صفحه اصلی » سیاسی » دفاع در برابر نماینده 30 کشور دنیا تا نفوذ زیر گوش آمریکا با منطق مقاومت

دفاع در برابر نماینده 30 کشور دنیا تا نفوذ زیر گوش آمریکا با منطق مقاومت

مقاومت به عنوان مهم ترین استراتژی ایران در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی، تاثیراتی گوناگونی بر معادلات سیاسی گذاشته است؛ تاثیراتی که امروز باید دامنه آن را در سطح بین المللی بررسی کرد.

تاریخ انتشار: ۰۶:۵۰ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۷/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ روزهای پایانی شهریورماه و اولین روزهای پاییز یادآور شروع هشت سال دفاع در برابر نماینده 36 کشور دنیا علیه ایران بود. ایران نخستین سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی خود را تجربه می کرد و هر روز درگیر مسئله و قائله ای در گوشه ای از  سرزمین خود بود که صدام حسین، رئیس جمهور کشور عراق با ارتشی گلچین شده از بهترین تجهیزات روز دنیا به ایران حمله کرد و پشت دوربین وعده داد که هفته آینده در تهران کنفرانس خبری جشن پیروزی را برگزار می کند.

بر اساس تحلیل های سرویس های اطلاعاتی آن روز ایران دچار شدیدترین تزلزل در قوای نظامی خود شده بود و فرار امرای خودفروخته ارتش شاهنشاهی و مستشاران آمریکایی که کلیددار حرکت قوای تجهیزاتی ایران بودند، عملا توان ایران در برابر سلاح های روز ارتش بعثی را به حداقل می رساند. از طرفی خرید تجهیزات نظامی سنگین در سال های پایانی حکومت شاه به دلیل درگیری با انقلابی ها به حداقل رسیده بود و تمام تجهیزات خریداری شده مبتنی بر سرکوب و شکنجه تظاهرکنندگان بود که خلاء وجود هرگونه کارخانه تولید سلاح داخلی و تحریم های نظامی همه جانبه ایران را بر روی کاغذ کشوری ناتوان از لحاظ به کارگیری تجهیزات نظامی معرفی می کرد.

با این وجود در همان روزهای ابتدایی جنگ مقاومت های مردمی در شهرهای مختلف مرزی ایران شکل گرفت و این مقاومت تا آن جا پیش رفت که دشمن نه تنها از کشور بیرون شد، بلکه قوای نظامی ایران برای تنبیه متجاوزان وارد خاک عراق شدند و تا یک قدمی سقوط بصره پیش رفتند.

مقاومت، یک تاکتیک نظامی یا یک استراتژی در تمام حوزه ها؟

از همان روزهای ابتدایی جنگ تحمیلی استراتژی نظامی ایران برپایه مقاومت و نگاه به توان داخلی شکل گرفت و تا امروز نیروی نظامی کشور را در کامل ترین نوع تحریم به خودکفایی کامل رساند.

اگر چه برخی معتقد بودند این استراتژی یک تاکتیک نظامی به شمار می رود که در مقابل دشمن متجاوز به خوبی جواب داد، اما جمهوری اسلامی در عرصه های دیگر نوع استراتژی خود را بر همین اساس پایه ریزی کرد و ثمره آن را برای تمام دنیا به نمایش گذاشت.

این نمایش اقتدار کشور در طول چهل سال امروز به عنوان یک دکترین در منطقه خاورمیانه به خوبی جای خود را باز کرده و بسیاری از کشورهای منطقه را همراه خود کرد؛ به نحوی که برخی از اهالی سیاست و اصحاب رسانه منطقه در سال های گذشته آن را محور مقاومت نامیدند.

تاریخ مقاومت به درازای تاریخ بشریت 

سید محمد جواد ابطحی در همین رابطه در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهارکرد: بحث مقاومت یک بحث جدیدی نیست و از ابتدای خلقت، مقاومت رمز پیروزی و نجات بود و اگر یک دانه ای بخواهد سر از خاک بیرون بیاورد تنها در صورت مقاومت این امر صورت می گیرد.

نماینده خمینی شهر با مقایسه بین کسانی که در برابر سختی ها وادادگی داشتند و کسانی که در برابر مشکلات مقاومت کردند، عنوان کرد: نمونه بارز مقاومت در تاریخ اسلام، قیام سرور و سالار شهیدان، امام حسین(ع) و در تاریخ انقلاب اسلامی از سال 41، حوادث خرداد 42 و بهمن 57 است که اگر این مقاومت ها نبود، مشخص نمی شد که امروز ما در کجای تاریخ قرار داریم.

وی با بیان اینکه جنگ تحمیلی داستان بزرگی از مقاومت مردم این سرزمین است، خاطر نشان کرد: این نظام اسلامی با مقاومت مردم و رهبران سیاسی به ویژه حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری از تحریم های اقتصادی، کودتاها، توطئه های گروهک های تروریستی و محاصره های مختلف به نقطه ای رسید که دشمن هیچ گاه آن را باور نمی کرد.

نفوذ ایران پشت گوش آمریکا

ابطحی ادامه داد: فرمایش حضرت امام(ره) که فرمودند، «راه قدس از کربلا می گذرد» را امروز به طور کامل مشاهده می کنیم که نه تنها کشورهای منطقه بلکه مردم کشورهای مختلف جهان به این مقاومت پیوستند و نفوذ ایران به پشت گوش های آمریکا در آمریکای لاتین رسیده است.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اگر دولت مردان ما به همین فرموده قرآن در مورد مقاومت عمل می کردند و به این آموزه دینی اعتقاد کامل داشتند، پیروزی از آن ما خواهد بود.

وی با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی بر تکیه بر توان داخلی و گدایی نکردن از کشورهای دیگر، عنوان کرد: اگر ما کوچک ترین کرنشی در مقابل ظالم که امروز اسرائیل، آمریکا و انگلیس و فرانسه هستند، نشان دهیم، در جهنم دنیایی همراه با آن ها غرق می شویم که نمونه آن را در برجام همه مشاهده کردند که چگونه خواسته های خود را به ما تحمیل کردند.

ابطحی با بیان اینکه همین طرف های اروپایی برجام، به این معاهده اکتفا نکردند و هر روز به دنبال پیشروی هستند، اذعان کرد: این بیانیه وقیحانه سه کشور اروپایی نشانه همین تلاش برای پیشروی بود و جا داشت که رئیس جمهور ما در اعتراض به این بیانیه با جانسون، نخست وزیر انگلیس دیدار نمی کرد.

کوتاه آمدن ایران، زمینه ساز سرکوب کل گروه های مقاومت

این نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی نطق رئیس جمهور در سازمان ملل را «به نسبت خوب» ارزیابی و در ادامه خاطر نشان کرد: دشمن امروز از روی ناچاری و انفعال دست به هر دریوزگی برای مذاکره می زند تا با کوتاه آمدن ایران، نیروهای مقاومت در منطقه سرکوب شوند.

استراتژی مقاومت اگر چه از همان سال های آغازین انقلاب اسلامی جای خود را در کشورهایی مانند فلسطین و لبنان باز کرد و حتی زمینه اتحاد شیعیان عراق را فراهم کرد، اما پس از پایان جنگ تحمیلی و با به نمایش درآمدن قدرت بالای بسیج مردمی در برابر زورگویان در دهه بعد از جنگ اوج گرفت و در طول سال های گذشته به بار نشست.

حزب الله لبنان طلایه دار الگوگیری از استراتژی مقاومت

الگوگیری حزب الله لبنان در طول دهه های گذشته به ویژه در بازپس گیری جنوب لبنان در آغاز قرن جدید میلادی و پیروزی در جنگ 33 روزه به گواه بسیاری آغازی بر شروع یک محور بزرگ علیه استکبار در منطقه بود.

پس از این پیروزی ها بود که چشم ها به توان محور مقاومت دوخته شد و برای اولین بار اسرائیل در درون مرزهای خودخوانده خود در تیررس مستقیم قرار گرفت.

پس از افزایش فشارها بر اسرائیل و سقوط برخی دولت های حامی غرب در منطقه به ویژه در یمن، برخی ناآرامی ها در سوریه به بهانه مخالفت با حکومت بشار اسد آغاز شد که در ادامه با بلند شدن علم گروه داعش به عنوان یک دولت خود خوانده بر عراق و سوریه و با هدف زمین گیر کردن محور مقاومت پیگیری شد که گروهک های تروریستی مختلف علاوه بر تصرف شهر موصل تا مرز تصرف دمشق پیش رفتند.

شکست داعش، توان مقاومت را در جهان به نمایش گذاشت

در همین اثنای جنگ بود که با حضور مستشاران نظامی ایران در عراق و سوریه و به درخواست این کشورها، کار تا آنجایی پیش رفت که سردار قاسم سلیمانی 30 آبان ماه سال 1396 رسما پایان کار داعش را اعلام کرد و بار دیگر کارایی استراتژی مقاومت به اثبات رسید.

درست در میانه بحران داعش بود که عربستان سعودی در جبهه دیگری به دنبال ضربه زدن به محور مقاومت در منطقه به بهانه حمایت از رئیس جمهور فراری یمن در عملیات با نام طوفان قاطعیت به این کشور حمله کرد.

حمله ای که تا به امروز ادامه داشته است و هدف اصلی آن به زانو در آوردن گروه انصارالله یمن بود که با الگوگیری از استراتژی مقاومت ایران اسلامی شکل گرفته بود.

آینده شورای خلیج فارس زیر سایه ابهام بزرگ

این ائتلاف در ابتدا در مقابل متجاوزگران مقاومت کرد و پس از استقرار خود در مناطق مختلف، با عملیات های مختلفی، جواب متجاوزان را داد.

انصارالله از آغاز درگیری ها، حمله به شریان های اقتصادی عربستان که تامین کننده سلاح و نیروی نظامی علیه مردم یمن بود را در دستور کار قرار داد که حمله به فرودگاه های نجران و ابها و مهم تر از آن حمله غافلگیر کننده به تاسیسات نفتی آرامکو با وجود استقرار سامانه های پیشرفته راداری آمریکا در این کشور از جمله آن ها بود که پس از گذشت نزدیک به پنج سال از جنگ عربستان علیه این کشور، نه تنها عربستان را در بحران اقتصادی و سیاسی فرو برده، بلکه با خروج قطر از این ائتلاف و نزدیک شدن به ایران و تلاش امارات متحد عربی برای مذاکره با ایران، آینده شورای همکاری خلیج فارس را نیز دچار ابهام بزرگی کرده است.

رابطه عمیق عمیق و ایران بر پایه استراتژی مقاومت

پیروزی های استراتژی محور مقاومت در منطقه به این نقطه ختم نمی شود و حرکت عراق در این محور با وجود اشغال  نظامی توسط آمریکا از دیگر برگ های برنده این استراتژی سیاسی در منطقه به شمار می رود.

اگر چه شروع حرکت های مقاومت در عراق به اوایل انقلاب اسلامی و فعالیت های جریان صدر و انقلابی هایی مانند آیت الله حکیم برمی گردد، اما با حضور اشغالگران آمریکایی دامنه فعالیت این گروه ها علیه اشغال‌گران گسترده شد و با روی کار آمدن داعش در عراق و دعوت مرجعیت عالی‌قدر عراق برای مبارزه با داعش به اوج خود رسید.

استراتژی این گروه ها در عراق چه در عرصه سیاسی و چه در عرصه نظامی، بر همان پایه محور مقاومت علیه متجاوزان و نیروهای خارجی به سرکردگی آمریکاست.

جریان های اخیر سیاسی عراق به ویژه حضور مقتدی صدر در حسینیه امام خمینی(ره) در کنار مقام معظم رهبری همزمان با مراسم شام غریبان سال 98 عمق الگوگیری همه محورهای جنبش مردمی از ایران به جهان مخابره کرد. همزمان با اوج گیری استراتژی مقاومت در منطقه، این استراتژی در دیگر نقاط دنیا هم طرفداران بسیاری پیدا کرده است.

در همین رابطه احمد سالک کاشانی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز اظهار کرد: هفته دفاع مقدس درس های بسیار مهمی را به ما آموخت و پایه گذار یک مکتب جهانی شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی معرفت به خداوند، معنویت و اطاعت تشکیلاتی از حاکمیت دینی و مقاومت در جهان را از جمله درس های دفاع مقدس دانست و گفت: مقاومت در دفاع مقدس توانست پشت 28 کشور حامی صدام در عراق را به خاک بمالد و منشا پیروزی جمهوری اسلامی در هشت سال دفاع مقدس، مقاومت و معنویت جوانان ایران اسلامی است.

نفود استراتژی مقاومت به هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل

وی با بیان اینکه امروز نقش مقاومت در منطقه خاورمیانه و در جهان و حتی در هفتاد و چهارمین نشست سازمان ملل خود را نشان داد، تصریح کرد: امروز آثار مقاومت را باید بررسی کرد؛ عربستان سعودی با تشکیل ائلافی به دنبال شکست یمن در عرض پنج روز بود، امروز پنج سال از این تاریخ می گذرد و کسی که امروز بیشترین ضرر را کرده، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و دیگر کشورهای عضو ائتلاف هستند.

سالک با بیان اینکه دیروز سعودی ها با تشکیل داعش با کمک آمریکایی به دنبال سقوط حکومت بشار اسد ظرف سه ماه بودند، تاکید کرد: امروز داعشی وجود ندارد و حاکمیت سوریه با قدرت ادامه پیدا کرد.

وی به تجاوز پهپادی اسرائیل به لبنان اشاره کرد و گفت: دبیر کل حزب الله لبنان پاسخ سنگینی به این تجاوزات داد که بدن صهیونیست ها را لرزاند.

نماینده ادوار مجلس ادامه داد: مقاومت در فلسطین روزی با سنگ بود، امروز موشک های مقاومت فلسطین، اسرائیل را به ذلت کشانده به نحوی که اگر هر حرکتی بکنند، تل‌آویو زیر حملات مقاومت حزب الله و فلسطین قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه این پیروزی ها ثمره پایه ریزی این فرهنگ غنی توسط جوانان کشور در دوران دفاع مقدس است، عنوان کرد: مهم ترین اثر این مقاومت، اقتدار ایران و حرکت برای کسب قله های جهانی  و در مقابل، التماس صهیونیست ها و اسرائیلی هاست.

تلاش اروپایی ها برای مذاکره با ایران، ثمره مقاومت

سالک تصریح کرد: اگر چه پشت پرده مجموع مذاکرات کشورهای اروپایی، تلاش لابی اسرائیلی برای کشاندن روحانی به میز مذاکره با ترامپ است، ولی این ها نشانگر اثر مقاومت ایران است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: امروز کل اروپا و آمریکا در مشت قدرتمند ملت ایران است؛ امروز در داخل همین فرانسه ای که رئیس جمهور آن با هر تلاشی به دنبال ایجاد کانال مذاکره ایران با آمریکاست، سی و هشتمین شنبه تظاهرات علیه سرمایه داری و کاپیتالیسم درحال برگزاری است؛ لندن به حدی به هم ریخته که نخست وزیر انگلستان کنفرانس سازمان ملل را نیمه کاری رها کرد و دیگر نقاط اروپا هم آرامش ندارد که همه این ها ثمره مقاومت در جمهوری اسلامی ایران است.

وی اظهار کرد: اگر این مقاومت ادامه پیدا کند و هیچ مذاکره ای در هیچ سطحی با آمریکا و دیگران صورت نگیرد، پیروزی نهایی برای جمهوری اسلامی رقم می خورد.

سالک با بیان اینکه امروز اماراتی ها چهار هیئت برای مذاکره به ایران و ابراز پشیمانی برای حضور در ائتلاف یمن به ایران فرستاده است، گفت: نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل به دنبال مذاکره با ایران است و این حجم از احترام عربستانی ها به زوار ایرانی نشانه التماس عربستانی ها است.

وی خاطر نشان کرد: این مقاومت و اقتدار جمهوری اسلامی برای ایران یک عزت جهانی به وجود آورد.

آغاز حضور استراتژی محور مقاومت در عرصه بین المللی

براساس نظر تحلیل گران سیاسی، مقاومت دولت های آمریکای جنوبی با محوریت ونزوئلا علیه آمریکا و پیش نرفتن اهداف کودتایی آمریکا در این کشور، در دست گرفتن گرفتن پرچم های ایران توسط جلیقه زردهای فرانسوی و تشویش جبهه مقابل محور مقاومت به سرکردگی آمریکا که از نمونه آن ها سخنرانی ترامپ در سازمان ملل و خالی کردن پشت عربستان در قضیه آرامکو و به چالش کشیده شدن ابرقدرتی آمریکا در دنیا به نحوی که دیگر همانند سال های دهه های 70 و 80 قرن 20 کسی در ابراز مخالفت با آمریکا ترسی از فریاد زدن ندارد، نشان می دهد استراتژی سیاسی مقاومت از منطقه خارج شده و در سال های آینده باید شاهد نمایان شدن اثرات آن حتی در قاره سبز بود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

سه × دو =