صفحه اصلی » استان » زنگ خاموشی برای 84 آب انبار تاریخی نایین به صدا درآمده است

زنگ خاموشی برای 84 آب انبار تاریخی نایین به صدا درآمده است

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نائین گفت: از مجموع 130 آب انبار سنتی و تاریخی این شهرستان، تنها 46 باب آن فعال است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۵۶ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ محمود مدنیان محمدی، نائین را شهر آب انبارهای تاریخی دانست و گفت: تنوع و نحوه معماری آب انبارها از جمله در پاشیر، بادگیر و مخازن آب، از ویژگی‌های این آثار تاریخی در نائین است.

وی گفت: ویژگی آب انبارها باعث شده است تا گردشگران، محققان و پژوهشگران زیادی از نقاط مختلف کشور و جهان برای بازدید این شاهکارهای معماری به شرق استان اصفهان سفر کنند.

مدنیان افزود: ذخیره آب این بناها در گذشته از باران و برف تأمین می‌شده اما اکنون با آب سالم شهری آبگیری می‌شود.

وی گفت: معصوم خانی، دوقلو (خان)، نوآباد، محمد قاسم و صحرای محمدیه از معروف ترین آب انبارهای نائین است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نائین، شمار آب انبارهای ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور را ۱۲ باب عنوان کرد.

رئیس اداره آب و فاضلاب نائین نیز گفت: امسال با توجه با کم آبی ۴۶ آب انبار سنتی این شهرستان برای مصرف آب آشامیدنی اهالی با رعایت موازین بهداشتی آبگیری شد.
حسن میری افزود: این آب انبارها بعد از گذشت قرن‌ها هنوز هم در تابستان فعال است و هر سال در زمستان آبگیری می‌شود و در تابستان، مردم از آب خنک آن استفاده می‌کنند.
میری با اشاره به وجود ۱۳۰ آب انبار در این شهرستان گفت: امسال ۶۰۰ میلیون ریال برای مرمت و بازسازی آب انبارهای شهرستان هزینه و سه آب انبار خیرساز جدید نیز در شهرک قائمیه و میدان امام حسین نائین و شهر انارک با ۱۶ میلیارد ریال هزینه احداث شد.

عمده این بناها به شکل زیرزمین با راه پله دسترسی ساخته می شده و منبع تأمین آب آن بارش‌های زمستانی بوده که منبع مطمئنی از آب خُنک، گوارا و در عین حال سالم را برای تابستان کویر نشینان فراهم می‌کرده است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد