صفحه اصلی » سیاسی » بلایی که هیئت ها بر سر هیئت دولت آورده اند

بلایی که هیئت ها بر سر هیئت دولت آورده اند

در طول سال های گذشته با شعار کوچک سازی دولت و مشارکت دادن مردم در امور و … ده ها وصدها مرکز تصمیم گیر و تصمیم ساز بنام« هیات» در ذیل سازمان ها و وزارتخانه های مختلف با ترکیبی از « دور همی دوستان و هم مسلکان سیاسی» ایجاد شده و برای نظام ، دولت و مردم تصمیم سازی می کنند.

❖ نویسنده: صبا ناصری | تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - جمعه ۱۳۹۸/۰۶/۸

صاحب نیوز– صبا ناصری/ اختیارات رئیس قوه مجریه یکی از موارد پربحث در کشور است که نظرات مختلفی پیرامون آن وجود دارد. در طول 40 سال گذشته بسیاری به اختیارات بیش از اندازه رئیس جمهور اعتراض داشته اند و بسیاری نیز بیان کرده اند که اختیارات رئیس جمهور در کشور کم است؛ اما قانون در رابطه با اختیارات رئیس جمهور چه گفته است؟

بر اساس اصل 60 قانون اساسی کشور ‎«اعمال‏ قوه‏ مجریه‏ جز در اموری‏ که‏ در این‏ قانون‏ مستقیما” برعهده‏ رهبری‏ گذارده‏ شده‏، از طریق‏ رئیس‏ جمهور و وزراء است‏.» و براساس اصل 113 قانون اساسی کشور «پس‏ از مقام‏ رهبری‏ رئیس‏ جمهور عالی ترین‏ مقام‏ رسمی‏ کشور است‏ ومسئولیت‏ اجرای‏ قانون‏ اساسی‏ و ریاست‏ قوه‏ مجریه‏ را بر عهده‏ دارد.».

برهمین اساس است که اصل 122 قانون است تاکید کرده است که «رئیس‏ جمهور در حدود اختیارات‏ و وظایفی‏ که‏ به‏ موجب‏ قانون‏ اساسی‏ و یا قوانین‏ عادی‏ به‏ عهده‏ دارد، در برابر ملت‏ و رهبر و مجلس ‏شورای‏ اسلامی‏ مسئول‏ است‏.»

برای هیئت وزیران نیز با توجه به جایگاه اجرایی که در کشور دارند، قانون اساسی وظایفی تعیین کرده است که براساس اصل 137 قانون «هر یک‏ از وزیران‏ مسئول‏ وظایف‏ خاص‏ خویش‏ در برابر رئیس‏ جمهور و مجلس‏ است‏ و در اموری‏ که‏ به‏ تصویب‏ هیأت‏ وزیران‏ می‏ رسد، مسئول‏ اعمال‏ دیگران‏ نیز هست‏.»

باتوجه به آن چه قانون اساسی بیان کرده است، رئیس جمهور و هیئت دولت در جمهوری اسلامی ایران، اختیارات گسترده دارند و برهمین اساس با وجود شخص رهبری، در اجلاس های جهانی رئیس جمهور به عنوان رئیس کشور حاضر می شود.

البته این اختیارات گسترده بدون نظارت نیست و هم رئیس قوه مجریه و هم وزیران موظف به پاسخگویی به نمایندگان ملت در صحن مجلس شورای اسلامی و کمیسیون های آن هستند.

اما در طول سال های گذشته با شعار کوچک سازی دولت و مشارکت دادن مردم در امور و … ده ها وصدها مرکز تصمیم گیر و تصمیم ساز بنام« هیات» در ذیل سازمان ها و وزارتخانه های مختلف با ترکیبی از « دور همی دوستان و هم مسلکان سیاسی» ایجاد شده و برای نظام ، دولت و مردم تصمیم سازی می کنند، در حالیکه هیچ مسئولیت حقوقی در برابر دولت و ملت ندارند و در عمل کشور را دچار آنارشیسم تصمیمات و انواع فسادها و جرایم اداری و اجرایی و گستردگی تشکیلات و افزایش بار مالی کرده اند.

ده ها وصدها تشکیلات بنام «هیات امنا» برای وزارتخانه هایی مانند: علوم- بهداشت-آموزش و پرورش و ارشاد و …ساخته شده است.

هزاران ساختار بنام «هیات مدیره» برای وزارتخانه هایی مانند نفت – نیرو- صنعت- کار و تعاون – و… ساخته شده است.

نکته مهم این است که وزارتخانه وسازمان و دستگاهی که طبق قانون اساسی و قوانین عادی وزیر دارد، شورای معاونین دارد، هیات رییسه دارد، ده ها مدیرکل و رییس اداره و مشاور  وکارشناس و… دارد و طبق مقررات اداری و جزایی کشور در قبال تصمیمات خود، مسئولیت دارند. اختیارات خود را در غالب موارد به هیات هایی سپرده اند که در ترکیب افراد آن ها اصل استقلال قوا رعایت نمی شود.

غالب افراد تشکیل دهنده آنها شناختی از ماموریت آن وزارتخانه یا دستگاه ندارند و هیچ مسئولیت حقوقی برای این افراد در غالب موارد متوجه نمی شود.

تصمیمات متناقض متعدد بواسطه این هیئت ها درکشور اتخاذ می شود و تبعیضات فاحش و بعضا فساد زا بوجود می آورند که موجب گسترش تشکیلات اداری شده اند و بارهای مالی متعددی بر بودجه جاری کشور مترتب می کنند.

این تشکیلات شبه دولت هرکدام با دفتر و تشکیلات مفصل و مستقل و متعدد برای وزارتخانه ها و سازمان های  اداری کشور ، تصمیم سازی و تصمیم گیری و به عبارتی  وضع مقررات می کنند و از طرفی نیز برای ایجاد وحدت رویه در تصمیم سازی آنها ، دهها دبیرخانه و ناحیه و منطقه درست شده است و صدها آدم بعنوان نماینده وزیر و مدیر و مسئول و… در آن ها به کار گرفته شده اند و عملا تشکیلات بجای کوچک شدن، گسترس هم، پیدا کرده است.

اختیارات و کارایی هیئت دولت با این واگذاری ها فشل شده و به جای هیئت دولت، دولتی از هیئت ها در حال اداره قو مجریه هستند که نتیجه نهایی آن بروکراسی اداری فعلی در سطح دولت است که حتی خود هیئت دولت نیز به آن اعتراض دارد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

3 × 3 =