صفحه اصلی » بین الملل » چراغ سبزهای آمریکا به ترکیه برای حمله به سوریه/ برنده نهایی حملات روزهای اخیر چه کسی خواهد بود؟

چراغ سبزهای آمریکا به ترکیه برای حمله به سوریه/ برنده نهایی حملات روزهای اخیر چه کسی خواهد بود؟

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه ترکیه به طور قطع با هماهنگی آمریکا این حمله را آغاز کرده است، گفت: با این وجود اقدامات روزهای اخیر در منطقه کردنشین سوریه، اعتماد نیروهای کرد به آمریکا را کاهش داد و حتی شاهد سر دادن شعار مرگ بر آمریکا در این منطقه بودیم.

تاریخ انتشار: ۱۳:۳۹ - چهارشنبه ۱۳۹۸/۰۷/۲۴

محمود معلمی در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز در رابطه با چرایی حمله و اثرات تجاوز ترکیه به خاک سوریه، اظهار کرد: ترکیه به طور قطع با هماهنگی آمریکا این حمله را آغاز کرده است و علائم زیادی برای تایید این امر وجود دارد.

تحلیلگر مسائل سیاسی به همزمانی تخلیه آمریکا از منطقه و ورود ترکیه به آن، عنوان کرد: آمریکا در هنگام خروج از این منطقه برای ورود به کشور ترکیه چراغ سبز نشان داد؛ اما در این زمینه هم آمریکا و ترکیه دچار خطای محاسباتی شدند.

وی با اشاره به اعتماد پبیش از این کردهای سوریه به آمریکا و جلوگیری از ورود ارتش سوریه به منطقه، خاطرنشان کرد: اقدامات روزهای اخیر اعتماد نیروهای کرد به آمریکا را کاهش داد؛ کردها به این نتیجه رسیدند که آمریکا منطقه را به ترکیه سپرده است و همین امر موجب شد در روزهای گذشته شاهد سر دادن شعار مرگ بر آمریکا در این منطقه باشیم.

معلمی با بیان اینکه در روزهای اخیر حتی شاهد استقبال کردها از ارتش سوریه بودیم، عنوان کرد: کردها خود از ارتش سوریه درخواست کردند که وارد قضیه شده و از آن ها  دفاع کند.

این تحلیلگر مسائل سیاسی پیرامون خطای راهبردی ترکیه در این حمله، گفت: ترکیه با وجود اینکه در ابتدای جنگ سوریه، نقش زیادی در آموزش داعش و خرید نفت سوریه از داعش داشت اما در میانه جنگ به ائتلاف سه جانبه ایران، روسیه و سوریه پیوست و تا حدودی نقش خود را جبران کرد.

وی افزود: ترکیه با این حرکت خود نشان داد، به توافقاتی که با ایران و روسیه داشته، پایبند نیست و به دنبال منطقه امنی برای خود در منطقه است تا برخی از نیروهای مورد حمایت خود را در این منطقه مستقر کند.

معلمی با بیان اینکه در ظاهر ترکیه به بهانه حفظ امنیت مرزهای خود دست به این حمله زده است، اذعان کرد: ترکیه با کردهای سوریه از قدیم تاکنون درگیر است و اختلافاتی با حزب کارگر و پ.ک.ک در این منطقه داشته است.

کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: با این وجود ترکیه دچار خطایی مهم شده است، مردم سوریه باید یکپارچه از دولت و ارتش خود حمایت کنند و در حال حاضر ارتش سوریه به سمت مرزها حرکت کرده است و در هر منطقه ای وارد می شود، مورد استقبال قرار می گیرد.

وی افزود: اگر ارتش و مردم سوریه هماهنگی های لازم با هم را داشته باشند، ترکیه مجبور به غرامت های سنگین و عقب نشینی خواهد شد و امنیتش در آن طرف مرزهای خودش بیشتر به خطر می افتد.

معلمی در مورد راه حل جایگزین ترکیه برای حفاظت از مرزهای خود گفت: ترکیه می توانست از ظریق جلسات مشترک با سوریه و دیپلماسی و تقویت ارتش سوریه در مرزهای مشترک، به امنیت مورد ادعای خود دست پیدا کند ولی در حال حاضر شرایط به سمت شکست ترکیه پیش می رود.

تحلیلگر سیاسی پیرامون نقش ایران در این زمینه گفت: ایران باید به عنوان میانجی وارد عرصه بشود و در این زمینه باید تلاش کند ترکیه را متقاعد کند که از این نبرد دست بردارد.

وی با بیان اینکه ایران وارد این نبرد نخواهدشد، اظهار کرد: این نبرد، جنگ بین دو دولت است و به صلاح ایران هم نیست؛ در موارد قبلی زمانی ایران وارد شد که یک گروه خطرناک تروریستی کل منطقه و از جمله ایران را در خطر قرار داده بود.

معلمی با بیان اینکه ایران باید نقش خود را به عنوان میانجی گر حفظ کند، تصریح کرد: این دیپلماسی باید به سمت فشار به ترکیه برای پایان دادن به حمله هایی که در منطقه آغاز کرده، پیش برود و در عین حال دوستی خود با هر دو دولت را حفظ کند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد