صفحه اصلی » اجتماعی » مدرسه ای با مدل آموزشی متفاوت در دل اصفهان

از موسسه راهیان کوثر چه می دانید؟

مدرسه ای با مدل آموزشی متفاوت در دل اصفهان

مدیر موسسه راهیان کوثر اصفهان گفت: هنر مدرسه ما کشف این استعدادها است، مهارت های مختلف زندگی و کاری آموزش داده می شود.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۶ - سه شنبه ۱۳۹۸/۰۵/۱

مسعود نیلی در گفت و گو با صاحب نیوز در خصوص مدارس راهیان کوثر گفت: موسسه راهیان کوثر از سال 75 تاسیس شد و فعالیت فرهنگی، آموزشی و مدارس را آغاز کرده و تا کنون 500 واحد آموزشی در سراسر کشور تشکیل داده است.

مدیر موسسه راهیان کوثر اصفهان گفت: این موسسه از سال 96 در استان اصفهان تشکیل و قرار است تا چند سال آینده در همه شهرستان یک مجتمع آموزشی تشکیل شود.

وی افزود: احساس نیاز و گستردگی نظام آموزشی کشور، آموزش و پرورش فضایی را ایجاد کرد تا برخی از دستگاه ها بتوانند به این نهاد برای اانجام وظایف سنگین آموزش و پرورش کمک کنند.

نیلی ادامه داد: مدارسی در قالب های غیر انتفاعی، هیئت امنایی و قرآنی و.. تعریف شد تا افراد دیگر بتوانند کمک کنند، موسسه راهیان کوثر طبق اساسنامه خود قرار است به نظام آموزشی کمک کند.

تمرکز بر سه محور آموزش، تربیت و مهارت

وی با بیان اینکه موسسه راهیان کوثر تمرکز خود را بر سه محور آموزش، تربیت و مهارت قرار داده است، تصریح کرد: خلأی که نظام آموزشی وجود دارد بال تربیت و آموزش با هم پیش نمی رود و موسسه راهیان کوثر تصمیم دارد که به بحث تربیت هم در کنار فعالیت های علمی و آموزشی بپردازد.

مدیر موسسه راهیان کوثر اصفهان اضافه کرد: کشور ما از آسیبی مهارت محور نبودن مدارس رنج می برد و بچه ها باید در سنی با مهارت های مختلف آشنایی پیدا کنند.

وی با توضیح اینکه انتخاب رشته چالش دیگر دانش آموزان است که برخی از اوقات خلاف علایق خود رشته ای را انتخاب می کنند، خاطرنشان کرد: در این مدارس به دانش آموزان مهارت آموزی می شود که بتوانند زمان انتخاب رشته بر اساس توانمندی های خود رشته را انتخاب کند.

نیلی تأکید کرد: دانش آموزان در دوران ابتدایی با مهارت های مختلف آشنا شود و در دوره اول دبیرستان با علاقه خود و خانواده مهارت را انتخاب و در آن به صورت تخصصی فعالیت کند.

مدل آموزشی متفاوت

وی افزود: در بحث آموزش مدل آموزشی متفاوتی داریم، از معلمان جوان، خلاق و مبتکیر استفاده کردیم و آن ها در سه موضوع اولویت مدرسه آموزش دیده اند.

مدیر موسسه راهیان کوثر اصفهان بیان کرد: دروس برای تدریس دانش آموزان یکسان است اما نحو تدریس متفاوت است؛ مهارت محور هم الگو داریم که نسبت به سن و علاقه مهارت ها را یاد بیگرد و تا سه اول ابتدایی هر سال 150 مدل را یادبگیرد.

وی با بیان اینکه فرآیند تحصیلی را 13 ساله می بینیم، اکثر مدارس به صورت مقطعی فعالیت می کنند و در مقطعی هم نمی شود برنامه ریزی بلند مدت داشت، تصریح کرد: این فرصتی است تا بتوانیم شاخص ها را بهتر تعریف کنیم.

نیلی ادامه داد: خانواده هم به اندازه دانش آموز برای ما اهمیت دارد، نقش اصلی تربیت دانش آموز خانواده است و ما هم به عنوان مکمل و همکار خانواده ایفای نقش می کنیم؛ این تفکر باعث می شود برای خانواده ها هم برنامه ریزی کنیم که آن ها هم عضو مدارس راهیان کوثر می شوند.

وی با تأکید بر اینکه خانواده در کنار مدرسه آموزش و تربیت فرزند خود را پیگیری می کند، عنوان کرد: تربیت به نظر بنده شناسایی استعدادهای نهفته و ذاتی هر فرد است که باید آن را به کمال برسانیم؛ دلیل این تعریف این است هر انسانی یک شخصیت و توانایی منحصر به فردی دارد و نمی تواند از همه خواست تا یک رفتار را انجام دهند.

مدیر موسسه راهیان کوثر اصفهان اضافه کرد: هنر مدرسه ما کشف این استعدادها است، مهارت های مختلف زندگی و کاری آموزش داده می شود.

ظرفیت 400 نفری مدرسه راهیان کوثر اصفهان

مریم مصری پور در گفت و گو با صاحب نیوز با بیان اینکه موسسه راهیان کوثر امسال برای اولین بار فعالیت خود را در اصفهان آغاز کرده است، اظهار کرد: این مدارس در در شهر ها و استان های دیگر برگزار شده و موفقیت خود را نشان داده است.

مدیر مدرسه دخترانه موسسه راهیان کوثر اصفهان گفت: مجموعه راهیان کوثر اصفهان ساختمانی چهار طبقه دارد که با حضور دانش آموزان دختر و پسر در مقطع ابتدایی به صورت جداگانه فعالیت می کنند.

وی افزود: ثبت نام دانش آموزان را از ابتدای خرداد شروع کردیم و این روند تا مرداد ماه هم ادامه دارد، مبنا و اولویت مجمع جذب دانش آموزان اول ابتدایی است اما دانش آموزان دوم و سوم ابتدایی را هم جذب می کنیم و 400 نفر ظرفیت مدرسه پیش بینی شده است.

مصری پور با بیان اینکه حداکثر ظرفیت کلاس ها را 16 نفر قرار دادیم، تصریح کرد: هدف از این ظرفیت، تشکیل کلاس های خلوت اما با کیفیت بیشتر است؛ بحث های تربیت دینی، آموزشی و کارگاه های مهارتی سه هدف ما در برگزاری این مدارس است.

وی اضافه کرد: آموزش محتوای کتب درسی و یا حتی بیشتر و بالا بردن انگیزه دانش آمزوان در این کارگاه هافعالیت می شود؛ به عنوان مثال اگر قرار باشد کارگاه دوخت و دوز داشته باشیم هدف تربیت خیاط ماهر نیست بلکه هدف هماهنگی چشم و دست دانش آموزان است.

مدیر مدرسه دخترانه موسسه راهیان کوثر اصفهان خاطرنشان کرد: برنامه های مدرسه برای ثبت به این شکل است که خانواده یک فرم پیش ثبت نام تکمیل و با برنامه های مدرسه آشنا می شود.

وی ادامه داد: مجموعه موسسه راهیان کوثر اصفهان دوره اول ابتدایی را دارد اما در دوره بلند مدت برای سال های آتی دوره دوم ابتدایی برپا می کنیم و تا مرحله پیش دانشگاهی را پیش بینی کرده ایم.

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد