صفحه اصلی » مذهبی » چرا مسلمانان در حج و عید قربان، گوسفندان را از دم تیغ رد می کنند؟

چرا مسلمانان در حج و عید قربان، گوسفندان را از دم تیغ رد می کنند؟

ذبح گوسفند در آیین حج یکی از اعمال و مناسک حج تمتع به شمار می رود اما در سال های اخیر برخی به این کار ایراد گرفته و اقدام خود در مبارزه با این کار را حمایت از حقوق حیوانات می دانند، اما به راستی چرا مسلمانان اقدام به ذبح گوسفندان می کنند؟

تاریخ انتشار: ۱۵:۲۹ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۴

صاحب نیوز– قربانی و قربانی کردن، به کشتن گوسفند، گاو، شتر و مانند آن ها به نیت تقرب به خدا اطلاق می شود، قربانی یکی از قدیمی‌ترین سنت‌های بشری است و در هر دوره‌ای دارای آداب و رسوم ویژه‌ای بوده است؛ طبق آنچه در روایات و تفاسیر قرآن آمده، قربانی کردن گوسفند در مناسک حج یادبودی از ماجرای ذبح اسماعیل است که خداوند قربانی ابراهیم را از وی پذیرفته و آن را ذبح عظیم دانست.

ذبح گوسفند یکی از اعمال حج تمتع است و سال ها تمام حاجیانی که به خانه خدا مشرف می شوند، آن را به جا می آورند.

اما در سال های اخیر برخی به این کار ایراد گرفته و اقدام خود در مبارزه با این کار را تحت عنوان حمایت از حقوق حیوانات توجیه می کنند.

اما چرا مسلمانان در حج و عید قربان، گوسفندان را از دم تیغ رد می کنند؟

جواد حیدری در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز گفت:همه انسان‌ها از مسيحي گرفته تا مسلمان و يهودي و غير این‌ها، هم گوسفند می‌کشند و هم از گوشت آن استفاده می‌کنند و اين امر اختصاص به مسلمين ندارد. اگر مدافعين حقوق گوسفند در دلسوزي خود صادق‌اند، اقدامي در جهت تعطيلي تمام کشتارگاه‌های كشورهاي دنيا كنند.

کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی ادامه داد: اگر مسلمان گوسفند می‌کشد؛ مدعیان حقوق حیوانات و مدعیان محبت و دوستی، انسان‌ها را می‌کشند تا به‌وسیله آن‌ها كشورهاي خود را آبادتر و نفس خود را فربه‌تر سازند و اداي موجودات ناز و مهربان را بازي كنند؛  جنگ جهانی اول و دوم بهترین شاهد بر این ادعاست.

وی با بیان اینکه براي قرباني حج، به‌صورت كلي دو نوع حكمت می‌توان در نظر گرفت، عنوان کرد: حکمت اول این اقدام، هدف مادي و رفع نيازهاي مادي و اقتصادي جامعه اسلامي است و حکمت دیگر هدف معنوي كه عبارت است از نماد بودن اين عمل براي ايثار و قرباني كردن تمام خواهش‌های نفساني در برابر خواست و اراده حق متعال است.

حیدری در پایان گفت: پس قربانی کردن گوسفندان، جهت تأمین نیازهای مادی فقراء و نیازمندان است و راهی برای تقرب به خدا اما غیرمسلمانان در جهان جشن‌ها و مراسم متعددی دارند که هیچ هدف عقلانی و عقلائی ندارد.

انتهای پیام/

دیدگاه‌ها

 1. پرویز گفته :

  سلام

  چه موضوع شناسی خوبی و چه اقدام به موقعی

  قبل از اینی که اسلام ستیزان شروع به تخریب مراسم حج کنند پیش دستی خوبی بود.
  خدا خیرتان دهد.

 2. کاظمی گفته :

  با سلام

  آدم کش های صهیونیزم و کودک کشان سعودی هر روز بی گناهان را ذبح و از دم تیغ می گذرانند صدا ها در حنجره خفه شده اما نوبت به مراسم مسلمین که می رسد حقوق بشر احساس مسئولیت می کند.

 3. کاظمی گفته :

  احسنت استاد عزیزتر از جانم

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد