صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » روسیه بیانیه گروه ۸ درباره سوریه را امضا نخواهد کرد

روسیه بیانیه گروه ۸ درباره سوریه را امضا نخواهد کرد

منابع آگاه نزدیک به نشست سران گروه ۸ در ایرلند شمالی از احتمال تصویب بیانیه‌ای در مورد سوریه از سوی ۷ کشور عضو این گروه، بدون امضای روسیه در زیر این سند خبر دادند.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۳ - سه شنبه ۱۳۹۲/۰۳/۲۸

به گزارش صاحب نیوز به نقل از روزنامه «وزگلاد»، رسانه‌های گروهی غربی، امروز، سه شنبه به نقل از منابع آگاه نوشتند که 7 کشور گروه هشت کشور بزرگ صنعتی جهان ممکن است بدون حضور روسیه (عضو هشتم این گروه) بیانیه‌ای در مورد روسیه تصویب کنند و روسیه احتمالا این سند را مورد تایید قرار نخواهد داد.

“دیوید کامرون” نخست وزیر انگلیس که کشورش ریاست دوره‌ای گروه 8 را بر عهده دارد، پیشنهاد داده است که امروز، سه شنبه در جریان ناهار رسمی رهبران کشورهای عضو این گروه،  راه‌های مختلف برای حل و فصل بحران کنونی در سوریه مورد بررسی قرار بگیرد.

به گفته منابع آگاه نزدیک به مذاکرات، اگر “ولادیمیر پوتین” رئیس‌جمهوری روسیه حاضر به امضای بیانیه مورد نظر سایر سران گروه 8 در خصوص سوریه نشود، 7 کشور دیگر این گروه احتمالا بدون روسیه این سند را مورد تصویب قرار خواهند داد.

این در حالی که روز گذشته روسای‌جمهوری روسیه و آمریکا با اذعان به وجود اختلاف در مواضع دو کشور در خصوص برخی مسائل مربوط به سوریه توافق کردند تا کار مشترک برای برگزاری کنفرانس ژنو2  را فعالتر کرده و به تلاش خود برای متقاعد کردن طرفین مناقشه در سوریه برای نشستن پای میز مذاکره ادامه دهند.

پوتین بعد از مذاکرات خود با “باراک اوباما” به خبرنگاران گفت: موضع گیری روسیه و آمریکا در خصوص برخی مسائل در مورد سوریه هنوز بر یکدیگر منطبق نیست، ولی ما در خصوص تمایل برای توقف خشونت‌ها و افزایش تلفات مردمی در سوریه، حل و فصل این مناقشه از طریق مسالمت آمیز و از جمله با کمک مذاکرات ژنو با یکدیگر هم عقیده هستیم. ما توافق کردیم تا هر دو طرف مناقشه در سوریه را به سمت نشست پای میز مذاکره سوق داده و مذاکرات آنها در حاشیه کنفرانس بین المللی در ژنو را سازماندهی کنیم.

رئیس‌جمهوری آمریکا نیز بعد از ملاقات با همتای روسی خود به مقامات دولت خویش دستور داد تا اقدامات لازم برای برگزاری دومین کنفرانس بین المللی در مورد سوریه را فراهم کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد