صفحه اصلی » اجتماعی » بد حجابی و بی حجابی از نگاه جرم شناسی و مطالعات پلیسی

بد حجابی و بی حجابی از نگاه جرم شناسی و مطالعات پلیسی

جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان در این یادداشت به بد حجابی و بی حجابی از نگاه جرم شناسی و مطالعات پلیسی پرداخته است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۵ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۳

صاحب نیوز – سرهنگ حسین حسین‎زاده؛ جانشین فرمانده انتظامی استان اصفهان / از نظر مطالعات پلیسی و تحقیقات جرم شناسی، دین و اخلاق در صدر عوامل بازدارنده از بزهکاری قرار دارند. تحقیقات پلیسی و جرم شناسی نشان می دهد که 97 درصد مردم بزهکار نیستند و جرم و تخلفی مرتکب نمی شوند و زندگی درست و براساس فطرت، دین و اخلاق دارند و تنها 3 درصد از مردم یک جامعه هستند که مرتکب جرم و تخلف می شوند.

وقتی که رفتار هر دو گروه مردم عادی و بزهکاران را بررسی می کنیم می بینیم کسانی که نسبت به دین، اخلاق و ارزش ها بی تفاوت بودند، با تسامح و تساهل با آن برخورد کرده و یا علیه دین و اخلاق عمل کردند آنها کسانی هستند که در عرصه انحرافات و جرایم و آسیب ها ید طولایی داشته و دچار مشکلاتی عمده شدند.

در جامعه ایرانی اسلامی ما هم افرادی که محور زندگی آن ها ارزش ها، دین، اخلاق و آموزه های دینی بوده آدم هایی بودند که میل به کمال داشتند و کمتر دچار مشکل شدند. آنها با محیط اطرافشان ارتباط خوبی برقرار کرده و از طرفی دیگر دغدغه ها و آسیب های آنها بسیار کمتر بوده است.

72 درصد قتل ها نتیجه عدم رعایت موازین اخلاقی است

مطالعات پلیس نشان می دهد که بیش از 72 درصد از خشن ترین جرمی که در حافظه تاریخی بشر وجود دارد که به آن قتل می گوئیم و از روز ازل بوده و تا ابد هم خواهد بود در بسیاری از استان های کشور ما ناشی از مباحث اخلاقی و عدم رعایت شئونات توسط اعضای خانواده رخ می دهد.

به طور مثال خانمی که نسبت به موضوعات اخلاقی بی توجهی کرده و آرام آرام وارد بازی های خطرناک می شود، به واسطه غیرت شوهرش به قتل رسیده است که عکس این قضیه هم متصور است.

بد پوشش ها و بی حجاب ها، سوژه مجرمان و متهمان

هرچند که قصد نداریم از طرح این گفتمان خانم هایی که به حجاب و عفاف کم توجه هستند و یا آن را رعایت نمی کنند بترسانیم ولی لازم می دانیم این واقعیت را بگوئیم که از نظر جرم شناسی افرادی که نسبت به موضوع اخلاق و حجاب بی تفاوت هستند آن ها بیس خوبی برای مجرمان و متهمان قرار می گیرند.

براساس یک مطالعه ای که در پلیس آگاهی استان اصفهان بر روی کسانی که برای خانم ها ایجاد مزاحمت کرده بودند یا آن ها را مورد تعرض قرار داده بودند انجام گرفت، حرف آن ها این بود که می گفتند: « ظاهر این خانم باعث جلب توجه من شد و و من به عنوان یک سوژه او را انتخاب کردم و بعد او را مورد تعرض یا تجاوز قرار دادم.»

نگاهی به عواقب سوء عدم رعایت پوشش و موازین اخلاقی در دیگر کشور ها

وقتی این موضوع را در فرهنگ دیگر کشور ها نیز بررسی کردیم در یافتیم که در تمام کشورهای دنیا هم برای مصونیت زنان از مزاحمت ها و تعرض افراد بزهکار قوانینی برای پوشش تصویب شده است.

خانمی به نام ” کارن ای نیومن” کتابی تحت عنوان” جرایم جنسی” تالیف کرده که ما این کتاب را تهیه و در دفتر تحقیقات کاربردی پلیس اصفهان ترجمه کردیم. جالب این جاست که مؤلف این کتاب اعتقاد دارد در فرهنگ غرب هم خانم هایی که رعایت اخلاق و موازین ارزشی را نمی کنند این افراد بیشتر از افراد با حجاب مورد توجه بزهکاران قرار می گیرند. من مطالعه این کتاب را به تمام کسانی ک موضوع عفاف و حجاب، اخلاق و ارزش ها پایبند هستند توصیه می کنیم.

تقدیس و تحسین حجاب در اولین خیابان پیاده کشور

در برنامه ریزی شهری به گذر چهار باغ اصفهان، خیابان پیاده می گویند. اولین بار که 5 سال پیش ما در انتظامی استان اصفهان بحث پیاده راه شدن خیابان چهارباغ را مطرح کردیم یکی از موضوعاتی که به طور جد به آن فکر می کردیم این بود که زمانی که این خیابان از وجود موتورسیکلت و ماشین عاری شد مردم بتوانند به صورت پیاده با هم ارتباط بگیرند و با یکدیگر گفت و گو کنند. یکی دیگر از مسایلی ما توجه ما ارتقای ارزش های اخلاقی در این اولین خیابان پیاده کشور بود که الحمد الله این اتفاق میمون و مبارک در حال شکل گیری است.  باید  گفت امروز یکی از موضوعاتی که می تواند در این گذر فرهنگی چهارباغ اتفاق بیافتند، تقدیس و تحسین ارزش هایی نظیر عفاف و جاب است.

اقداماتی نظیر برپایی جشنواره عفاف و حجاب در چهارباغ اصفهان به ما کمک زیادی خواهد که سطح تماس و اصطلکاک پلیس با افرادی که نسبت به قانون بی توجهی می کنند کاهش پیدا کند. در این جشنواره با افرادی مواجه شدیم که اعتقادی به حجاب نداشتند اما وقتی به این جا آمده، نظرات مختلف را شنیده است، یک روحانی برپایه مبانی علمی و عقلی به تبیین فلسه حجاب پرداخته و یک گروه سرود یا یک تصویر و نقاشی را دیده نظرش در خصوص نوع پوششش عوض شده است.

باید گفت، قطعاً این گونه اقدامات اثرگذار خواهد بود و تاثیرات آن هم طولانی است چون در ذهن ها نقش می بندد و چه بسا این گونه اقدامات بهتر از دستگیری آنها توسط پلیس و تحویل شان به مراجع قضائی است چرا که بسیاری از این دستگیر شدگان بعد از آزادی دست به لج بازی می زنند اما با این حرکات دیگر لجبازی این افراد را نداریم

کافی نبودن برنامه های ترویج عفاف و حجاب در برابر هجمه برنامه های ضد ارزشی دشمن

در خصوص حجم فعالیت هایی که برای ترویج عفاف و حجاب در کشور انجام شده و میزان تاثیرگذاری آن ها باید گفت، که تلاش های فرهنگی ما اعم از پلیس، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، شهرداری و سایر ارگان هایی که دست اندرکار مسایل فرهنگی هستند برای ارتقای فرهنگ ایرانی اسلامی در مقابل هجمه شدیدی که از سوی دشمنان علیه ما انجام می شود و کارهای ضد فرهنگی آنان باید اعتراف کرد که حکایت “فیل و فنجان” است.

همه باید بسیار جدی تر در پاسداشت ارزش های فرهنگی خود کار کنیم، بسیار بسیار جدی تر باید کتاب بنویسیم، حرف بزنیم و جشنواره بزگزار کنیم. باید حصول و محتوای فضای مجازی سایبر تولید کنیم اما متاسفانه کمی در این قضیه تنبل هستیم و حرکت ها به صورت لاک پشتی در جریان است.

امروز بیش از هر زمانی نیازمند کار کردن در حوزه عفاف و حجاب و پاسخ گویی به شبهاتی که برای جوانان و نوجوانان ما مطرح می شود و همچنین ارائه تصویری زیبا از حجاب افراد مؤمن و مسلمان قدم برداریم و وظیفه رسانه ها به ویژه سینما و تلویزیون هم این است که گام های بلندتری در زمینه ترویج این واجب اسلامی بردارند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99