صفحه اصلی » اجتماعی » 16 متهم ناامنی اصفهان در سال 96 شناسایی شدند

16 متهم ناامنی اصفهان در سال 96 شناسایی شدند

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: پرونده کسانی که در سال 96 که تحت تاثیر عوامل خارجی به دنبال ناامن کردن فضا بودند، در دستور کار قرار گرفت و از آن‌جایی که هم در آن قتل داشتیم و هم پای خارجی‌ها در میان بود؛ جمع‌آوری اطلاعات آن موقع زمان‌بر بود اما اکنون تحقیقات آن تکمیل شده است، 16 نفر متهم مشخص شناسایی شده‌اند که عامل اصلی شروع کننده برنامه با برنامه‌‌ریزی قبلی بودند.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۶ - شنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدرضا حبیبی در نشست خبری به مناسب هفته قوه قضائیه با بیان اینکه هفتم تیر هرگز از حافظه تاریخ پاک نمی شود، اظهار کرد: ۷۲ تن یاران امام شخصیت‌هایی مانند شهید بهشتی شهید شدند، امام با جایگاه علمی و فقهی و رهبری پیرامون شهید بهشتی فرمودند که شهید بهشتی یک ملت است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: هدف از ترور شخصیت‌ها خاموش کردن تفکر امام بود؛ دشمن می‌دانست که نظامی که امام آن را جمهوری اسلامی مطرح کرده با شکل مردمی و ماهیت اسلامی این نظام اگر پیدا شود، منافع نامشروع آن‌ها نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورهای به خطر می‌افتد.

وی افزود: با انقلاب اسلامی برای همیشه دست خیانت کاران از ایران کوتاه شد و در این سال های اخیر پیام انقلاب برون مرزی شده است؛ دشمنان برای ادامه پیدا نکردن جمهوری اسلامی ایران همفکرانان امام را شهید می‌کردند.

حبیبی با بیان اینکه یکی از رسالت های مهم رسانه‌ها تبیین شخصیت شهید بهشتی است، تصریح کرد: شاید نسل سوم و چهارم انقلاب با این شخصیت عزیز آشنا نباشند که نیاز به همکاری رسانه ها دارد؛ شهید آیت‌الله بهشتی نقشی مهم و اساسی در قانون اساسی داشتند.

وجود مشکل در دادگاه تجدید نظر اصفهان

وی ادامه داد: اطاله دادرسی در بخشی هایی یکی از موارد است که مردم ما را رنج می دهد که با جذب نیروهای جدید در دادسرا کم تر بحث اطاله دادرسی را داریم؛ در دادگاه تجدید نظر در اصفهان مشکل داریم، در طول چهار و پنج سال گذشته که باید حدود 50 شعبه تجدید نظر فعال می شد اما 32 فعال شده است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با توضیح اینکه حداقل 10 شعبه تجدید نظر تا سه ماه اول سال آینده افزایش پیدا می کندف بیان کرد: اصفهان استانی پهناور و دارای چندین شهرستان بزرگ است، سال 97 هفت هزار پرونده قضائی از شهرستان های کاشان، نطنز، آران و بیدگل و بادرود به مرکز استان ارجاع داده شده، که تشکیل دادگاه های تجدید نظر در شهرستان های بزرگ جز اولویت های ما است.

وی اضافه کرد: باتوجه به عناوین بالای مجرمانه که در کشور و در اصفهان، وجود یک ساختمان بزرگ و تخصصی نیاز است؛ زمینی  در شرق اصفهان با زیر بنای بالای 40 هزارمتر پیش بینی شده است که امیداواریم در سال های آینده شاهد بهره برداری از این ساختمان باشیم.

حبیبی با اشاره به اقدام برای کاهش پرونده های قضائی در اصفهان، خاطرنشان کرد: آمار دستگاه هایی که بیشترین پرونده را به دادگستری دارند را تهیه و برنامه ریزی کردیم که با مسئولان این دستگاه ها برای کاهش ایجاد پرونده نشست و همفکری برگزار کنیم؛ طبق قانون کارگروهی در استانداری برای رسیدگی به برخی از پرونده های قضایی تشکیل می شود که خوشبختانه این کارگروه در استان با استقبال استاندار قرار گرفته است.

تماس با ۱۵۸۰ برای معرفی کارجاق کن ها

وی ادامه داد: با ارجاع دعاوی دستگاه های دولتی به این کارگروه، بخشی از ارجاع به دادگستری را کاهش می دهیم؛ بخشی از نارضایتی ها و جو علیه دستگاه قضا، وجود دلال ها و افراد کارجاق کن ها در جامعه که خود را از بستگان فلان مقام قضایی معرفی و اموال نامشروعی را دریافت می کنند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با تاکید بر اینکه شهروندان به این افراد در سطح استان با هر عنوان و در هر سطحی و مقطعی اعتماد نکنند و این افراد را به شماره ۱۵۸۰ اطلاع دهند که برخورد با این افراد در دستور کار ما است.

وی با بیان اینکه ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی قوه قضائیه یکی از مراکزی که در استان فعال شده است، عنوان کرد: اگر فعال اقتصادی مشکلی پیدا کند که ما بتوانیم آن مشکل را حل کنیم، در این ستاد ورود می کنیم؛  اگر دستگاه دولتی یا بانکی مانع فعالیت این فعالان شده باشند و یا پرونده قضائی داشته باشد با زمان دادن می شود از از تعطیلی ای مرکز جلوگیری کردیم که چند مورد در این یک ماه اخیر داشته ایم.

۸۹ درصد از ابلاغ های استان اصفهان به صورت الکترونیکی

حبیبی افزود: ایجاد مرکز آمار و فناروی اطلاعات قوه قضایئه یکی از مراکز خوبی که ایجاد شده است و هدف از این مرکز کاهش فعالیت های سنتی است؛ ۸۹ درصد از ابلاغ های استان اصفهان به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

وی با توضیح اینکه ابلاغ هایی باید چند ماه زمان می برد تا به دست فرد برسد اما با این روند در حد چند ثانیه ابلاغ به فرد رسیده می شود، بیان کرد: صرفه جویی مالی و انسانی در قوه قضائیه و نیروی انظامی یکی از آثار الکترونیکی فعالیت ها است.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: باید کاری کنیم که پرونده های کمتری در دستگاه قضا تشکیل شود که در حوزه خانواده و طلاق دیگر پرونده مستقیماً به دادسرا ابلاغ نمی شود؛ قبل از ارجاع به دادگستری، با همکاری بهزیستی و دستگاه‌های دیگر جلسات مشاوره برای خانواده‌ها برگزار شود تا شاهد کاهش طلاق باشیم.

وی اضافه کرد: سعی شده با همکاری بهزیستی، دانشگاه اصفهان و مرکز بهداشت استان پروندهای طلاق مستقیما به دادگاه ارجاع داده نشود و به مشاورهای خانواده ارجاع داده شود؛ وضعیت پروندهای طلاق ۹۷ بهتر از ۹۶ است، سال 96 نسبت به سال 95 شاهده رشد پنج درصدی بودیم.

حبیبی ادامه داد: سال 97 نسبت به 96 به یک درصد بود، یکی از دلایل این کاهش برای عدم ارجاع پرونده ها به دادگاه بوده است؛ صرف این مراکز مشاوره کافی نیست، باید مهارت های زندگی با رعایت شئونات اسلامی در دانشگاه ها تهیه و در جامعه آموزش داده شود.

وی با اشاره به وی در ادامه به کمبود نیرو در دادگستری اصفهان، تاکید کرد: یکی از برنامه‌های بنده جذب 50 و 60 نفر کارآموز است که با همکاری معاونت آموزشی آن‌ها را آموزش دهیم تا بتوانند در خود استان فعالیت کنند؛ شش هزار نیرو معلق مانده‌اند که دستگاه استخدامی کشوری برای جذب آن‌ها بهانه می‌آورد و باید مشکل این افراد حل شود تا مشکل کمبود نیرو تاحدودی برطرف شود.

شورای حل اختلاف قانون آزمایشی است

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با تاکید بر اینکه شورای حل اختلاف قانون آزمایشی است، بیان کرد: شورای حل اختلاف برای فرهنگ سازی صلح و سازش است؛ مختومه شدن یک پرونده با صلح و سازش با زمانی که با حکم دادگاه بسیار متفاوت است.

وی اضافه کرد: 296 هزار و 617 پرونده در سال 97 به دادسراهای استان وارده شد که با جمع پرونده‌های دادگاه کیفری شماره، حدود 300 هزار پرونده تشکیل شده است؛ در سال 96 تعداد پرونده 285 هزار بوده که نرخ رشد آن چهار درصد بوده است.

حبیبی با بیان اینکه در سال 96، حدود 10 هزار و 592 طلاق داشتیم که این در سال 97 به میزان 1.86 درصد افزایش داشته است، تصریح کرد: این آمار نشان می دهد نرخ رشد آن کم شده است؛ همچنین در سال 96 آمار 32 هزار و 146 ازدواج داشتیم و این آمار در سال 97 به 27 هزار 362 فقره ازدواج رسیده است که تعداد کاهش پیدا کرده است.

وی اضافه کرد: پرونده کسانی که در سال 96 که تحت تاثیر عوامل خارجی به دنبال ناامن کردن کشور بودند، در دستور کار قرار گرفت و از آن‌جایی که هم در آن قتل داشتیم و هم پای خارجی‌ها در میان بود؛ جمع‌آوری اطلاعات آن موقع زمان‌بر بود اما اکنون تحقیقات آن تکمیل شده است، 16 نفر متهم مشخص شناسایی شده‌اند که عامل اصلی شروع کننده برنامه با برنامه‌‌ریزی قبلی بودند.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان با تاکید بر اینکه این 16 نفر از افراد شرور منطقه بودند، اظهار کرد: هیچ کس مخالف اعتراض نیست اما در این باید قوانی رعایت شود. باید مجوزات لازم را در این حوزه دریافت کنند و باید دقت کنند که اجازه ندهند که دشمن بر این موج سوار شوند.

99 و نیم درصد از دستگاه قضا سالم است

وی گفت: کار دستگاه قضا سنگین و میزان رسیدگی به پرونده بیشتر از ظرفیت است و باید گفته شود که 99 و نیم درصد از دستگاه قضا سالم است؛ ممکن است بین 700 قاضی فعال حضور دارند، تعداد محدودی دچار غفلت شوند.

به گقته وی تعدادی از افرادی که سخنگوی قوه در رابطه با تخلفات قضات اعلام کرد اصفهانی‌ها هستند.

حبیبی با تاکید بر اینکه باید موضوع امر به معروف و نهی از منکر لسانی را در جامعه فعال‌تر شود و از آمر معروف دحمایت می‌کنیم؛ هیچ کس مخالف نشاط و انرژی مردم و به خصوص جوانان نیست، اماکن تفریحی و فضاهای سبز در اصفهان کم نیست که باید از این ظرفیت‌ها برای تخلیه انرژی خود در راستای موازین شرعی استفاده کنند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد