صفحه اصلی » آخرین اخبار ایران و جهان » حضور مقتدی صدر در ایران چه تاثیری بر جریان های داخلی عراق می گذارد؟

حضور مقتدی صدر در ایران چه تاثیری بر جریان های داخلی عراق می گذارد؟

حضور مقتدی صدر در ایران همچنان دز صدر اخبار منطقه جنوب غرب آسیا قرار دارد و تحلیل‌گران تاثیر این حضور بر جریان های داخلی عراق و جبهه مقاومت را بررسی می کنند.

تاریخ انتشار: ۰۹:۲۲ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۶/۲۴

محمود معلمی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در رابطه با چرایی حضور مقتدی صدر در بیت رهبری و تاثیر این حضور بر آینده جبهه مقاومت، اظهارکرد: ایران امروز کانون و محور جبهه مقاومت است و هر جریانی که به عنوان نهضت آزدی بخش در منطقه مشغول به فعالیت است، ایران تلاش دارد تا آن ها را در جبهه مقاومت شریک کند.

تحلیلگر مسائل سیاسی ادامه داد: در عراق جریان هایی مانند، مجلس اعلا، حشدالشعبی، جنبش نجبا و طرفداران همین آقای صدر در حال مبارزه با بیگانگان با تفکرات مختلف هستند.

وی با بیان اینکه ایران باید محور وحدت این جنبش های آزادی بخش باشد، عنوان کرد: حضور همه این جنبش ها در کنار یکدیگر جبهه مقاومت را قدرتمند می کند و جلوی چنددستگی در این جبهه را می گیرد.

معلمی برخی از مواضع مقتدی صدر را ناشی از جوان بودن و حس ناسیونالیستی او دانست و گفت: ایران سعی بر جذب وی دارد و باید به حرکات او جهت داد.

این کارشناس سیاسی به حضور مداوم مقتدی صدر در ایران اشاره کرد و خاطرنشان شد: صدر به دلیل دیدار با علما و درس دائم به قم رفت آمد دارد و این راهی برای جذب ایشان بود.

معلمی با اشاره به حضور عمار حکیم پیش از مقتدی صدر در ایران، گفت: امروز رهبران جنبش های مختلف دائم به ایران رفت و آمد دارند و  این حضور در بیت رهبری هم برای جبهه مقاومت به رهبری ایران مفید بوده و هم خود مقتدی صدر به این بینش رسیده است که آمریکا دشمن مشترک او و ایران است.

این کارشناس با اشاره به سابقه دشمنی مقتدی صدر با آمریکا، اظهار کرد: پس از ساقط شدن حکومت صدام، نیروهای آمریکایی به دنبال قتل مقتدی صدر بودند که  حضور وی در حرم امیرالمومنین(ع) و حمایت آیت الله العظمی سیستانی او را نجات داد.

وی با بیان اینکه نقطه مشترک همه جنبش های منطقه مقابله با دشمنی مشترک به نام آمریکا است، گفت: باید به دنبال جذب همه این گروه ها بود و دنیا پیام این حرکت را به خوبی دریافت کرد.

تاثیر بالای مقتدی صدر بر مردم عراق نکته ای بود که معلمی به آن اشاره کرد و گفت: جمعیت زیادی از مردم کوفه و نجف به ویژه جوانان حامی مقتدی صدر هستند و وحدت او با ایران به توان جبهه مقاومت کمک می کند.

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه این حضور جلوی جنگ داخلی عراق را هم می گیرد، تاکید کرد: در یک سال گذشته شاهد دور شدن برخی از گروه ها از یکدیگر در عراق بودیم که این حرکت به وحدت عراق کمک شایانی می کند و هم جبهه مقاومت تقویت می شود.

وی در پایان گفت: این حرکت پیام مهمی برای دشمن نیز داشت که به گروه های داخلی عراق طمع نکند و حضور صدر در عربستان سعودی را نیز خنثی کرد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99