صفحه اصلی » مذهبی » دوراهی غدیر پیش روی گردشگران خارجی

دوراهی غدیر پیش روی گردشگران خارجی

اغلب گردشگران خارجی درک واضحی از نذری و ایستگاه صلواتی ندارند و یا برپایی این برنامه‌ها را محدود به مخاطبین خاصی می‌دانند؛ گردشگرانی که با شربت سنتی خنک مواجه می‌شدند در واکنش‌های بعدی خود، علت این پذیرایی را می‌پرسیدند

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۲ - جمعه ۱۳۹۸/۰۶/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ غدیر برکه‌ای است که تشنگی مسلمانان سرگردان در صحرای پس از پیامبر را سیراب می‌کند. اینجاست که عده‌ای در سراب این صحرا به دنبال مسیر انحرافی رفتند و از اصل راه پیامبر خود دور افتاده و تا به امروز از شدت آوارگی و پریشان دلی رنج می‌برند.

و اما عده‌ای دیگر که در کنار همین برکه با آخرین فرستاده‌ی خداوند، پیمان و عهدی راسخ بستند که تا انتها با علی (علیه‌السلام) و قرآن بمانند و در طول مسیر از وجود او به‌عنوان راهبری امین، امامی معصوم و امیری بی‌نظیر بهره گیرند تا راه را گم نکنند و به سر منزل مقصود برسند. غدیر تنها یک روز نیست، غدیر کلید تاریخ اسلام است.

شیعه‌ی قرن بیستم، تنها موظف به حفظ اعتقادات و عمل به آن‌ها نیست چرا که موظف به اعلان و ابلاغ جهانی این واقعه نیز می‌باشد. مرکز گردشگری اسلامی ناصریه تحت اشراف معاونت تبلیغ حوزه علمیه اصفهان سالیان متمادی ست که در دهه امامت و ولایت اقدام به برگزاری برنامه‌های متعدد و متنوعی جهت معرفی گردشگران داخلی و خارجی می‌نماید.

حجت‌الاسلام اخوان در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهارکرد: با توجه به رسالت مدرسه ناصریه در عرصه گردشگری مذهبی و همچنین ضرورت معرفی و بزرگداشت روز عید غدیر، پس از برگزاری جلسات هم‌اندیشی با صاحب‌نظران عرصه تبلیغ، تصمیم گرفته شد در دهه امامت و ولایت به برپایی برنامه‌های متنوع و اثربخش برای تبیین این رویداد عظیم تاریخی و مهم اقدام کنیم.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه  با اشاره به اهم برنامه های اجراشده، خاطرنشان شد: در ایام منتهی به عید ولایت امیرالمؤمنین (ع)  بیش از 65 جلسه گفتگوی چهره به چهره توسط روحانیون مسلط به زبان‌های خارجی با موضوعات مختلف دینی مرتبط با واقعه ی تاریخی غدیر برگزار شد.

وی تاکید کرد: بالغ بر هزار توریست‌ از کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، چین، ژاپن و کشورهای عربی در این برنامه شرکت کردند.

اخوان با بیان این که همواره در کنار گفتگوهای چهره به چهره جای خالی ارائه محتوای مکتوب احساس می‌شود، عنوان کرد:  با توجه به این مطلب تولید، طراحی مناسب و توزیع این محتوا در کنار برنامه ی گفتگوی بی واسطه با روحانیون در اولویت های برنامه ای واحد تحقیق و پژوهش این مرکز قرار گرفته است.

مدیر مدرسه تبلیغ بین‌الملل ناصریه با بیان اینکه در روایات وارده در مورد نحوه بزرگداشت عید غدیر که از ائمه معصوم وارد شده است، بر اطعام و نذری در روز عید غدیر سفارش و تأکید زیادی کره‌اند، خاطرنشان شد: با هماهنگی‌های صورت گرفته توسط جمعی از خیران و بانیان اطعام روز عید غدیر، توریست‌هایی که در این روز از مسجد امام بازدید کردند و همچنین سایر گردشگران خارجی حاضر در میدان تاریخی نقش‌جهان، از این اطعام و نذر همگانی استفاده کردند.

وی با بیان اینکه اغلب گردشگران خارجی درک واضحی از نذری و ایستگاه صلواتی ندارند و یا برپایی این برنامه‌ها را محدود به مخاطبین خاصی می‌دانند، گفت: گردشگرانی که با شربت سنتی خنک مواجه می‌شدند در واکنش‌های بعدی خود، علت این پذیرایی را می‌پرسیدند؛ که خود سر آغازی برای برقراری گفتگو و بیان سؤالات خود در مورد روز غدیر از روحانیون مستقر در مجموعه می‌شد.

اخوان اهدای گل را از دیگر برنامه های اجرا شده در روز عید غدیر عنوان کرد و گفت: گل همواره نمادی برای بیان صلح و دعوت به آرامش و همچنین اظهار محبت و دوستی بوده است، برهمین اساس با همکاری گروه فرهنگی ملکا و بازار گل همدانیان صدها شاخه گل در کنار هدایای فرهنگی دیگر در اماکن پر تردد شهر اصفهان از جمله میدان نقش‌جهان، مسجد شیخ لطف‌الله، کاخ عالی‌قاپو، مسجد جامع عباسی، گذر چهارباغ اصفهان، باغ‌موزه چهل‌ستون و برخی دیگر از اماکنی که عمدتاً مسافرین و گردشگران خارجی در آن مکان‌ها حضور بیشتری داشتند توزیع شد.

انتهای پیام/

 

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد