صفحه اصلی » اجتماعی » قطع چهار روزه آب در شهرضا و چاه هایی که دیگر توان تامین آب شرب ندارند/ مدیر آبفای شهرستان: مردم صرفه جویی کنند

قطع چهار روزه آب در شهرضا و چاه هایی که دیگر توان تامین آب شرب ندارند/ مدیر آبفای شهرستان: مردم صرفه جویی کنند

مدیر آبفای شهرضا گفت: تامین آب این شهرستان از چاه های زیر زمینی است و متاسفانه منبع دیگری هم نداریم و همان چاه ها هم دچار محدودیت هستند و ما از حداکثر ظرفیت چاه ها، آب برداشت می کنیم اما زمانی به سیستم شوک وارد می شود برای تامین آب دچار مشکل می شویم.

تاریخ انتشار: ۰۷:۰۳ - شنبه ۱۳۹۸/۰۵/۵

به گزارش صاحب نیوز؛  چهار روز قطعی آب در شهرضا عاملی شد تا بسیاری از محله ها اعتراض خود را به رسانه های شهر برسانند. بر همین اساس تمام رسانه ها تنها حرف مردم را به گوش مسئولان رساندند اما در خصوص موضوع آب، یکی از مسائل مهم هم اصلاح الگوی مصرف است. بر همین اساس با مجتبی اورنگی، مدیر آبفای شهرستان شهرضا به مصاحبه نشستیم تا علت این واقعه را دقیق تر بررسی کنیم.

با توجه به کمبود آب در شهرستان شهرضا و با پیش فرض اینکه احتمال وقوع چنین اتفاقی بود، چرا شهرضا با چهار روز بی آبی روبرو شد؟

مشکل اصلی از کم فشاری آب هست که ما این مشکل را در سال های گذشته هم داشتیم. شهرضا سال گذشته با افت شدید فشار آب مواجه بود. اما متاسفانه امسال گرم ترین سال در 50 سال اخیر است که میانگین دما نسبت به سال های گذشته بین چهار تا پنج درجه افزایش داشته و به دنبال آن استفاده از کولرآبی در سطح شهرستان افزایش یافت. کولر آبی وسیله پرمصرفی است که در هر 24 ساعت حدود 200 تا 250 لیتر آب مصرف می کند که اگر سریز هم داشته باشد، مقدار آب مصرفی آن بیشتر هم خواهد بود.

شهرضا در محلی قرار دارد که تامین آب آن از آب چاه های زیر زمینی است و متاسفانه منبع دیگری هم نداریم و همان چاه ها هم دچار محدودیت هستند و ما از حداکثر ظرفیت چاه ها، آب برداشت می کنیم. این امر باعث می شود تا زمانی شوک به سیستم ما وارد شود و میزان مصرف آب افزایش پیدا کند یا یکی از چاه ها از مدار خارج می شود و برای دستگاه های ما مشکلی پیدا می شود. برای مثال تابلو برق سیستم ها  می سوزد یا حتی برق قطع می شود که همشهریان ما متوجه این قبیل مشکلات نمی شوند. همه ی این مشکلات باعث می شود که ما افت فشار در درون شبکه داشته باشیم.

پس مشکلات هفته گذشته آب شهرضا از خرابی دستگاه ها صورت گرفته است ؟

بله. اگر که یک یا دو عدد از این چاه ها بخصوص چاه های مهم از مدار خارج بشوند همین مشکلی که در چند روز اخیر داشته ایم به وجود می آید و شوک شدیدتری به شبکه وارد می شود.

در حال حاظر در خصوص آبرسانی و قطعی آب در شهرضا مشکلی وجود ندارد؟

در حال حاضر ما هیچگونه قطعی آب در سطح شهرستان شهرضا نداریم حتی ما در آن دو روزی که بشدت کمبود آب داشتیم در حیاط بسیاری از منازل آب می آمد که می توانم بگویم حدود 90% منازل در حیاتشان آب وصل بود به طوری که با هر تماس تلفنی مبنی بر قطع بودن آب ما قصد فرستادن تانکر آب را داشتیم که خود همشهریان اعلام می کردند در حیاط خانه آب وصل است و خواستار فرستادن تانکر آب برای پر کردن تانکر های بالای پشت بامشان بودند که تانکر های ما به صورت سیار است و چنین قابلیتی را نداریم.

با توجه به شرایط حاکم بر وضعیت آب و هوای شهرضا، چه پیشنهادی به همشهریان دارید؟ 

ما پیشنهادمان به شهروندان این است تا الگوی مصرف را رعایت کنند. الگوی مصرف جهانی 130 لیتر است اما متاسفانه در شهرستان شهرضا حدود 160 تا 180 لیتر است که حدود 40% از میزان مصرف جهانی بیشتر است ولی با این تفاسیر خود شهرستان شهرضا با توجه به مشکلات سال های گذشته نسبت به شهرهایی مثل تهران شرایط بهتر است.

تشکر بابت وقتی که برای این مصاحبه گذاشتید

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد