صفحه اصلی » اجتماعی » حجاب یک هویت و اصالت ریشه‌دار برای زن ایرانی است

حجاب یک هویت و اصالت ریشه‌دار برای زن ایرانی است

عضو شورای شهر شهرضا گفت: حجاب، به خودی خود برای زن ایرانی یک هویت و یک اصالت ریشه دار است. حجاب چیزی نیست که نوع حکومت‌ها بتوانند آن را ریشه‌کن کنند، چون با فرهنگ و اصالت ایرانیان آمیخته است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۷ - سه شنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ آرزو قوامی، یکی از چند بانویی است که در عرصه های فرهنگی و اجتماعی، تلخی و شیرینی های بسیاری از جامعه دیده است. او در شورای اسلامی دوره پنجم به عنوان تنها زن شورا و کسب عنوان نفر دوم، به عضویت شورا درآمد و هم اکنون به عنوان رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی در شورای اسلامی فعالیت می کند. با این عضو شورای شهر درباره عفاف و حجاب که به زعم برخی مهم‌ترین مقوله فرهنگی-اجتماعی است، به گفتگو نشستیم.

شما در چه سالی وارد فرمانداری شهرضا شدید و در چه رشته‌ای تحصیل کردید؟

من در سال 1390 به فرمانداری شهرضا منتقل و به عنوان مسئول امور اجتماعی و فرهنگی مشغول شدم. فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی از دانشگاه تهران هستم.

حجاب چقدر بر روی فعالیت های اجتماعی شما تاثیر داشته؟

برای جواب به این سوال، چند عامل را باید در نظر بگیرم تا بتوانیم جوابی در خور شأن حجاب بدهم. من دوست دارم به این نکته اشاره کنم که حجاب به عنوان یک حریم امن، یک اصالت، یک اقتدار و شاخص وقار و متانت است؛ برای چیزی که به عنوان چادر بر سر دارم هویت قائل هستم. حالا وقتی که یک زن با حجابش وارد یک جامعه می شود، دارد به جامعه خودش اقتدار می‌بخشد.

حالا چرا چادر؟

چادر، گزینش حریم من است و با آن احساس آرامش و سلامتی روح و جان دارم. رنگ مشکی هم برخلاف تبلیغات رسانه‌های بیگانه، رنگی است که در موقعیت تعریفی خودش، پر از نماد و اقتدار و زیبایی است.

چرا می گویند زنان باید حجاب داشته باشند و مردان از این مقوله مستثنی هستند؟

این مقوله قطعاً در خصوص مردان هم به شدت صدق می‌کند. نمی‌توان جامعه‌ای سالم داشت وقتی فقط زنان آن، مقید به عفاف و حجاب باشند. اتفاقاً حیا و عفت مردان چه در پوشش، چه در حیای چشم و چه در کردار و گفتار می‌تواند هزاران روزنه فساد و گناه را مسدود کند. البته نباید این نکته را فراموش کنیم که حجاب و عفاف بانوان، مردان جامعه را کمتر گرفتار معصیت می‌کند.

با توجه به محل کار و فعالیت های اجتماعی خودتان، به نظر شما حجاب تاثیری بر روند سعادت جامعه دارد؟

اول این را بگویم که قطعاً حجاب، به خودی خود برای زن ایرانی یک هویت و یک اصالت ریشه دار است. حجاب چیزی نیست که نوع حکومت‌ها بتوانند آن را ریشه‌کن کنند، چون با فرهنگ و اصالت ایرانیان آمیخته است؛ لذا یک بانو یا دختر با حجاب، با رعایت این امر به اصالت خود بیشتر بهاء می‌دهد و فضای کار و جامعه برای او امن و سالم خواهد بود.

به نظر شما حجاب فقط در مقوله پوشش بدنی خلاصه می شود؟

حجاب حد و مرزی است که کتاب آسمانی ما آن را تعیین کرده، این حد و مرز برای رشد و تعالی مشخص شده و شامل حجاب چشم، دل، گوش و زبان است. حجاب نباید فقط به پوشش ظاهر ختم شود. این‌که چادر حجاب برتر است یک اصل اصیل است اما یک پوشش آراسته به حیا و بسیار مطلوب هم قلمداد می‌شود.

چرا بعضی از مسئولان نگاه سیاسی به حجاب دارند؟

حجاب هرگز سیاسی نبوده و نخواهد بود. زنان آریایی و ایران زمین از دیرباز، حجب و حیایی ویژه داشتند، تمام لباس‌های قوميت‌های ما اعم از لر،کرد، ترک، بلوچ، گیلک و هر کجای سرزمین ایران، پوششی کامل و با زیبایی تمام طراحی شده است. زن ایرانی، ذاتش، فطرتش و سرشتش با بی حجابی و بی بندو باری هیچ سنخیتی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99