صفحه اصلی » اقتصادی » صنعت خودرو حیات خلوت بعضی هاست/ برخی مدیران صنعت خودرو را دستگیر کرده اند!

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

صنعت خودرو حیات خلوت بعضی هاست/ برخی مدیران صنعت خودرو را دستگیر کرده اند!

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان گفت: یکی از دلایل عدم پیشرفت این است که صنعت حیات خلوت بعضی‌هاست و رانت زیادی برای بعضی‌ها وجود دارد؛ اخیراً تعدادی از مدیران صنعت خودرو را دستگیر کرده وهمه این‌ها باعث عدم پیشرفت شده است؛ رقابت در صنعت خودرو در کشور ما وجود ندارد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۷ - سه شنبه ۱۳۹۸/۰۵/۱

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: اگر سايپا و ایران‌خودرو به بخش خصوصی واقعی و کسانی که اصالت آن‌ها جهت فعالیت، مورد تأیید سازمان‌های نظارتی و کارشناسان این صنعت هستند و نیاز به وام نداشته و با پول دولت قصد خریداری نداشته‌ باشند واگذار شود مناسب است.

رئیس مجمع نمایندگان اصفهان تصریح کرد: خیلی از کارخانه‌ها و یا مؤسسات اعتباری و بانک‌های بخش خصوصی که تأسیس شده است از سیستم دولتی وام گرفته‌اند و یک مبلغ جزئی پرداخت کرده و مابقی را در اقساط طولانی مدت پرداخت و از درآمد همان موسسه برای پرداخت اقساط و بدهی خود استفاده کرده‌اند.

وی افزود: کارخانه‌ها دولتی که به بخش خصوصی واگذار شده است، گاهاً تا جایی که برای آن‌ها مورد استفاده بوده از آن استفاده شده است و بعد از آن نابود شده است؛ در فلاورجان کارخانه‌ای به نام ایرانیت وجود داشت که کارشناسان مربوطه عنوان کردند جدای از تولیدات انبار شده و زمین‌های اطراف کارخانه و زمین‌های واقع در شمال کشور، مبلغی را خریدار پرداخت کرده است که به‌اندازه آن مبلغ، مواد اولیه در کارخانه وجود داشته است اما بعد از مدتی خط تولید این کارخانه کف بر شد و این کارخانه به یک مخروبه تبدیل شد.
موسوی لارگانی عنوان کرد: اگر این چنین بخواهند کارخانه‌ها را به بخش خصوصی که کننده کار نیست واگذار کنند؛ هدف آن‌ها چیزی جز نابودی صنعت مربوطه نیست و نباید چنین اقدامی را انجام دهند و بیت‌المال را نابود کنند.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان بیان کرد: اگر واگذاری به بخش خصوصی واقعی واگذار شود صنعت خودرو متحول می‌شود؛ خودروسازی سایپا و ایران‌خودرو تقریباً یک شرکت و کارخانه بسته و محدودی است که در آن کارشناسان و نخبگان و صاحب‌نظر و مهندسین طراح راهی در آن ندارند.

سید ناصر لارگانی اذعان کرد: اخیراً به دلیل این‌که تحریم‌ها شدت پیدا کرد عنوان شد در نمایشگاهی که برپا می‌شود افرادی حضور پیدا کنند و طرح‌های خود برای قطعات را ارائه بدهند و این طرح‌ها پذیرفته می‌شود؛ اما قبلاً چنین اجازه‌ای داده نمی‌شد.

وی با بیان اینکه صنعت خودرو که قدمت 50 تا 60 ساله در ایران دارد نتوانسته پیشرفت قابل قبولی در ایران داشته باشد، افزود: یکی از دلایل عدم پیشرفت این است که صنعت حیات خلوت بعضی‌هاست و رانت زیادی برای بعضی‌ها وجود دارد؛ اخیراً تعدادی از مدیران صنعت خودرو را دستگیر کرده وهمه این‌ها باعث عدم پیشرفت شده است؛ رقابت در صنعت خودرو در کشور ما وجود ندارد.

وی با اشاره به پیشرفت صنعت خودرو در برخی از کشورها، بیان کرد: کشورهای کره، چین، آلمان و آمریکا در صنعت خودرو پیشرفت داشته‌اند و خودروهایی را طراحی و تولید کرده است که شاید در دنیا می‌تواند جای پایی داشته باشد دلیل آن‌هم این است که برای بخش خصوصی میدان رقابت را باز نگه داشته و خودروهای باکیفیت و با برنامه‌های مختلفی تولید کرده است.

انتهای پیام/

 

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × 2 =