجو در آن شرکت نکند نيز با هر ضریب تأثیری، فعالیت دانشگاهی محسوب نمی شود.

سیدمحمود مدرس هاشمی گفت: تدوین و تصویب طرح تحول راهبردی دانشگاه صنعتی از مهمترین توفیقات است که نصیبمان شد و اکنون این برنامه چراغ راه دانشگاهیان است.

رییس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: افزایش کمی و کیفی دستاوردهای پژوهشی در حوزه مرزهای دانش از افتخارات بوده و تابع دیگر سیاست ها و اقدامات دانشگاه مانند داشتن تجهیزات به روز، بودجه پژوهشی مناسب، جذب نیروی انسانی نخبه و نیز آیین نامه های مناسب در حوزه پژوهشی است.

وی اعلام کرد: تعداد مقالات دانشگاه از 950مقاله در سال 2012 میلادی به بیش از 1600مقاله در سال 2018 افزایش یافته و شاخصی که بیانگر کیفیت مقالات است از 91 به 120 ارتقاءپیدا کرد.

مدرس هاشمی با بیان اینکه به روز نمودن تجهیزات آموزشی و پژوهشی و ارتقا زیرساخت های آن از اهداف بوده که با اختصاص 23میلیارد تومان بخشی از نیازهای ضروری دانشگاه تامین شد، اضافه کرد: معتقدیم امروزه دانشگاه های پیشرو برتر بدون ارتباطات بین المللی امکان رشد و توسعه را نخواهند داشت، این موضوع با جدیت در دستور کار قرار گرفته و حاصل آن افزایش و حضور چندبرابری دانشجویان خارجی افزایش چشمگیر و عزیمت اساتید برای فرصت های مطالعاتی، تشکیل کنسرسیوم ارتباطات بین المللی دانشگاه های استان، ارتباط با نهادهای برتر بین المللی و به ویژه ارتباط استراتژیک با مراکز کشور سوئیس است.

وی با اشاره به اینکه ایفای نقش دانشگاه در حوزه اقتصاددانش بنیان از رسالت های مهم دانشگاه به شمار می رود، تصریح کرد: ارتباط با صنعت و افزایش قراردادهای سالیانه، انجام طرح های هدفمند و کاربردی به طور جدی دنبال شد، برای تکمیل زنجیره ایده تا بازار با راه اندازی مرکز نوآوری در دانشگاه و تثبیت مرکز رشد و پارک علمی تحقیقاتی برداشته شد.

مدرس هاشمی با بیان اینکه شور و شوق حاصل از برگزاری رویدادهای کارآفرینی و ایده شوهای مختلف و مدرسه های اشتغال در این راستا صورت گرفته، ادامه داد: در این دوره برای رفع مشکلات مربوط به ارتقا اعضای هیئت علمی رضایت مندی خوبی حاصل شده و اجرای آیین نامه اعضای غیر هیئت علمی و استفاده و تدوین آیین نامه های استخدامی به رفع معضلات استخدامی و اشتغال کارکنان کمک کرد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه دانشجویی یکی از مهمترین اهداف ایجاد فضای آزاد برای ارائه نظرات به دور از افراط و تفریط و جناح بندی نهادینه شده و حاصل آن افزایش کانون ها و تشکل های دانشجویی و افزایش برنامه های فرهنگی و مخاطبان آنان بوده است، خاطرنشان کرد: افزایش سطح رفاه دانشجویی که با فعالیت های عمرانی در خوابگاه ها، مراکز ورزشی، فعالیت های فرهنگی تا حد امکان به این موضوع پرداخته شده و با حد ایده آل فاصله داریم.

سعید صدری نیز با بیان اینکه با مسائل  دانشگاه نمی شود گمانه زنی برخورد كرد، گفت: در دوران مديريت دکتر مدرس هاشمی تلاش شد تا با مسائل به صورت علمی برخورد شود و مديريت دانشگاه دنبال بود تا با مشاركت دادن دانشگاهيان مسائل را واضح كند.

عضو هیات علمی دانشكده برق و كامپيوتر دانشگاه صنعتی اصفهان با اشاره به اینکه علم و پژوهش از مفهوم روش جدايی ناپذير است و دانشگاه محل علم متقاعدكننده و تلاش برای رسيدن به حقيقت است، افزود: هيچگاه با عدم شفافيت نمی شود در دانشگاه كاری را انجام داد و دکتر مدرس هاشمی همه دانشگاهيان با هر سلیقه ای را در كنار هم جمع کرد و بين اعضای هیات علمی و اقشار مختلف دانشگاه وحدت ايجاد شد.

وی با ابراز اینکه حيات فكری در دانشگاه زمانی رو به زوال می رود كه اعضای آن از هم دوری كنند، اضافه کرد: دکتر مدرس هاشمی با فعال كردن شوراهای مختلف در سطح دانشکده ها و اقشار مختلف دانشگاه و مشاركت حداكثری تحولی به وجود آورد و دانشگاهيان وقتی شروع به باليدن می كنند كه بين خودشان و دانشگاه هم دلی را احساس کنند.

حجت الاسلام جعفر عمادی نیز گفت: دکتر مدرس هاشمی با تملق گویی به دنبال کسب عزت از دیگران نبود و به دنبال انجام وظیفه بود و اگر انسان آنچه را که عمل می کند برای رضای خدا باشد، خداوند نیز به هر آنکه بخواهد عزت می‌دهد.

نماینده نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: در 2سال گذشته که خبر از استعفای دکتر مدرس هاشمی مطرح شد دانشگاهیان واکنش هایی را نشان دادند و اکنون نیز موضع گیری هایی را شاهد هستیم که همه این ها نشان از عزتی است که خداوند به وی داده است.

به گزارش صاحب نیوز، سیدمحمود مدرس هاشمی که عضو هیأت علمی گروه مخابرات دانشکده برق و کامپیوتر این دانشگاه بود در شهریور 92 مسؤولیت ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان را برعهده گرفت و در اردیبهشت ماه سال جاری از مسؤولیت خود به دلیل مشکلات شخصی و جسمی استعفا داد.

سیدمهدی ابطحی عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان با حکم وزیر علوم و تحقیقات و فناوری با حفظ سمت ریاست بر شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان معرفی شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد