صفحه اصلی » استان » روایت یک نماینده از غوغای اصفهان ستیزی در کشور و در مجلس

روایت یک نماینده از غوغای اصفهان ستیزی در کشور و در مجلس

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: اصفهان ستیزی در کشور و در مجلس غوغا می‌کند، اما استان اصفهان دومین کشور در بحث مالیات به کشور است اما در به‌ حق دریافت مالیات در رتبه‌های 13 تا 27 قرار دارد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ اکبر ترکی ظهر امروز در نشست خبری با بیان اینکه برای چابک سازی در مدیریت مالی و نیروی انسانی قرار بود طرحی برای تقسیم‌بندی چند استان مانند اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان و…ارائه شود، اظهار کرد: طبق نظر افراد پیشنهاد دهنده این طرح اصفهان به سه استان تقسیم شده بود که باید طرح وارد مجلس شود و دید سرانجام آن چه می شود؛ تقسیمات کشوری در هر جا نشئت گرفته از سوء مدیریت و بی عدالتی است.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: کاشان دارای فرمانداری ویژه است اما به طور ویژه تفویض اختیار انجام نشده و مردم برای دریافت مصوبه ای باید به اصفهان مراجعه کنند.

وی افزود: مشاهده کردیم نماینده خوانسار و گلپایگان زمانی که متوجه شد اشتباهی انجام داده و مصاحبه کردند که قرار بود اصفهان به سه استان شمالی، مرکزی و غربی تقسیم شود و مرکز استان غربی شهرستان گلپایگان و خوانسار بشود اما در صورتی که درباره استان اصفهان غربی چنین چیزی وجود نداشت.

ترکی اضافه کرد: قسمتی از این کار انتخاباتی است، اگر امضاهای پای نامه را ببیند موضع مجمع نمایندگان مشخص است.

آلودگی‌ تالاب گاوخونی عادی نیست

وی با توضیح اینکه عمده نگرانی‌ها درباره وضعیت مردم و دغدغه تمام نمایندگان تالاب گاوخونی است، خاطرنشان کرد: اگر گردوخاک از تالاب گاوخونی بلند شود این آلودگی‌ها عادی نیست و حاوی فلزات سنگین است که نه تنها برای اصفهان بلکه برای دیگر استان‌ها هم مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

نماینده مردم شهرستان های فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس تصریح کرد: هم‌صدایی و استعفای دسته جمعی همه نمایندگان استان فارغ از مسائل سیاسی در خصوص تأمین آب شرب اصفهان استثنایی اتفاق این دوره مجلس است، نمایندگان هنوز هم بر موضوع حیاتی اصرار دارند زیرا تأمین آب شرب دغدغه اصلی مردم در اصفهان است.

وی با اشاره به رویکرد غلط وزارت نیرو، تأکید کرد: باید برای تمام مردم ایران آب شرب تأمین شود، اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست؛ َ رویکرد وزارت نیرو در این خصوص غلط و اشتباه بوده و است؛ وزارت نیرو در جلسه مجمع نمایندگان سیاست صرفه‌جویی و تغییر معیشت کشاورزان اصفهان را مطرح کردند که هردو هم اشتباه است.

کاری که اسرائیل و آمریکا نتوانستند انجام دهند را خودمان انجام می‌دهیم

ترکی ادامه داد: صرفه‌جویی در تعلیمات دینی ما وجود دارد و نباید یک سیاست‌گذار آن را به عنوان رویکرد خود برای تأمین آب عنوان کند؛ با تغییر معیشت کشاورزان کاری که اسرائیل و آمریکا نتوانستند با تحریم انجام دهند را خودمان انجام می‌دهیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه ایران در برخی محصولات رتبه یک و دو رقمی جهان را در بخش کشاورزی را دارد و اینکه اکنون بگوییم آب کم است و کشاورزان باید تغییر شغل بدهند اشتباه است، تأکید کرد: تغییر معیشت کشاورزان فاجعه است؛ کشور برای تأمین آب نیازمند استفاده از آب ژرف، عمان، خلیج‌فارس و یا شمال کشور و یا تهیه دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن است.

وی افزود: اگر طرح‌های قبلی آبرسانی برای استان اصفهان ساماندهی و همان زمان اجرا شده بود با بارش‌های امسال، امروز نباید مشکل آب داشته باشیم؛ بعضی نمایندگان استان‌های دیگر در خصوص سامانه دوم گلاب خلط مبحث پیش آمده و سومدیریت در سیاست‌های کلان کشور باعث شده در گذشته و حال بحث آب اصفهان دچار چالش شود و عزم جدی وزارت نیرو برای رفع مشکل آب در اصفهان دیده نمی شود.

سر منشأ آب استان، مشکل آب شرب دارد

ترکی با تأکید بر اینکه در سفر رئیس‌جمهور به دنبال مصوبه فاز یک مطالعه جمع‌آوری آب‌های منابع داخلی غرب استان اصفهان هستیم، بیان کرد: در کنار آن با انتقال آب از دریای عمان و منابع دیگر آب شرب اصفهان و حتی استان‌های دیگر حل شود؛ در چهار شهرستان فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میاندشت که سر منشأ آب استان هستند، هنوز در روستاهای آن آبرسانی با تانکر انجام می‌شود.

وی در خصوص عقب‌افتادگی اصفهان نسبت به استان های دیگر اظهار کرد: بازی‌های سیاسی و سیاسی کاری در دهه گذشته به هر نحوی باعث ایجاد مشکل و عقب‌ماندگی مختلف در استان اصفهان شده است که مردم لازم است در این رابطه مطالبه گری بیشتری داشته باشند.

غوغای اصفهان ستیزی در کشور و در مجلس

عضو مجمع نمایندگان استان اصفهان اضافه کرد: در حیطه مدیریتی استان حزب و رفیق بازی، دوستی و مسائل دیگر جایگزین شایسته‌سالاری شده در حالی که نیازمند افکار بلند برای ارتقا استان هستیم؛ اصفهان ستیزی در کشور و در مجلس غوغا می‌کند، اما استان اصفهان دومین کشور در بحث مالیات به کشور است اما در به‌ حق دریافت مالیات در رتبه‌های 13 تا 27 قرار دارد.

وی گفت: در مسئله ریزگردها می‌گفتند اصفهان بهشت است و ریزگردی وجود ندارد؛ دیدیم آب شرب که کوچک‌ترین خواسته به حق نمایندگان اصفهان بود چه از سمت نمایندگان استان‌های دیگر چه از طرف دولت به استحضار گرفته شد.

ترکی در پاسخ به سوال خبرنگار صاحب نیوز پیرامون مالیات بر دخانیات، تصریح کرد: مالیات و عوارض بر دخانیات قرار بود در برنامه ششم و در بودجه 98 عدد و رقم مختص خود را دارد اما قرار بود مالیات مازادی به آن اضافه شود که این مالیات مازاد در فراز و نشیب‌های طی شده رأی نیاورد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با بیان اینکه در بحث دارو و تجهیزات هر کجایی که انبوهی از معادلات کالای وجود داشته باشد جایی چالش برانگیزی هم خواهد بود، اظهار کرد: مشکلاتی در سال‌های گذشته در این زمینه به ویژه با تخصیص ارز دولتی وجود داشته، با روی کار آمدن وزیر جدید و انجام تغییرات در سطح مدیران ارشد معاونت غذا و دارو، رویکرد شفاف‌سازی در پیش گرفته شده است.

وی ادامه داد: با حساسیت‌هایی که در خصوص دارو وجود دارد، اولین جلسه کمیسیون بهداشت و درمان یکشنبه هفته آینده به بررسی مشکلات دارویی کشور با رویکرد شفاف‌سازی و مدیریت آینده اختصاص می یابد و و وزیر بهداشت و معاونت غذا و دارو، مهمان کمسیون بهداشت و درمان مجلس می شوند.

نفوذ در سیستم مدیریت غذا و دارو

ترکی تأکید کرد: افرادی با نفوذ در سیستم مدیریت غذا و دارو مشکلاتی ایجاد کردند و امروز با همت وزیر جدید و کمیسیون بهداشت مجلس سالم‌سازی مدیریتی و مالی بحث غذا و دارو گام برداشته می‌شود؛ در برنامه ششم رویکرد برخی برای جلوگیری از بروز مشکلات درمان برای جلوگیری از جابه جایی بیمار افراد ارائه‌دهنده خدمت این بود که پزشکان یا در بخش خصوصی یا در بخش دولتی می‌توانند حضور داشته باشند که اشتباه و خطا بود.

وی با بیان اینکه مبارزه با مفاسد موجود در زمینه بهداشت به خصوص در بحث غذا و دارو سخت‌تر است، تصریح کرد: در همین راستا با اجرا کردن برنامه ششم توسعه اقتصادی اجتماعی کشور که راه‌اندازی پرونده الکترونیک و سیستم ارجاع در آن دیده شده، جلوی برخی مفاسد غذا و دارو گرفته خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان های فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میاندشت در بیان کرد: مردم مستضعف نزد پزشکی که در بخش دولتی کار می‌کنند مراجعه می‌کنند و با تعرفه دولتی درمان انجام می‌شود، اما با این طرح بیشتر پزشکان کارآمد وارد بخش خصوصی می‌شوند و مراجعه به بخش دولتی آرام‌آرام کاهش پیدا می‌کند؛ که برای رفع این مشکل تبصره‌ای ایجاد شد که به پزشکان اجازه داده شد که در نقاط محروم در دو بخش فعالیت کنند.

ترکی با بیان اینکه برای بیماران هموفیلی و خاص جدول بودجه خاصی و در قالب بودجه وزارت بهداشت ردیف خاصی وجود دارد که این بودجه در کمسیون بهداشت مطرح و مورد تصویب کمیسیون تلفیق قرار گرفته و مقداری هم در حد بضاعت افزایش پیدا کرد، خاطرنشان کرد: چند بیماری مثل ای بی و بعضی سرطان‌ها به این ردیف بودجه اضافه شد و به دنبال اضافه کردن تمام بیماری‌های مربوط به سرطان در این ردیف هستیم.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار صاحب نیوز پیرامون وظیفه مجلس در خصوص گام دوم انقلاب چیست، اظهار کرد: این بیانیه باید هم در حوزه وهم دانشگاه تدریس و سرلوحه کار عملی دولت قرار بگیرد؛ زمانی که امام خمینی (ره) صحبت می‌کردند تا ماه‌ها مسئولان بر فرمایشات ایشان در سخنرانی‌ها خود تأکید می‌کردند که اکنون مسئولان حتی در ظاهر و به صورت صوری به صحبت‌های رهبر اشاره نمی‌کنند و گامی در راستای آن برنداشته است، مجلس هم در این جریان هنوز گام مؤثری برنداشته است.

دفاع به ناحق بدنه دولت از انحصار خودروهای داخلی

ترکی با توضیح اینکه تفکر برخی دولتی‌ها باعث انحصار خودرو در ایران شده است، خاطرنشان کرد: عامل اصلی آلودگی های سطح کلانشهرها خودروها است و با وجود هزینه‌ها و اثرات زیان بار خودروهای فعلی، خودروهای هیبریدی برقی، تمام برقی و برقی-بنزینی در داخل تولید نمی‌شود.

وی ادامه داد: تأکید کردیم این نوع خودروها آزاد و بدون هزینه گمرک به کشور صادر شود که این طرح نه به اقتصاد کشور و نه به شرایط کارگر ایرانی لطمه میزند؛ به اسم حمایت از کارگر ایرانی و صحبت‌های رهبر معظم انقلاب مبنی بر خرید کالای ایرانی انحصار خودرو در ایران توسط دو شرکت انجام می‌شود.

نماینده مردم شهرستان های فریدن، فریدون‌شهر، چادگان و بویین میاندشت در مجلس بیان کرد: در این طرح آورده شده اگر طی پنج سال بعد از ورود خودروهای هیبریدی در ایران این خودروها در داخل تولید شد جلوی ورود آن از خارج گرفته شود، خودرویی که دود ایجاد نمی‌کند و با واردات آن قیمت خودروهای داخلی هم کاهش پیدا خواهد کرد.

وی اضافه کرد: نمایندگان محکم پای این طرح ایستادند، لایحه آن تصویب شده و اگر به تصویب شورای نگهبان برسد باید به تأیید هیأت دولت برسد، بدنه دولت از انحصار خودروهای داخلی به ناحق دفاع می‌کند در حالی که بهتر از همه از وضعیت خودرو و مردم جامعه خبر دارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99