صفحه اصلی » اجتماعی » رابطه انتخاب رشته درست با سرنوشت فردی و اجتماعی

رابطه انتخاب رشته درست با سرنوشت فردی و اجتماعی

مهمترین عامل در انتخاب رشته علاقه مندی شخص به رشته مورد نظر است ولی در بیشتر مواقع شرایط بازار کار عامل علاقه مندی را تحت تأثیر خود قرار می دهد و داوطلبان بر اساس بازار کار مشاغل انتخاب رشته می کنند.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۷

صاحب نیوزروح الله رشیدی(رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سمیرم) / هر ساله تعداد زیادی از داوطلبان، جذب رشته های مختلف دانشگاهی شده و از طرف دیگر بسیاری از فارغ التحصیلان جذب بازار کار می شوند. این کار می تواند مرتبط یا غیر مرتبط با رشته فارغ التحصیل باشد. اما شماری دیگر که کم هم نیستند به جمع فارغ التحصیلان بیکار می پیوندند. حال سوال اینجاست که چگونه می توان انتخاب رشته را به گونه ای انجام داد که حداکثر فارغ التحصیلان جذب بازار کار شوند و بیکاری نیز کاهش یابد و کمتر شود.

جامعه به مشاغل و رشته های مختلف نیاز دارد، به تحصیل کرده هایی که با علاقه مندی و تخصصی حرفه مورد نظر را فرا گرفته باشند و رشته انتخابی را با توجه موقعیت آن برای حداقل 5 سال آینده یا بیشتر در نظر بگیرند( نه به صورت رفع تکلیفی، یا براساس سلیقه نزدیکان یا نگرش دیگران و درآمد فعلی رشته انتخاب کنند).

در حال حاضر بیشتر داوطلبان بر اساس کارایی فارغ التحصیلان دوره های گذشته و کنونی انتخاب رشته می کنند و به آینده رشته و بازار کار آینده آن توجهی ندارند. برای مثال در دهه 80 رشته های فنی و مهندسی طرفداران و متقاضیان زیادی داشت و این باعث شد سیل پرشماری از داوطلبان با آرزوی مهندس شدن به این سمت و سو سرازیر شوند؛ غافل از اینکه تحصیل کرده های قبلی و کنونی این عرصه را برای آنها تنگ خواهند کرد.

در رشته های علوم انسانی مه برای دهه های قبل مشکلات مشابهی به وجود آمده است. در حال حاضر چنین مشکلاتی وجود دارد چرا که دانش آموزان به رشته های گروه علوم تجربی روی آورده اند. در حال حاضر بیش از 50 درصد داوطلبان کنکور از رشته تجربی هستند. حال کشور به چه تعداد از آنها نیاز دارد؟ جالب اینکه بسیاری از داوطلبان قبلی این رشته فارغ التحصیل یا در حال فارغ التحصیل شدن هستند!

رشته های زیادی وجود دارد که در دهه های قبل مورد توجه قرار نگرفته اند و این رشته ها در آینده از مقبولیت بیشتری برخوردار خواهند شد چرا که هم فارغ التحصیل کمتری دارند و هم نیاز جامعه به مرور به آنها بیشتر خواهد شد. ایران ما کشوری در حال توسعه است و برای پیشرفت به رشته های مختلف و متنوع در هر دوره نیاز دارد. انتخاب رشته نادرست و شاید احساسی تعادل بازار کار را برهم می زند، فارغ التحصیلان در بعضی رشته ها زیاد شده و این باعث بیکاری آنها و بدون داوطلب ماندن بسیاری از رشته های دانشگاهی می شود.

توصیه ام به خانواه ها و داوطلبان این است که با توجه به علاقه مندی، توانمندی، بازار کار آینده رشته ها و نیاز جامعه رشته خود را انتخاب کنند چرا که انتخاب رشته بدون در نظر گرفتن فاکتورهایی که برشمردیم باعث آسیب رسیدن و متضرر شدن شخص و جامعه خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد