صفحه اصلی » اجتماعی » بنای باستانی نارین قلعه شهرستان نائین بازسازی می شود

بنای باستانی نارین قلعه شهرستان نائین بازسازی می شود

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان از آغاز بازسازی بنای باستانی نارین قلعه شهرستان نائین خبرداد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۳ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۴/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛  فریدون الله یاری با اشاره به آغاز عملیات مرمت بنای باستانی «نارین قلعه» شهرستان نائین گفت: بنای تاریخی نارین قلعه واقع در شهرستان نائین یکی از کهن ترین قلعه های تاریخی استان اصفهان است که در مرکز بافت تاریخی نائین بر روی تپه ای تاریخی واقع شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان افزود: بر اساس شواهد، نوع مصالح بکار رفته در بنای این قلعه به دوران پیش از اسلام باز می گردد، با این حال متاسفانه بدلایل مختلف از جمله موضوع مالکیت، این بنای تاریخی تا کنون مورد بی توجهی قرار گرفته بود، که خوشبختانه در سال گذشته با تلاش‌های اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، مالکیت این قلعه به اداره کل میراث فرهنگی سپرده شد و در سال جاری اولین اعتبار مرمتی حداقل در یکصد سال اخیر که بالغ بر 910 میلیون ریال می باشد، جهت حفاظت و مرمت از آن تخصیص یافت.

وی همچنین افزود: قرارداد این طرح، در اواخر خردادماه سال جاری منعقد شد و بر اساس این طرح، مرمت آن به مدت دو ماه با نظارت کارشناسان گروه حفظ و احیاء اداره کل و اداره میراث فرهنگی شهرستان، صورت می پذیرد.

الله یاری همچنین گفت: این مرمت با مصالح خشتی و گلی و اجرای کاهگل بصورت کاملا همگون با مصالح اصلی این قلعه، صورت می گیرد.

بنای تاریخی نارین قلعه شهرستان نائین از نظر ساختار و قدمت از شباهت بسیاری با بنای نارین قلعه شهر میبد در استان یزد برخوردار می باشد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد