صفحه اصلی » اقتصادی » اجرای قانون در فولاد مبارکه گره‌خورده است/ لرزش‌های کرسی مدیرعاملی فولاد، زیر پای عظیمیان

اجرای قانون در فولاد مبارکه گره‌خورده است/ لرزش‌های کرسی مدیرعاملی فولاد، زیر پای عظیمیان

 در هفته‌های گذشته خبرهای متعددی پیرامون بازنشستگی یا عدم بازنشستگی مدیرعامل فولاد مبارکه مطرح می‌شود اما اصل ماجرا چیست و چرا اجرای قانون در فولاد مبارکه گره‌خورده است.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ حمیدرضا عظیمیان معاون سابق وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل اسبق سازمان ملی زمین و مسکن در نیمه مهرماه سال گذشته به دلیل مشمول شدن قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان از ادامه کار در این سازمان استعفا داد و پس از آن با استعفای بهرام سبحانی از مدیرعاملی شرکت فولاد مبارکه، وی به‌عنوان مدیرعامل جدید این شرکت انتخاب شد.

با توجه به مشمول شدن عظیمیان به قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، دانشجویان اصفهانی صحبت از غیرقانونی بودن فعالیت مدیرعامل فولاد مبارکه می‌کنند؛ در این میان روابط عمومی این شرکت همچنین با ارائه مستنداتی در پاسخ‌گویی به ابهامات ایجاد شده اینگونه می‌نویسد که بر اساس این مستندات و با اتکا به منع به‌کارگیری بازنشستگان اعلام شده که فولاد مبارکه نه دستگاه اجرایی موضوع ماده 5 این قانون بوده و نه از محل بودجه عمومی کشور، ردیفی به آن اختصاص پیدا می‌کند تا مشمول قانون مذکور شود.

اطمینان برای بازنشستگی عظیمیان اعاده شده

زهرا سعیدی مبارکه در این زمینه به خبرنگار صاحب نیوز گفت: قانون برای ما فصل الخطاب و طبق آخرین مدارک و مستنداتی که در اختیار اینجانب است، مدیرعامل فعلی فولاد مبارکه بازنشسته نیست.

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: خودم در آغاز انتصاب آقای عظیمان بیشتر از همه به دنبال بررسی بازنشستگی او و مشمولیت فولاد مبارکه بودم؛ مکاتبات و پیگیری‌هایی که از طریق بنده انجام شد این اطمینان به من داده شد که بازنشستگی عظیمیان اعاده شده است.

وی افزود: طبق اعلام نهادهای نظارتی و آخرین مستندات، فولاد مبارکه شامل قانون بازنشستگی نمی‌شود؛ نمی‌خواهم وارد بازی سیاسی نشوم و توضیحات بیشتر در این زمینه را مسئولان فولاد باید بدهند.

سعیدی مبارکه با توضیح اینکه آقای عظیمیان قبل از اینکه مدیرعامل فولاد شوند، معاون وزیر بودند، بیان کرد: وی جز استثنائاتی بوده که طبق قانون می‌توانسته است با بازنشستگی کار کند اما با قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان معاونان وزرا را هم شامل شدند.

وی اضافه کرد: آقای عظیمیان زیر 60 سال سن دارند و قانون مشخص کرده که بازنشستگی را این افراد می‌توانند اعاده شود.

اما برخلاف صحبت‌های این نماینده مجلس، تشکل‌های دانشجویی با ارائه نامه‌ای مدعی منتفی شدن اعاده به خدمت مدیرعامل فولاد مبارکه شدند

100 تشکل دانشجویی کشور برای اجرای کامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان در شرکت فولاد مبارکه اصفهان به ریاست دیوان محاسبات کشور نامه نوشتند.

در قسمتی از این نامه آمده که با توجه به قانون و مورد تأیید شورای نگهبان، شرکت فولاد مبارکه اصفهان (سهامی عام) شامل قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان مصوب مجلس شورای اسلامی منع به‌کارگیری بازنشستگان می باشد؛ از این‌رو دادسرای دیوان محاسبات کشور در نامه 11/3/98 به شماره 8/73000 خطاب به آقای حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان (سهامی عام) با استناد به آن قانون، رسماً و کتباً اعاده به خدمت نامبرده را «به نحو مطلق منتفی و فاقد اثر» دانسته است. علاوه بر این سازمان تأمین اجتماعی استان اصفهان طی نامه 290/98/22031 مورخ 29/4/98 بر بازنشستگی آقای عظیمیان در تاریخ 21/10/90 با 5/30 سال خدمت، صحه می‌گذارد. همچنین جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قالب تذکر کتبی و شفاهی موارد نقض و زیر پا گذاشتن قانون در شرکت فولاد مبارکه اصفهان را به وزیر صمت گوشزد نموده که مع الأسف تاکنون چشم بینایی برای رؤیت آن نامه‌های مراجع نظارتی و گوش شنوایی برای شنیدن این تذکرات قانونی، نبوده است.

قبل از این نامه هم ۱۶ تشکل دانشجویی دانشگاه‌های استان اصفهان پیرامون به‌کارگیری غیرقانونی بازنشستگان در گروه فولاد مبارکه اصفهان و شرکت‌های تابعه آن به رئیس قوه قضاییه نامه نوشتند.

تأیید بازنشستگی عظیمیان از سوی سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 مجلس

رئیس مجمع نمایندگان نیز در گفت‌وگویی با یکی از رسانه های کشور، محتوای این نامه دانشجویان را تأیید کرده است.

 حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی با تأکید بر تأیید بازنشستگی عظیمیان مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از سوی سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 مجلس و ارسال دو نامه به وزارت صمت در این خصوص اظهار کرد: شخصاً از طریق رئیس قوه قضاییه پیگیر این موضوع هستم و درخواست ما این است که وزیر صنعت، معدن و تجارت روی موضع خود سماجت نکند، چون به قول معروف گره‌ای که با دست‌باز می‌شود را نباید با دندان باز کرد.

رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در پاسخ به این سؤال که آیا در پیگیری این تخلفات از همراهی سایر نمایندگان استان نیز برخوردار است یا خیر، گفت: اصلاً بحث نمایندگان استان نیست؛ اگر شخصی مدرکی دارد که مدیرعامل فولاد مبارکه بازنشسته نیست و یا تخلفاتی که به آن‌ها اشاره کردم، صورت نگرفته است شفاف بگوید و حاضر هستم در صداوسیما و خبرگزاری‌ها با این افراد مناظره کنم و مدارک خود را ارائه دهم.

دوری مدیریت یک شرکت بزرگ از مسائل سیاسی و جناحی

حمیدرضا فولادگر خردادماه درباره وضعیت شرکت فولاد مبارکه اظهار می‌کند: فولاد مبارکه مهم‌ترین و بزرگ‌ترین کارخانه فولادی و صنعتی کشور است و در تولید و صادرات و بحث درآمدزایی و هم نقش زنجیره فولاد از معدن تا محصول نهایی بسیار تعیین‌کننده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی می‌گوید: باید مراقبت‌های لازم در بحث‌های مدیریت و ساختاری این شرکت صورت گیرد و تلاش شود مدیریت یک شرکت بزرگ صنعتی کشور از مسائل سیاسی و جناحی و این گونه مسائل مصون بماند البته درباره افراد صحبت نمی‌کنم و کلی بیان می‌کنم.

با توجه به تأیید سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و کمیسیون اصل 90 مجلس بر بازنشسته بودن عظیمیان، این سؤال مطرح می‌شود که چرا تاکنون قانون در این شرکت فولاد مبارکه اجرا نشده است و رئیس دیوان محاسبات جهت‌گیری مشخصی نداشته است؟

گزارش از محمدرضا باقری

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد