صفحه اصلی » مقاومت » نسل سومی ها و چهارمی ها نام شهید را به کوچه ها برگرداندند

نسل سومی ها و چهارمی ها نام شهید را به کوچه ها برگرداندند

ماجرای کوچه شهید و اقدام جریان مرمروز در حذف نام شهید از کوچه های برخی از شهرهای کشور به موضوعی تبدیل شد که بار دیگر نسل سوم و چهارم انقلاب دفاع خود از ارزش ها را به اثبات برسانند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۴۱ - شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۶

به گزارش صاحب نیوز؛ دفاع مقدس برای کسانی که دهه اول انقلاب اسلامی را درک کرده اند، یادآور روزها و سال هایی است که با وجود همه تلخی ها و سختی ها، خاطرات خوبی بر ذهن ها یادآوری می کند که بخشی از آن ها اقتدار و دلاورمردی های مردان و زنانی است که گران ترین دارایی خود، یعنی جان شیرین را بر کف دست گرفته و برای زنده ماندن اسلام و ایران در برابر دشمن تا دندان مسلح ایستاده اند.

امروز بالغ بر 30 سال از آن روزهای تلخ و شیرین می گذرد و شاید تنها یادگار ملموسی که برای مردم شهرها و روستاها از آن دلاورمردان باقی مانده باشد، نام کوچه ها و خیابان هایی است که مزین به اسم این شهیدان است.

رهگذران در گیر و دار روزمرگی های دنیایی با دیدن این نام هاست که قدری تأمل کرده و به فکر فرو می روند تا فراموششان نشود که اگر امروز بدون نگرانی به کار و فعالیت و تحصیل مشغول هستند، اثر فداکاری های همین نام هاست. اما کم از تر دو ماه مانده به سی و نهمین سالگرد آغاز دفاع مقدس، به یک باره جریانی مرموز شروع به حذف نام مقدس شهید از  این کوچه ها در منطقه یک تهران کرد. این اتفاق با واکنش مردم در سطح فضای مجازی همراه بود و کار تا آن جا پیش رفت که  روابط عمومی منطقه یک شهرداری تهران واکنش نشان داد و اظهار کرد: «تنها چند تابلو از 150 تابلوی دیوارکوب مزین به نام شهدا فاقد عنوان شهید بوده است که این چند تابلو جزو تابلوهای ترافیکی بوده و جهت راهنمایی رهگذران نصب شده است.  به دستور شهردار همه این تابلوها پایش و رفع نقص شده است.» با وجود واکنش سریع مردم اگر چه این عمل سهوی یا عمدی اصلاح شد، اما به یکباره، در دیگر شهرهای کشور از جمله شیراز و کرمان و تبریز نیز این اتفاق تکرار شد که وجود دست های پشت پرده برای این واقعه را تقویت می کرد.

سید جلال حسینی، کارشناس مسائل سیاسی در این رابطه به خبرنگار صاحب نیوز، گفت: فرق بین دفاع مقدس ما و دیگر دفاع‌ها، دفاع ما بر اساس اندیشه دینی است، افرادی که از اندیشه‌های ما دور هستند درک درستی از دفاع مقدس ندارند؛ برخی افراد با اندیشه لیبرالیسم می‌خواهند اندیشه مقاومت، دفاع مقدس و جان‌فشانی‌ها را حذف کنند که نمونه آن حذف نام شهدا از معابر است.

سردار سید محمد باقرزاده، فرمانده کمیته جست‌جوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح هفته گذشته در مراسم گرامیداشت هفته دفاع مقدس در گلپایگان، با اشاره به اینکه حذف نام شهدا از خیابان‌ و مبلمان شهری کتمان حق و حقیقت است، افزود: عده‌ای که می‌خواهند روحیه استقامت طلبی و قوام دین اسلام در جامعه پایمال شود به حذف نام شهدا و تصویر شهدا اقدام می‌کنند که این جریان سهل انگاری نیست، اما تا ملت هوشیار است دین اسلام به ذلت نخواهد افتاد.

این واکنش های مردمی و صحبت های برخی از دلسوزان در سراسر کشور بود که تبدیل به موجی علیه این جریان خزنده در کشور شد.

برهمین اساس بود که بسیجیان محله نکوآباد مبارکه در اقدامی خودجوش، تابلوهایی با نام شهدا ساخته و بر سر کوچه های این محله نصب کردند.

امیر فروغی، فرمانده حوزه مقاومت بسیج امام حسین (ع) شهر دیزیچه با اشاره به این اقدام انقلابی بسیجیان پایگاه بسیج شهید چمران نکوآباد، گفت: مردم این محله ا‌ز دیرباز نسبت به شهدا و آرمان‌های انقلاب اسلامی حساس بودند و در همین راستا بسیجیان آتش به اختیار با توجه به فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی اقدام به ساخت و نصب تابلوهای با مشخصات شهدا کردند.

وی ادامه داد: ساخت این تابلوها برای کوچه‌های محله نکوآباد 20 میلیون ریال هزینه داشت که خیران بسیجی این هزینه را متقبل شده‌اند و در صورت مشارکت خیران، کوچه‌ها و خیابان‌های سطح شهر دیزیچه به نام شهدا خواهند درآمد.

پس از این پویش عظیم مردم در سراسر کشور بود که بالأخره بنیاد شهید هم واکنش نشان داد و معاون فرهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران در واکنش به حذف نام شهید از برخی تابلوهای معابر شهری از پیگیری این موضوع توسط بنیاد خبر داد.

حجت‌الاسلام محمدحسن کاویانی راد در این رابطه به طرح موضوع حذف نام شهدا از معابر شهری با وزارت کشور اشاره کرد و گفت: از وزارت کشور خواستیم تا موضوع در سطح کشور پیگیری شود و ابلاغیه‌ای از جانب وزارت کشور برای تمام استانداری‌ها ارسال شده تا موضوع رصد و کنترل شود. بر اساس این بخشنامه و به استناد آیین‌نامه نامگذاری شهرها، خیابانها، اماکن و موسسات عمومی اولویت نام‌گذاری معابر به نام شهدای گرانقدر است و پس از نام‌گذاری به نام شهدا حق تغییر اسامی این معابر جز در موارد خاص و در هیأت تطبیق شهرستان وجود ندارد، لذا اگر پس از این چنین رفتاری اتفاق بیافتد قابل پیگیری خواهد بود.

وی ادامه داد: ما نیز در بنیاد شهید و امور ایثارگران مصر به مستندسازی اتفاقات در این زمینه هستیم تا صدمه‌ای به ارزش‌های فرهنگی کشور وارد نشود.

ماجرای کوچه شهید اگر چه دل بسیاری از دلسوزان و مردم کشور را خون کرد، اما به خوبی نشان داد، نسل سوم و چهارم انقلاب که امروز طلایه داران فضای مجازی هستند، به خوبی با ارزش های دینی و ملی خود آشنا هستند و اجازه رخنه های فرهنگی را به آسانی نمی دهند.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد