صفحه اصلی » مذهبی » کار ماندگار حضرت علی(ع) برای شفای بیماری حسنین(ع) که «رسم ابرار» شد

کار ماندگار حضرت علی(ع) برای شفای بیماری حسنین(ع) که «رسم ابرار» شد

کتب موثق کار ماندگار کار ماندگار حضرت علی(ع) برای شفای بیماری حسنین(ع) را در برهه ای از تاریخ روایت می کنند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۴۶ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۵/۳۱

به گزارش صاحب نیوز؛ در تفسیر نمونه آمده است: «ابـن عـباس مى گوید حسن و حسین (علیهماالسلام ) بیمار شدند پیامبر (صلى الله علیه و آله و سـلم ) بـا جـمعى از یاران به عیادتشان آمدند، و به على (علیه السلام ) گفتند: اى ابوالحسن ! خوب بود نذرى براى شفاى فرزندان خود مى کردى ، على (علیه السلام ) و فـاطـمـه (عـلیـهاالسلام ) و فضه که خادمه آنها بود نذر کردند که اگر آنها شفا یابند سـه روز روزه بـگـیرند (طبق بعضى از روایات حسن و حسین (علیهماالسلام ) نیز گفتند ما هم نذر مى کنیم روزه بگیریم ).

چـیـزى نـگـذشـت که هر دو شفا یافتند، در حالى که از نظر مواد غذائى دست خالى بودند على (علیه السلام ) سه من جو قرض نمود، و فاطمه (صلى الله علیه و آله ) یک سوم آن را آرد کـرد، و نـان پـخـت ، هـنـگـام افـطـار سـائلى بر در خانه آمد و گفت : السلام علیکم اهـل بـیـت مـحـمـد (صلى الله علیه و آله و سلم ) سلام بر شما اى خاندان محمد! مستمندى از مستمندان مسلمین هستم ، غذائى به من بدهید خداوند به شما از غذاهاى بهشتى مرحمت کند، آنها همگى مسکین را بر خود مقدم داشتند، و سهم خود را به او دادند و آن شب جز آب ننوشیدند.

روز دوم را هـمـچـنـان روزه گـرفتند و موقع افطار وقتى که غذا را آماده کرده بودند (همان نـان جـویـن ) یـتـیـمـى بـر در خانه آمد آن روز نیز ایثار کردند و غذاى خود را به او دادند (بار دیگر با آب افطار کردند و روز بعد را نیز روزه گرفتند).

در سومین روز اسیرى به هنگام غروب آفتاب بر در خانه آمد باز سهم غذاى خود را به او دادنـد هـنـگـامـى کـه صبح شد على (علیه السلام ) دست حسن (علیه السلام ) و حسین (علیه السـلام ) را گـرفـته بود و خدمت پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) آمدند هنگامى که پـیـامـبـر (صـلى الله عـلیـه و آله و سـلم ) آنـها را مشاهده کرد دید از شدت گرسنگى مى لرزنـد! فـرمـود! ایـن حـالى را کـه در شـمـا مـى بـیـنم براى من بسیار گران است ، سپس بـرخـاسـت و بـا آنـهـا حـرکت کرد هنگامى که وارد خانه فاطمه (علیهاالسلام ) شد دید در مـحـراب عـبـادت ایـسـتـاده ، در حـالى کـه از شـدت گـرسـنگى شکم او به پشت چسبیده ، و چشمهایش به گودى نشسته پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) ناراحت شد.

در همین هنگام جبرئیل نـازل گشت و گفت اى محمد! این سوره را بگیر، خداوند با چنین خاندانى به تو تهنیت مى گـویـد، سـپـس ‍ سـوره (هـل اتـى ) را بـر او خواند (بعضى گفته اند که از آیه (ان الابـرار) تـا آیـه کـان سـعـیـکـم مـشـکـورا کـه مـجـمـوعـا هـیـجـده آیـه اسـت در ایـن مـوقـع نازل گشت ).»

آنـچـه را در بـالا آوردیـم نـص حدیثى است که با کمى اختصار در (الغدیر) به عنوان (قـدر مـشـتـرک ) مـیـان روایـات زیـادى کـه در ایـن بـاره نـقـل شـده آمـده اسـت ، و در هـمـان کـتـاب از 34 نـفـر از عـلمـاى مـعـروف اهـل سنت نام مى برد که این حدیث را در کتابهاى خود آورده اند (با ذکر نام کتاب و صفحه آن ). بـه ایـن تـرتـیـب روایـت فـوق از روایـاتـى اسـت کـه در مـیـان اهل سنت مشهور بلکه متواتر است .

و امـا عـلمـاى شیعه همه اتفاق نظر دارند که این هیجده آیه یا مجموع این سوره ، در ماجراى فوق نازل شده است ، و همگى بدون استثناء در کتب تفسیر یا حدیث ، روایت مربوط به آن را بـه عـنـوان یـکـى از افـتـخـارات و فـضـائل مـهـم على (علیه السلام ) و فاطمه زهرا و فرزندانشان آورده اند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد