صفحه اصلی » استان اصفهان » کوتاه شدن مسیر تجارت ایران و سوریه/ بازار سوری تا چندسال اقتصاد ایران را جلو می برد؟

کوتاه شدن مسیر تجارت ایران و سوریه/ بازار سوری تا چندسال اقتصاد ایران را جلو می برد؟

رایزن بازرگانی ایران در سوریه گفت: فعالان اقتصادی استان اصفهان  شعبه ایی از شرکت خود را در سوریه با هزینه ای بین دو تا سه هزار دلار به ثبت برسانند زیرا ثبت شرکت می تواند هزینه های شرکت ها را در تجارت با سوریه کاهش دهد. 

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۵ - جمعه ۱۳۹۸/۰۵/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ سید محمدحسین سجادنژاد در  همایش بررسی فرصت های تجاری در روند بازسازی سوریه درسالن همایش های بین المللی اتاق بازرگانی اصفهان  با اشاره به موافقت نامه تجارت آزاد بین سوریه و ایران گفت:در این توافق تعرفه تجارت کالا بین دو کشور بین صفر تا  4 درصد و 88 قلم کالا از این توافق مستثنا است.

وی با اشاره به تفاهم نامه سه جانبه ایران،عراق و سوریه گفت:یکی از موضوعات مهم این تفاهم نامه حمل و نقل است که مسیر ایران تا سوریه به دو روز کاهش می یابد.

وی هزینه برآوردی بازسازی سوریه را 200 تا 1000 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: سوریه خواستار استفاده از تجربه ایران در  بازسازی این کشور است.

سجاد نژاد از تخریب شش استان سوریه به صورت 100 درصد و پنج استان بین 50 تا 90 درصد در بحران اخیر خبر داد و گفت: نتیجه این بحران ایجاد بازار کار 20 ساله برای فعالان اقتصادی در بخش های مختلف عمرانی و پیمانکاری است .

وی به تجربه ژاپن در دوران پس از جنگ جهانی دوم و همچنین عراق و افغانستان  در دوران پس از جنگ اشاره کرد و گفت: بازسازی این کشورها در دوران پس از جنگ ،سال ها به عنوان یکی از بازارهای هدف صادراتی کشورهای همسایه  شناخته می شد.

سجاد نژاد فروشگاه زنجیره ایی «الستهلاکیه»  با 600 شعبه در سراسر سوریه را مهمترین تامین کننده کالا و اقلام مصرفی سوری ها عنوان کرد و گفت: سیاست جدید دولت سوریه تنظیم بازار و تامین کالاهای اساسی است و فعالان اقتصادی استان اصفهان می توانند از ظرفیت این فروشگاه زنجیره ای برای فروش کالاهای مصرفی استفاده کنند.

وی تولید مشترک بین تولیدکنندگان اصفهان و سوریه را یکی از فرصت های همکاری دو کشور برشمرد و گفت: تولیداتی مشترک  ایران و سوریه که در خاک این کشور تولید می شود می تواند به کشورهای عربی بدون تعرفه صادر شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد