صفحه اصلی » اجتماعی » عدم تدوین برنامه مدون برای فرهنگسازی حجاب و عفاف در مدارس

عدم تدوین برنامه مدون برای فرهنگسازی حجاب و عفاف در مدارس

آموزش و پرورش در زمینه فرهنگسازی حجاب و عفاف در مدارس از خواهران بسیج، خواهران طلبه حوزه های علمیه، کارشناسان ستاد احیاء امر به معروف و کارشناسان مشاوره زن ناجا به منظور تدریس و آموزش مفاهیم حجاب و عفاف و پیامد بد پوششی و بی حجابی برای دانش آموزان در طول سال تحصیلی استفاده کند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۷/۳

صاحب نیوز – سرهنگ جواد درستکار / علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش 25 اردیبهشت ماه سال جاری در جلسه کارگروه حمایت از توسعه و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب، اظهار داشت: «امسال می‌خواهیم بسته کامل فرهنگی تربیتی برای حجاب و عفاف با تمرکز بیشتر بر دوره ابتدایی، متوسطه اول و دوم را تعریف و تدوین کنیم و با کمک تمام بخش‌های فعال آموزش و پرورش، تشکل‌های دانش‌آموزی و بخش‌های مردم نهاد گوشه‌ای از کار را بگیریم.»

این موضوع نشان می دهد، وزارت آموزش و پرورش از سال 1384 به عنوان یکی از 26 دستگاهی که دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور وظایفی درحوزه عفاف و حجاب را برعهده اش نهاده، هیچ برنامه مدون و جامعی برای فرهنگ سازی این فریضه الهی در بین دانش آموزان سطح مدارس کشور و نظارت دقیق بر آن نداشته است. نتیجه این بی برنامگی وزارت آموزش و پرورش در حوزه عفاف و حجاب را می توان در انتشار کلیپ هایی از بد پوششی، حرکات موزون رفتارهای خارج از عرف و دارای ابتذال دانش آموزان دختر برخی از مدارس به ویژه مدارس غیر دولتی که برخی مواقع سر از فضای مجازی در می آورند مشاهده کرد.

در همین راستا “ابراهیم سحرخیز”، معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش 15 شهریور ماه 1396در گفت‌وگویی که با خبرگزاری فارس داشته، با بیان اینکه تغییرات مثبتی در حوزه عفاف و حجاب در دانش‌آموزان ایجاد نشده است، گفت: انتظاراتی که داشتیم برآورده نشده و به‌ خصوص در شهر تهران و برخی مدارس غیردولتی، شاهد رشد بی‌حجابی هستیم.

سحرخیز با بیان اینکه تأثیر مدرسه و جامعه در مسئله حجاب متقابل است، اظهار داشت: مدرسه به خصوص در مقطع ابتدایی در این برهه نقش پررنگی دارد و تربیت دینی اگر در این زمان تحقق یابد دیگر در سنین بالاتر مشکلی وجود نخواهد داشت.

سحرخیز تصریح کرد: اگر سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را خوب بفهمیم و خوب به آن عمل کنیم با تحقق تربیت دینی دیگر معضل عدم توجه به عفاف و حجاب، وجود نخواهد داشت.

نگاهی به وظایف آموزش پرورش درحوزه عفاف و حجاب

قانون راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در 13 دی 1384 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسیده و به 26 دستگاه مربوطه ابلاغ شد تا نسبت به اجرایی کردن اقدام کنند. پس از آن کلیه دستگاه‌های مشمول ماده ۱۶۰ قانون برنامه چهارم توسعه، هم موظف شدند با تشکیل ستاد ویژه به ریاست یکی از معاونان خود نسبت به تدوین و تصویب آیین نامه‌ها و شیوه نامه‌های اجرایی و نیز راهکار‌های مرتبط با دستگاه متبوع اقدام کرده و ضمن هدایت و نظارت بر آن گزارش عملکرد خود را هر سه ماه یک بار به شورای فرهنگ عمومی کشور ارسال کنند.

آموزش، ساماندهی، توجیه و به‌کارگیری مدیران، معلمان و تمامی پرسنل مدارس برای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در بین دانش‌آموزان و سازمان‌های مربوط نظیر بسیج، انجمن‌های اسلامی، انجام تحقیقات الزام در مورد بسط حیا و عفاف در مدارس به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی، تربیتی و پرورشی در آن، گنجاندن موضوع عفاف و حجاب از دیدگاه آیات و روایات همراه با تبیین ضرورت و فلسفه آن برای دانش‌آموزان در ۳۵ کتب درسی تمامی مقاطع تحصیلی، اهتمام به مثبت‌نگری و زیبا اندیشی در مورد فرهنگ عفاف و حجاب در تألیف کتب درسی هم بخش‌هایی از وظایف وزارت آموزش و پرورش در این حوزه است اما با نگاهی گذرا به وضعیت حجاب در میان دانش‌آموزان دختر مدارس به خصوص مدارس غیر انتفاعی می‌توان دریافت این وزارتخانه در انجام وظایف خود به درستی عمل نکرده است.

نتیجه گیری

یکی از مسائلی که با آن مواجه هستیم و منجر به ارائه طرح هایی از این دست شده، کم رنگ شدن ارزش های اسلامی و نشانه های آن از جمله عدم رعایت حدود شرعی حجاب و رواج پوشش های نامناسب در میان بخشی از افراد جامعه است.

مسلماً براساس قانون و شرع مقدس که امربه معروف و نهی از منکر را وظیفه ای همگانی دانسته، مقابله با بی حجابی و بد پوششی هم وظیفه عموم مردم و دستگاه های مسئول است و نباید این موضوع را صرفاً پلیسی نگاه کرد متاسفانه براساس یک باور غلط در جامعه مقابله با این موضوع بر دوش نیروی انتظامی افتاده است.

این نکته بسیار مهم را نباید از یاد برد که گشت ارشاد یا در شرایط ایده آل، نظارت عمومی پلیس، تنها می تواند خط نگه دار باشد و به صورت حداقلی از آفات بی حجابی به عنوان تنها یکی از مظاهر کم رنگ شدن ارزش های دینی ممانعت به عمل آورد، از چنین روشی مطلقاً نمی توان انتظار داشت افراد را تربیت کند و ارزش های دینی را در درونشان نهادینه سازد.

تربیت بر اساس تمامی تعاریف و در کلام و منش تمامی بزرگان این عرصه، فرآیندی از جنس اقناع و حاصل آن، عمل بر اساس انتخاب است و اجبار، تنها در شرایط خاص و به میزان خاصی می تواند در مسیر اقناع و درونی سازی، کارساز باشد. حجاب نیز در فرآیند تربیت چنین مسیری را باید طی کند.

پیشنهادها

مسلم است، در عصری که دشمن با استفاده از ابزارهایی مانند ماهواره، اینترنت، شبکه های اجتماعی، عکس و… به راحتی بر ذهن نوجوان و جوان ما تاثیر می گذارد و بی حجابی را نماد آزادی زن توجیه می کند، کار فرهنگ سازی مسئله حجاب و عفاف و اقناع کردن دختران عزیز این مرز و بوم در خصوص فواید پوشش اسلامی – ایرانی اصیل بسیار سخت، دشوار و ظریف بوده و نیازمند مشارکت همه دستگاه ها و حوزه های اجتماعی و فرهنگی کشور است.

بنابر این پیشنهاد می شود آموزش و پرورش در این زمینه از خواهران بسیج، خواهران طلبه حوزه های علمیه، کارشناسان ستاد احیای امر به معروف، کارشناسان مشاوره زن ناجا و … به منظور تدریس و آموزش مفاهیم حجاب و عفاف و پیامد بد پوششی و بی حجابی برای دانش آموزان در طول سال تحصیلی استفاده کند.

به نظر می رسد باید مدیران مدارس، دست والدین دانش آموزان را در خرید فرم مدرسه یا چادر باز گذاشته و نوعی احترام ویژه به دانش آموزانی که حجاب برتر (چادر) را برای خود بر می گزینند قائل شوند، همچنین اهمیت حجاب و عفاف در دانش آموان دختر را برای والدین آن ها در جلسات اولیا و مربیان تبیین کنند.

علاوه بر این انجام برنامه هایی نظیر برگزاری مسابقه نقاشی، داستان نویسی، کتاب خوانی و …با موضوع حجاب و عفاف همراه با اعطای جوایز، اجرای بازی هایی که در آنها موضوع حجاب و عفاف لحاظ شده باشد، بردن دانش آموزان به اردوهای فرهنگی و مذهبی، دیدار با زنان محجبه موفق، اعطای چادر و مقنعه به عنوان نماد حجاب به صورت نمادین از سوی نماینده ولی فقیه در استان و یا شخصیت ها و چهره های سیاسی، فرهنگی، هنری و ورزشی برجسته،اجرای طرح پویش “من حجاب را دوست دارم” و عضو گیری از دانش آموزان در این پویش و اجرای برنامه های ویژه برای اعضای آن و اهدای جوایز ویژه و ارسال بسته های فرهنگی به دختران 9 تا 15 ساله که هنگام حضور در سطح شهر از حجاب مناسب برخوردار باشند می تواند از جمله اقداماتی است که می تواند در ترغیب دانش آموزان به حفظ حجاب و عفاف مؤثر واقع شود.*

تهیه و تنظیم: سرهنگ جواد درستکار – رئیس مرکز اطلاع رسانی فرماندهی انتظامی استان اصفهان

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99