صفحه اصلی » اجتماعی » روایتی درام از جا به جایی آزار به جای محبت

روایتی درام از جا به جایی آزار به جای محبت

کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی گفت: سوءاستفاده از کودک می‌تواند منجر به آسیب‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت یا حتی مرگ کودک شود.

تاریخ انتشار: ۱۶:۲۶ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۹

فرهاد شهریاری در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: کودک‌آزاری یکی از مهم‌ترین مشکلات جامعه امروزی است و هرساله میلیون‌ها گزارش کودک‌آزاری در جهان ارائه می‌شود که آمارها خود نشان از حساس بودن این مسئله است.

کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی تصریح کرد: سوءاستفاده از کودک می‌تواند منجر به آسیب‌های کوتاه‌مدت، بلندمدت یا حتی مرگ کودک شود.

وی افزود: برای پیشگیری از این امر ابتدا باید آگاهی جامعه درباره این مسئله افزایش یابد؛ کودک‌آزاری را هرنوع آسیب جسمی و روانی به کودک توسط دیگران یا پدر یا مادر تعریف کرده‌اند.

شهریاری در ادامه گفت: کودک‌آزاری انواع مختلفی را شامل می‌شود که می‌توان به کودک‌آزاری فیزیکی مثل سوزاندن، سوختگی، شکستن استخوان اشاره کرد.

این استاد دانشگاه بیان کرد: کودک‌آزاری عاطفی می‌توان از محروم کردن کودک از غذا، سرپناه، لباس و… را نام برد؛ کودک‌آزاری کلامی که شامل تحقیر تهدید و… که با کلام کودک را آزار می‌دهیم و کودک‌آزاری جنسی سوءاستفاده جنسی از کودک، آزار و اذیت عمدی کودکان به فعالیت جنسی است که کودک نمی‌تواند درک کند یا رضایت دهد.

وی افزود: نوع دیگری از کودک‌آزاری وقتی هست که ما مسامحه یا غفلت می‌کنیم؛ تشخیص این‌که کودکی مورد آزار قرار گرفته است، همیشه آسان نیست؛ کودکان مورد آزار و اذیت اغلب می‌ترسند شکایت کنند، چون آن‌ها نمی‌خواهند سرزنش شوند و یا مورد بی‌اعتمادی دیگران قرار گیرند.

شهریاری اذعان کرد: علاوه بر این، فردی که آن‌ها را مورد آزار و اذیت قرار داده است ممکن است کسی باشد که بسیار دوستش دارند، به همین دلیل والدین اغلب قادر به تشخیص علائم سوءاستفاده نیستند.

کارشناس ارشد مددکاری اجتماعی خاطرنشان کرد: اگر مشکوک به یک سوءاستفاده جنسی هستید، کودک باید در اسرع وقت توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی آموزش دیده مورد بررسی قرار گیرد. برخی از آسیب‌ها نیاز به حمایت و درمان ویژه دارند.

شهریاری در مورد علت‌های کودک‌آزاری گفت: ترکیبی از عوامل فردی، روابط، جامعه و اجتماع در آزار کودکان می‌تواند دخیل باشد؛ هرچند کودکان مسئول آسیب‌های ناشی از آن‌ها نیستند، اما برخی خصوصیات فردی ممکن است خطر آزار و سوءاستفاده را افزایش دهد. عوامل خطر عواملی هستند که به طور مستقیم در آزار کودکان نقش دارند.

وی همچنین در مورد نمونه‌هایی از عوامل خطر تصریح کرد: معلولیت یا عقب‌ماندگی ذهنی، اختلالات در خانواده، عدم انسجام خانواده، سوء مصرف مواد در خانواده، فقر و معایب اجتماعی اقتصادی، استرس و اضطراب والدین و خشونت جامعه از نمونه‌هایی از عوامل خطر است.

فرهاد شهریاری بیان کرد: در هر صورت کودکان آزار دیده دچار مشکلات روحی و همچنین احساس عدم امنیت و یا رفتارهایی از جمله خودکشی و یا خشونت و یا بی‌قراری را تجربه می‌کنند.

وی در پایان گفت: در صورت مشاهده هر نوع کودک‌آزاری مورد را به بهزیستی محل گزارش تا اقدامات روانی اجتماعی به عمل آید.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد