صفحه اصلی » اجتماعی » طرح پایش باقیمانده آفت کش ها، فلزات سنگین و نیترات برای ارتقاء سلامت هشت محصول کشاورزی در اصفهان

طرح پایش باقیمانده آفت کش ها، فلزات سنگین و نیترات برای ارتقاء سلامت هشت محصول کشاورزی در اصفهان

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: باقیمانده آفت کش ها، فلزات سنگین و نیترات در هشت محصول کشاورزی موجود در سبد اصلی خانوار مورد بررسی قرار می گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۲۸

ابوالفضل اصلانی در گفتگو با صاحب نیوز بیان کرد: در قالب اجرای طرح ملی پایش باقیمانده آفت کش ها، فلزات سنگین و نیترات در محصولات کشاورزی کشور، باقیمانده موارد مذکور در هشت محصول کشاورزی موجود در سبد اصلی خانوار مورد بررسی قرار می گیرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: در این راستا و به منظور ارتقای سلامت هشت محصول کشاورزی مورد نظر که شامل گوجه فرنگی (مزرعه ای، گلخانه ای)، خیار (مزرعه ای، گلخانه ای)، سیب درختی، سیب زمینی، پیاز و پرتقال است، طرح نمونه برداری از این محصولات از سال 1393 تاکنون توسط سازمان غذا و دارو در دست اقدام قرار گرفت.

وی افزود: همچنین در چهار دوره نمونه برداری انجام شده در منطقه هفت کشوری در بازه زمانی مهر ماه 1393 تا پایان اسفند 1397 جمعاً 2870 نمونه محصول کشاورزی جهت آزمون باقیمانده سموم، 1870 نمونه جهت آزمون نیترات و فلزات سنگین از میادین اصلی میوه و تره بار نمونه برداری و به آزمایشگاه کنترل غذا و داروی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ارسال شد.

اصلانی خاطر نشان کرد: با بیان این که استفاده از آفت کش ها در تولید محصولات کشاورزی در تمام دنیا هم وجود دارد خاطر نشان کرد: کنترل میزان استفاده آفت کش ها بسیار مهم بوده و با همکاری سازمان جهاد کشاورزی میزان مصرف مجاز آن باید مد نظر قرار گیرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان گفت: نمونه برداری از محصولات کشاورزی کل کشور توسط 11 معاونت غذا و داروی منتخب کشور جهت بررسی و ارزیابی وضعیت موجود باقیمانده سموم و کودهای شیمیایی (نیترات و فلزات سنگین سرب و کادمیوم) در 46 محصول کشاورزی عرضه شده در سال 1398 نیز در دست اقدام است؛ این در حالی است که در سال 1397، 30 قلم محصول کشاورزی مورد پایش قرار گرفت.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد