صفحه اصلی » اجتماعی » توجه نکردن به حیا، عاملی برای ایجاد سایر گناهان در جامعه

توجه نکردن به حیا، عاملی برای ایجاد سایر گناهان در جامعه

زن در جایگاه قرار دارد که باید خود را در برابر ناملایمت ها حفظ کند؛ زمانی که یک زن خود را در برابر چشمان ناپاک و حرام حفظ و این رفتار را به فرزند و همسر خود منتقل کند حیا در جامعه فراگیر می‌شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۳۳ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ حجاب در لغت به معنای مانع بین دو چیز، پوشاندن و پوشش است و امروزه کلمه حجاب در زبان عامه مردم به معنای پوشش شرعی زنان به کار می‌رود؛ کلمه حجاب هفت بار در قرآن کریم آمده و معناى کلمه در این هفت مورد چیزى است که از هر جهت مانع دیده شدن چیز دیگر شود.

خداوند در آیه 31 سوره نور تأکید می‌کند: «و به زنان با ایمان بگو دیدگان خود را (از هر نامحرمی) فرو بندند و پاکدامنی ورزند و زیورهای خود را آشکار نگردانند مگر آنچه که طبعاً از آن پیداست و باید روسری خود را بر سینه خویش (فرو) اندازند و زیورهایشان را جز برای شوهرانشان یا پدرانشان یا پدران شوهرانشان یا پسرانشان یا پسران شوهرانشان یا برادرانشان یا پسران برادرانشان یا پسران خواهرانشان یا زنان (همکیش) خود یا کنیزانشان یا خدمتکاران مرد که (از زن) بی‌نیازند یا کودکانی که بر عورت‌های زنان وقوف حاصل نکرده‌اند آشکار نکنند و پاهای خود را (به‌گونه‌ای به زمین) نکوبند تا آنچه از زینتشان نهفته می‌دارند معلوم گردد ای مؤمنان همگی (از مرد و زن) به درگاه خدا توبه کنید امید که رستگار شوید.»

پیامبر اکرم (ص) هم در مورد باحجاب فرموده‌اند: «زنی که برای حفظ غیرت، استقامت ورزید و برای خدا وظیفه خود را به‌خوبی انجام داد، خداوند پاداش شهید را به او خواهد داد.» (نوادر راوندی، ص ۳۷ / بحار، جلد ۱۰۳، ص ۲۵۰)

حجاب و عفاف در بیشتر ملت‌ها و ادیان، حجاب در بین زنان وجود داشته است؛ هرچند در طول تاریخ، فراز و نشیب‌های زیادی را طی کرده و گاهی با اعمال سلیقه حاکمان، تشدید یا تخفیف یافته است اما هیچ‌گاه به‌طور کامل از بین نرفته است.

تاریخ حجاب و پوشش زن به دوران ماقبل از تاریخ و عصر حجر نسبت داده شده، کتاب «زن در آینه تاریخ» پس از طرح مفصل علل و عوامل تاریخی حجاب، می‌نویسد: با توجه به علل ذکر شده و بررسی آثار و نقوش به دست آمده، پیدایش حجاب به دوران پیش از مذاهب مربوط می‌شود.

پوشش بانوان در کشورهای مختلف

پوشش بانوان درگذر تاریخ، نمادی از جایگاه زن در هر فرهنگ و تمدنی است؛ بامطالعه تاریخ متوجه می‌شویم که زنان در مشرق زمین، پوششی محکم‌تر و کامل‌تر از زنان غربی داشته و دارند و همین نشانگر این است که نگاه مردمان نسبت به زن در سرزمینی چون ایران متفاوت از دیدگاه سرزمین‌های غربی به مقوله «زن» بوده است. پوشش زنان در ایران باستان نشان می‌دهد که حجاب زنان ایرانی، حتی قبل از ورود اسلام به ایران، حجابی کامل و در جهان باستان منحصربه‌فرد بود.

تشکیل خانواده

بدون تردید تشکیل خانواده مرکز عشق و امید و تحقیق آرزوهای شیرین همه دختران و پسران جوان است؛ از سوی دیگر خانواده مهم‌ترین و اساسی‌ترین نهاد اجتماعی جامعه انسانی است و تأثیر آن در نهادهای اجتماعی دیگر مثل نهاد آموزش‌وپرورش و نهاد حکومت و سیاست غیرقابل‌انکار است.

تردیدی نیست که یکی از عوامل مهم در تشکیل و استحکام خانواده رعایت حجاب است؛ اگر در جامعه حجاب کاملاً رعایت گردد و رابطه جنسی تنها به رابطه زن‌وشوهری در محیط خانواده محدود گردد، جوانان با ازدواج به تشکیل خانواده تمایل پیدا می‌کنند و خانواده‌های تشکیل شده نیز ثبات و استحکام بیشتری نیز خواهند داشت و در نهایت بیشترین فایده و نفع نصیب خودزنان خواهد شد، زیرا با مستحکم شدن خانواده، بانوان از محبت و حمایت روحی و عاطفی همسران خود برخوردار خواهند شد، اما اگر بدحجابی و بی‌حجابی و خودنمایی و آرایش بانوان به‌طور تحریک‌کننده در جامعه رواج پیدا کند و در نتیجه روابط جنسی افسار گسیخته و غیر مشروع در غیر از محیط خانواده ممکن گردد، دیگر نه‌تنها جوانان با ازدواج به تشکیل خانواده تن نخواهند داد.

چون مردان با دیدن زنان بدحجاب و بی‌حجاب تحریک شده، آسیب پذیر خواهند شد و در نتیجه کانون گرم خانواده به سردی می‎‌گراید و محبت در خانواده جای خود را به تنفر خواهد داد، زیرا همسر قانونی رقیب و مانع روابط جدید جنسی به‌حساب می‌آید.

حجاب و عفاف یکی از الزامات دین اسلام

شهناز ابراهیمی، مدیر مدرسه و فعال فرهنگی در این رابطه در گفت‌وگو با صاحب نیوز گفت: همانگونه که دین یک سری پایه و اساس دارد و باید آن‌ها را رعایت کنیم، حجاب و عفاف یکی از الزامات دین اسلام است.

وی با بیان اینکه زمانی که در مورد احیا و عفاف سهل‌انگاری صورت بگیرد راه برای ضد ارزشی‌های دیگر باز می‌شود، تصریح کرد: حدیث داریم که احیا و ایمان باهم است که هرکدام جدا شود دیگری سست می‌شود؛ نماز پایه و اساس دین است که حجاب هم حکم نماز را دارد و نمی‌توانیم بگوییم که یکی را انجام می‌دهیم و دیگر را نه.

عدم توجه به حیا باز شدن گناهان دیگر

ابراهیمی افزود: اگر به احیا توجه نشود راه برای گناهان دیگر باز می‌شود، شروع خیلی از این ضد ارزش‌ها با برهنگی شروع می‌شود؛ غرب بعد از رنسانس و به علت رشد و پیشرفت اقتصادشان از زن در تجارت خود استفاده کردند.

وی اضافه کرد: اگر حجاب و عفاف در جامعه رعایت نشود خیلی از ارزش‌ها پایمال و روابط اجتماعی در جامعه مشکلات متعددی می‌شود؛ بر اساس علمی ثابت‌شده که تمام سلول‌های یک مرد در مقابل یک زن واکنش نشان می‌دهند و به همین جهت است که اسلام بر حجاب و عفاف تأکید می‌کند.

ابراهیمی با تأکید بر اینکه دشمن اگر نتواند ازلحاظ نظامی بتواند در مقابل ما بایستد و می‌خواهند ازلحاظ فرهنگی خیلی که اثر بیشتر دارد مقابله کنند، بیان کرد: آندولس کشوری اسلامی بود اما با شراب و زنان فاسد اسلام را از این کشور بیرون کردند؛ این برهنگی‌ها و شکسته شدن حریم‌ها می‌تواند کار را برای دشمن آسان‌تر کند.

وی با بیان اینکه فرزند من زمانی که هویت فرهنگی در جامعه وجود نداشته باشد، مجبور است از هویت پوچ غربی استفاده کند، تصریح کرد: اگر یکدست لباس غربی استفاده کنیم به‌طور ناخدا آگاه از تفکر غربی پیروی می‌کنیم؛ شکم و ظاهر اولویت‌های زندگی غربی است.

ابراهیمی ادامه داد: برای جوانان اینگونه القا می‌کنند که لزومی ندارد که برای رعایت حجاب سختی را تحمل و آن را رعایت کنید؛ زمانی که جوانان ما از این اولویت‌های غربی تبعیت کردند، دشمن می‌تواند به‌راحتی در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی حضور پیدا کند.

نهادینه نشدن عفاف و حجاب دلیل عدم رعایت آن

بتول ناصحی مدیر مدرسه و فعال فرهنگی هم در این زمینه در گفت‌وگو با صاحب نیوز با بیان اینکه حجاب وضعیت خوبی در جامعه ندارد، اظهار کرد: دلیل این وضعیت نهادینه نشدن این امر مهم دینی است، حجاب گاهی به‌صورت مقطعی خوب می‌شود اما دوباره وضعیت بدی پیدا می‌کند.

وی گفت: زن در جایگاه قرار دارد که باید خود را در برابر ناملایمت ها حفظ کند؛ زمانی که یک زن خود را در برابر چشمان ناپاک و حرام حفظ و این رفتار را به فرزند و همسر خود منتقل کند حیا در جامعه فراگیر می‌شود.

وی افزود: غیرت در مردان که همان عفاف است اگر بیشتر شود جامعه پاک‌تر می‌شود؛ حجاب پوششی است که زنان را در برابر مشکلات حفظ می‌کند.

ناصحی با بیان اینکه زمانی خانواده مستحکم می‌شود که حجاب و عفاف در آن خانواده فراگیر شود، تصریح کرد: برخی‌ها به‌این‌علت تشکیل خانواده نمی‌دهند و مشکلات دیگری را ایجاد می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد