صاحب نیوز

1396051614341446811590344

آیا اصرار بر دعا اشکال دارد؟

نتيجه اينکه اصرار بر دعا انسان را به اجابت آن نزدیک‌تر می‌کند و البته اين اجابت شرایطی دارد که بايد مراعات و لحاظ شود.

کدخبر: 963764
تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۰۵/۲۰ @ ۱۱:۴۰


به گزارش صاحب نیوز؛ دعا و نیایش با پروردگار همواره به عنوان یک از ارکان همه ادیان بوده است و هر دین نیز توصیه هایی در این رابطه دارد. اسلام نیز به عنوان کامل ترین دین الهی، توصیه هایی ویژ ای به مسلمانان در رابطه با دعا کرده است.

اما برخی بر دعا و درخواست خود از خداوند، اصرار دارند؛ اما نظر اسلام در این رابطه چیست؟

حجت الاسلام جواد حیدری، کارشناس مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی، در این رابطه، اینگونه پاسخ می دهد:

نکته اول: در روايات اهل‌بیت علیهم‌السلام، اصرار بر دعا مدح و ستایش‌شده است. امام باقر علیه‌السلام می‌فرماید: «واللّه لا يُلِحُّ عبدٌ مُؤمِن علَى اللّه عز و جل في حاجتِهِ إلاّ قضاها لَهُ»؛ «بـه خـدا سوگند هيچ بـنده مؤمنى در حاجت خود به درگاه خداوند عز و جل اصرار نورزد، مگر آن‌که حاجتش را برآورد». (1)

پس اصرار بر دعا هم مطلوب است و هم باعث اجابت دعا می‌شود.

نکته دوم: توجه داشته باشيم، اصرار بر دعا به‌تنهایی براي اجابت دعا کافي نبوده و بايد شرایط ديگري نيز رعايت و موانع اجابت رفع گردد.

نکته سوم: اصرار بر دعا با اصرار بر اجابت آن متفاوت است.

مثلاً يک کسي که صاحب فرزند نمی‌شود هميشه و تا آخر عمر خوب است که بر دعا به صاحب فرزند صالح شدن اصرار کند ولي بر استجابت آن اصرار نکند؛ و از اينکه به‌ظاهر اين دعا برآورده نمی‌شود بی‌تابی نکند و ناامید از رحمت الهي نشود و افسرده نگردد چراکه ممکن است اجابت اين مسئله به صلاحش نباشد.

نتيجه اينکه اصرار بر دعا انسان را به اجابت آن نزدیک‌تر می‌کند و البته اين اجابت شرایطی دارد که بايد مراعات و لحاظ شود؛ ازجمله: تلاش و کوشش، به صلاح فرد بودن، نبود مانع (مانند گناه).
پی‌نوشت‌:
1. الكافي (ط – الإسلامية)، ج‏2، ص: 475

انتهای پیام/