صفحه اصلی » سیاسی » حفاظت از تنگه هرمز بر عهده ایران است/ توقیف نفتکش‌ها قانونی بود

حفاظت از تنگه هرمز بر عهده ایران است/ توقیف نفتکش‌ها قانونی بود

کارشناس مسائل سیاسی گفت: انگلیسی‌ها خلاف همه مقررات در آب‌های آزاد بین‌المللی در جبل‌الطارق کشتی ایرانی را توقیف می‌کند اما توقیف دو کشتی انگلیسی توسط ایران قانونی بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۵۹ - شنبه ۱۳۹۸/۰۴/۲۹

محمود معلمی در گفت‌وگو با صاحب نیوز در خصوص توقیف نفت‌کش انگلیسی در آب‌های خلیج‌فارس اظهار کرد: یک معاهده قبل از پیروزی انقلاب در سازمان ملل تصویب شده که بر اساس آن، حفاظت از تنگه هرمز بر عهده ایران گذاشته شد و در این معاهده آمده اگر ایران تشخیص داد کشتی، نفت‌کش و یا هر وسیله دریایی که عبور به ضرر منافع ایران باشد، می‌تواند از ورود آن جلوگیری کند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اکنون طبق قانون از نظر سازمان ملل مسئول حفاظت از تنگه هرمز هستیم و مسئول رعایت قوانین هم بر عهده ماست و دو کشتی که اخیراً توقیف شد بر همین اساس است؛ البته کشتی اول به علت سوخت قاچاق توقیف شده است.

وی افزود: کشتی دوم به دلیل عدم رعایت قوانین بین‌المللی و بی‌توجهی به تذکرات، توقیف می‌شود؛ انگلیسی‌ها خلاف همه مقررات در آب‌های آزاد بین‌المللی در جبل‌الطارق به بهانه اینکه اتحادیه اروپا سوریه را تحریم کرده، کشتی ایرانی را توقیف می‌کند.

معلمی ادامه داد: این تحریم‌ها برای اتحادیه اروپا است نه اینکه کشورهای دیگر نمی‌توانند به سوریه نفت بفروشند و بر اساس خلاف قوانین بین‌المللی کشتی ما را توقیف می‌کند؛ توقیف دو کشتی انگلیسی توسط جمهوری اسلامی ایران قانونی بود.

وی تصریح کرد: ایران در سیاست خود اعلام کرد که اگر قرار باشد نفت ایران به فروش برسد هیچ کشوری نمی‌تواند از خلیج‌فارس نفت عبور دهد بنابراین توقیف برخی از کشتی‌ها حق مسلم جمهوری اسلامی ایران است.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد