صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » دو و نیم میلیارد تومان اعتبار برای طرح لانه کوبی نیاز است

دو و نیم میلیارد تومان اعتبار برای طرح لانه کوبی نیاز است

رئیس مرکز بهداشت استان گفت: طرح لانه کوبی که کار مهمی است دو و نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که در این باره جلساتی با نمایندگان و بخشداران گرفته شد و به طور علمی روی این مسئله صحبت کردیم.

تاریخ انتشار: ۱۱:۰۹ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ کمال حیدری صبح امروز در نشست خبری بیان کرد: 12 سال است که در حوزه مبارزه با بیماری سالک فعالیت می کنیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خدمات بهداشتی درمانی استان اصفهان ادامه داد: برخی از خدمات ربطی به دانشگاه نداشت اما به خاطر سلامت مردم و سلامت عمومی جامعه تأکید بر ورود جدی به این بیماری داشتیم.

وی خاطر نشان کرد: سال گذشته آمار بیمار ها به دو هزار و 800 نفر رسید خدمات ما در این باره 50 درصد رشد داشت؛ در کنار این فعالیت یک خداقوت به ما گفته نشد و برخی از دستگاه سهم فعالیت خود در مبارزه با این بیماری را فراموش کردند.

حیدری تصریح کرد: 9 کشور همسایه و 143 شهرکشور مبتلا به این بیماری است، در برخی از کشور ها به دلیل عدم مهارت مبارزه با سالک، مردم را به منطقه های دیگر منتقل کردند.

وی با بیان اینکه امسال با یاری خدا خشکسالی کمتر و موش ها کمتر به شهر حمله ور شده بودند، افزود: اما با باریدن باران و افزایش رطوبت، با افزایش پشه ها روبه رو هستیم، طرح های لانه کوبی و سمپاشی از جمله کارهای مهم برای مبارزه با این بیماری است که امسال این اقدامات حدود دو و نیم میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: در این باره جلساتی با نمایندگان و بخشداران گرفته شد و به طور علمی روی این مسئله صحبت کردیم، ورود این مسئولان برای مبارزه با سالک خیلی جدی و ضروری است؛ این جلسات قبل از سال 98 آغاز شده که آمادگی لازم برای مبارزه با سالک را داشته باشند.

رئیس مرکز بهداشت استان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مسئولان شهرستانی و استانی باید به ما کمک کنند، البته دستگاه ها قول دادند برای مبارزه با این بیماری در کنار ما باشند.

نیم میلیون اصفهانی در معرض سالک

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان هم در این نشست با بیان اینکه ۱۸ استان و ۱۴۳ شهر کشور با بیماری سالک درگیر هستند، گفت: بیش از ۵۰ درصد استان و حدود نیم میلیون نفر تهدید به بروز این بیماری هستند که اگر شهرستان های کاشان و آران و بیدگل را هم حساب کنیم این عدد به 700 هزار نفر می رسد؛ مشکل ابتلا به بیماری سالک در مناطق غربی و جنوبی استان وجود ندارد.

رضا فدایی افزود: 12 سال که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با این بیماری مبارزه می کند، آموزش به مردم برای جلوگیری از مبتلا شدن به این بیماری و درمان رایگان بیماران از وظایف مرکز بهداشت است اما مبارزه به جوندگان و پشه ها در این عرصه ها متولی خاصی ندارد و در صورتی که دانشگاه علوم پزشکی اصفهان فعالیت و اقدامی انجام ندهد، هیچ دستگاه و ارگان دیگری کاری انجام نمی دهد.

وی با توضیح اینکه کار مبارزه و لانه کوبی موش ها توسط ۱۲۱ هزار نفر نیروی انسانی در ۴۰۰ هزار هکتار از اراضی استان در مدت 11 سال انجام شده است، بیان کرد: هر موضوع بهداشتی بدون مشارکت و حضور مردم بی نتیجه خواهد ماند و آموزش به مردم رافع دیگر وظایف ما در این زمینه نمی شود.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت استان اصفهان اضافه کرد: آموزش به مردم مهمترین کار برای مقابله با بیماری سالک است و لازم است که جو افکار عمومی در این زمینه در شرق اصفهان تغییر کند.

عدم تخصیص بودجه برای مبارزه با سالک

وی اظهار کرد: ۱۰ اقدام جدید برای مبارزه با بیماری سالک در سال ۹۸ در نظر گرفته شده و در حال انجام است که دو میلیارد و 500 میلیون تومان برای اجرای این کارها پیش بینی شده اما هنوز بودجه ای در این زمینه اختصاص داده نشده است.

فدایی با بیان اینکه در سالجاری چهار مرحله مبارزه با بیماری سالک در زمینه جونده کشی، لانه کوبی و طعمه گذاری درون لانه ها توسط ۹ هزار و ۲۰۰ نفر از بسیجیان و کارگران در حدود ۸۲ هزار هکتار از اراضی استان انجام شده است، ادامه داد: هنوز یک چهارم کارها باقی مانده است؛ وضعیت نامناسب زباله و نخاله ها در مناطق مسکونی و منازل متروکه و نیمه ساز نامناسب مهمترین چالش ها در عرصه مناطق سالک خیز است.

مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان تصریح کرد: سرعت ساخت و ساز در مناطق سالک خیز زیاد شده و مردم با ساخت و سازهای مختلف به این طاق زارها نزدیک شدند؛ احداث بیمارستان، ورزشگاه و هر مکانی که مردم شب در آنها سکونت داشته باشند و فاضلاب های روباز امکان ابتلا به این بیماری را بالا می برد.

وی با توضیح اینکه واکسن بیماری سالک حدود دو تا سه دهه گذشته زیر نظر سازمان بهداشت جهانی مورد آزمایش قرار گرفت اما نتایج مطلوبی بدنبال نداشت، بیان کرد: چند گروه محقق در کشور در زمان حاضر در حال تحقیقات بر روی واکسن برای این بیماری هستند.

فدایی با بیان اینکه واکسنی که در استان های سمنان، ایلام و خراسان انجام شده حدود ۷۰ درصد از ابتلا به این بیماری را کم کرده است، اضافه کرد: بر اساس ابلاغ وزارت بهداشت در سالجاری روی حدود دو هزار نفر از مردم استان اصفهان آزمایش شده که نتایج آن دو سال آینده مشخص می شود.

120 اصفهانی در سال 98 به سالک مبتلا شدند

وی گفت: امسال تاکنون ۱۲۰ نفر در استان به بیماری سالک مبتلا شدند اما در شرایط ایده آل سالانه یک هزار نفر به این بیماری مبتلا می شوند و هنوز برای قضاوت در مورد تعداد مبتلایان به سالک خیلی زود است؛ داده های هواشناسی از میزان بالای رطوبت در سالجاری و افزایش پشه ها خبر می دهد.

 

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد