صفحه اصلی » اقتصادی » انتقال 70 لیتر در ثانیه آب از اصفهان هم جوابگوی نیاز آبی اردستان نشد/ بحران آب در 70 روستای این شهرستان

انتقال 70 لیتر در ثانیه آب از اصفهان هم جوابگوی نیاز آبی اردستان نشد/ بحران آب در 70 روستای این شهرستان

مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان اردستان گفت: به صورت متوسط 70 لیتر آب در ثانیه از اصفهان به اردستان وارد می شود که در هر درجه افزایش گرما باید به آب موجود آب تزریق کنیم

تاریخ انتشار: ۱۹:۴۷ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ آب یکی از بزرگترین نعمت هایی است که امروزه به راحتی در دسترس مردم قرار گرفته و از این رو یکی از شاخص های پیشرفت هر جامعه دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است که پیش نیاز توسعه هر کشوری به شمار می آید.

کشورمان ایران به عنوان کشوری شناخته می شود که بیشتر مناطق مرکزی آن، آب و هوایی خشک دارد و حتی در مناطق پر بارش ایران یافتن آب آشامیدنی یکی از مشکلات مردمان از گذشته تا به امروز بوده است و اگر بخواهیم یک فرهنگ مناسب را در موضوع آب در خانواده بنیانگذاری کنیم باید عادات غلط را شناسایی و با بالا بردن سطح آگاهی از طریق مطالعه عادات غلط را به رفتار صحیح تبدیل کنیم.

مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان اردستان گفت: به دلیل شرایط آب و هوایی که در اردستان وجود دارد و ساخت و سازهای موجود مصرف هر نفر ۱۶۵ لیتر در روز است که آمار بالایی است.

سید عباس شریعت مدار افزود: حدود ۵۰ درصد مردم اردستان بیش از الگوی مصرف، آب مصرف می‌کنند که مهم‌ترین دلیل آن ویلایی بودن بعضی از منازل آن‌ها است و حدود ۸۳ درصد انشعابات آبفای شهرستان اردستان خانگی است و حدود ۷۵ درصد مصارف آب در خانه‌ها مصرف می‌شود.

مدیر آب و فاضلاب شهری اردستان تصریح کرد: بیش از ۱۴ هزار مشترک آب در شهرستان اردستان وجود دارد که حدود ۱۲ هزار  مشترک آن مصارف خانگی هستند و روزانه ۲۰ متر مکعب آب مصرف دارند که توانسته ایم با راهکارهای مختلف آن را به ۱۵ متر مکعب در روز کاهش دهیم که با یک پویش مصرف کمتر توسط هر مشترک بیش از ۱۲ هزار متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد.

شریعت مدار خاطرنشان کرد: مردمان در قدیم برای تامین آب آشامیدنی خود، بنایی بسیار مهندسی شده و مناسب را برای نگهداری آب تمیز و شیرین و مصارف روزانه و البته ماه هایی از سال که بارش کم است را بنام آب انبارطراحی می کردند که این آب انبارها در اردستان احیا شده و مردم با  نصب شیرهای برداشت از آنها آب شیرین برداشت می کنند.

بحران آب در سطح دنیا یک تهدید جدی تلقی می شود

وی همچنین متذکر شد: بحران آب در تمامی سطح دنیا یک تهدید جدی تلقی شده و به عقیده کارشناسان جنگ آینده جنگ آب خواهد بود بنابراین جامعه ای موفق خواهد بود که بتواند منابع آبی را به صورت صحیح مدیریت کرده و در دسترس همگان قرار دهد که شهرستان اردستان با توجه به اینکه دارای سه بخش است و از شهرهای کویری است از خشکسالی های اخیر بی نصیب نشده و همیشه دچار بحران آب بوده که در این رابطه با راهکارهای مختلف آن را کنترل کرده ایم.

شریعت مدار اظهار داشت: این اداره با اجرای پروژه هایی همچون اصلاح لوله و انشعابات فرسوده توانسته از مصرف بی رویه آب در سطح شهرستان اردستان جلوگیری کند و وضعیت آب شرب شهری اردستان نسبت به شهرهای استان که دارای آب طرح هستند بهترین مزیت را تا کنون داشته است.

وی با بیان اینکه با تکمیل منابع داخلی توانسته ایم از افت فشار و قطعی آب در شهرستان اردستان جلوگیری کنیم و با دریافت اب طرح مشکلی در این زمینه نداشته باشیم افزود: شهرستانهایی همچون شاهین شهر و برخوار با افت فشار روبرو هستند و نهایتا کمبود اب داشته اند.

شریعت مدارادامه داد: داشتن شبکه دوم آب با کیفیت را طراحی کرده ایم که در صورت قطعی آب طرح می توانیم آن را جایگزین کنیم که با 10 کیلومتر لوله کشی فقط در شهر اردستان و نصب 20 شیر برداشت آب از احتمال قطعی آب جلوگیری شده است و توصیه می کنیم تا مردم نسبت به  فشار خوب آب باز هم مصرف ها را بهینه کنند و از مصرف بی رویه جلوگیری کنند که در این رابطه پنج فشار شکن گذاشته ایم تا مصرف بهینه شود و دیگر اینکه مروجین مصرف با مراجعه درب منازل توانسته ایم مصرف را کنترل کنیم.

وی تاکید داشت: حدودا متوسط 70 لیتر آب در ثانیه از اصفهان به اردستان وارد می شود که در هر درجه افزایش گرما باید به آب موجود آب تزریق کنیم و در شهر اردستان انشعابات زیادی را تعویض کردیم که  فقط در شهر مهاباد تعداد چهار کیلومتر تعویض شبکه داشته ایم و 350 انشعاب هم تعویض شده است.

70 روستای اردستان با تانکر آبرسانی می شود

مدیر آب روستایی اردستان در این زمینه می گوید: در حال حاضر 70 روستای شهرستان اردستان با پنج تانکر آب رسانی می شود که این آبرسانی در سال گذشته بیش از 100 روستا بوده است و تعداد ۳۸ روستا در  این شهرستان از مدار آبرسانی سیار حذف شده است.

رضا دهقان افزود: با توجه به اتمام  چهارمجتمع آبرسانی که در سطح منطقه ایجاد شده است که استارت آنها از سال 95 زده شده است  و تامین آب آن هم از چاههای خود مناطق تامین شده است توانسته ایم تعدادی از روستاها را از چرخه آبرسانی سیار خارج کنیم.

وی گفت:  اداره آب روستایی اردستان بیش از 12 هزار مشترک دارد که در سال جاری برای کاهش مصرف آب 20 کیلومتر شبکه های داخلی روستاها تعویض شده است.

دهقان تصریح کرد: در تابستان و در روستا بیشتر آبها را برای باغچه ها در منازل استفاده می کنند که مصرف آب بیشتر می شود و رعایت هم نمی کنند که بازرسی ها و نظارت ها انجام می شود و حتی 35 روستا داریم که تحت پوشش ما نیست و طبق سرانه مصرف که برای هر نفر 150 لیترتعریف شده آب م می آوریم.

وی با تاکید بر اینکه دامداران از آب شرب استفاده می کنند که مصرف ها را به دو برابر افزایش داده است افزود: در مناطقی با توجه به بخش تابستان که افرادی از شهر ساکن می شوند مصرف آب از 150 لیتر تا 400لیتر افزایش می یابد.

دهقان همچنین از تعویض 60 کیلومتر شبکه داخلی روستاها در سال گذشته خبر داد که توانسته با 40 درصد از روستاها مصرف آب را به حداقل کاهش دهند.

وی با بیان اینکه از بخش تملک دارایی فقط 130 میلیون تومان  به آبرسانی سیار اختصاص داده اند افزود: این مبلغ به تعویض چرخهای تانکرهای آب هم نمی رسد  زیرا که در سال گذشته این مبلغ 400 میلیون تومان بوده است.

دهقان افزود: بسیاری از روستاهای اردستان به دلیل همین آبرسانی سیار توانسته جمعیت را در خود نگه دارد و روستاییان درخواست آب برای دامداران خود را دارند و اداره آبفار تا حد توان تأمین آب آن‌ها را انجام می‌دهد و تاکنون هیچ‌گاه آبرسانی سیار قطع نشده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد