صفحه اصلی » فناوری اطلاعات » سامانه تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسما؛ جدیدترین دستاورد دانشجویان کاشانی

سامانه تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسما؛ جدیدترین دستاورد دانشجویان کاشانی

رییس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان گفت: تیم نانو استارتاپی پنتا دانشجویان دانشگاه کاشان موفق به ساخت دستگاه پایلوت تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسما شد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۴۱ - شنبه ۱۳۹۸/۰۷/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ مسعود همدانیان با اشاره به ساخت دستگاه تصفیه پساب با استفاده از فناوری پلاسما در داشگاه کاشان، گفت: پلاسما حالت چهارم ماده است که با ایجاد آن، نقاط پرانرژی در مقیاس های میکرو ونانو بوجود می آید که می تواند تمام ترکیبات آلاینده را با راندمان بالا تخریب کند.

رییس پژوهشکده علوم و فناوری نانو دانشگاه کاشان اظهار کرد: سیستم تیم پنتا براساس پلاسمای پالسی است که می تواند در مقایسه با روش های معمول هزینه انجام فرآیند را با کاهش انرژی مصرفی همراه  داشته باشد. 

رضا محصل یکی از محققان این طرح گفت: این دستگاه قابلیت حذف رنگ تقریبا 100% انواع رنگ های آلاینده، کاهش % 90- 80 COD آب و کاهش آرسنیک موجود در آب و رساندن به استاندارد آشامیدنی را دارد.

وی افزود: مدت زمان راه اندازی و عملیاتی کردن این دستگاه نسبت به روش های متداول بسیار اندک است و می تواند حتی در مسیر فرآیند تصفیه انواع صنایع قرار گیرد در حالی که تغییر اساسی در مسیر تصفیه آنها انجام نمی گیرد و راندمان تصفیه را بالا می برد.

وی با اشاره به اینکه پلاسما حالت چهارم ماده بوده و محتوی ذرات باردار، یون ها و رادیکال ها است، گفت:  با ایجاد پلاسما و تخلیه الکتریکی بدون تغییر دمای توده سیال، محیطی با نقاط پرانرژی در مقیاس های میکرو و نانو به وجود می-آید که قادر است هر نوع ترکیب آلاینده و آلی را با راندمان بالا تخریب کند.

محصل اظهار کرد: مطالعات زیادی بر روی استفاده از این فناوری بر روی تصفیه انواع پساب ها انجام گرفته است که انتخاب تجهیزات و نوع خروجی آن اهمیت به سزایی در کنترل راندمان تخریب آلاینده ها و کاهش هزینه ها دارا است.

وی با بیان اینکه سیستم های پالسی نسبت به حالت های معمول، کاهش مصرف انرژی و افزایش توان تخلیه در زمان کوتاه را درپی خواهد داشت، افزود: در حقیقت این سیستم ها با کاهش زمان وصل دستگاه، کاهش انرژی را در پی دارد.

وی از مزایا و قابلیت های این دستگاه را  افزایش راندمان تصفیه در مقایسه با روش های معمول،  کاهش هزینه عملیاتی،  حذف آرسنیک به کمتر از ppb 10،  عدم استفاده از مواد شیمیایی،  کاهش فضای مورد نیاز جهت فرآیند تصفیه،  عدم افزایش TDS نسبت به روش های متداول،  حذف کامل میکروب ها و آلاینده های بیولوژیکی (پساب بیمارستانی) از پساب،  سرعت بالای سیستم،  عدم نیاز به فیلتراسیون،  هزینه راه اندازی پایین،  افزایش اکسیژن محلول در آب با آبکافت آب و داخلی بودن بیشتر تجهیزات عنوان کرد.

رضا محصل، اکبر تکری، حامد بنانی فرد و سید علی رضا موسوی از اعضای تیم پنتا و محققان ساخت این دستگاه هستند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد