صفحه اصلی » سیاسی » تجربه اعتماد به آمریکا چه برسر کشورهای مختلف آورده است؟

تجربه اعتماد به آمریکا چه برسر کشورهای مختلف آورده است؟

نتیجه اعتماد محمد مرسی، رئیس جمهور مخلوع مصر به آمریکا، نفوذ این کشور در مصر و ارتقاء درجه السیسی به دست خود محمد مرسی بود که برخلاف تصور رئیس جمهور، این ژنرال مصری ابتدا علیه مرسی کودتا سپس حسنی مبارک را از زندان آزاد کرد و خود مرسی نیز به طرز مشکوکی فوت کرد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۴ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

محمود معلمی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز با بیان اینکه امروز تمام دنیا متوجه غیر قابل اعتماد بودن آمریکا شده است، اظهار کرد: محمد مرسی رئیس جمهور مخلوع مصر پس از انقلاب این کشور بر اساس یک دیدگاه معتقد بود ایران در برابر آمریکا راهبرد غلطی در پیش گرفته و مصر بر خلاف این کشور که از ابتدا روابط خود را با آمریکا قطع کرد، ارتباط خود با آمریکا را ادامه می‌دهد و بر همین اساس در اولین دیدار خارجی خود وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرد.

تحلیل گر مسائل سیاسی ادامه داد: نتیجه این اعتماد به آمریکا، نفوذ این کشور در مصر و ارتقاء درجه السیسی به دست محمد مرسی بود که برخلاف تصور رئیس جمهور، این ژنرال مصری ابتدا علیه مرسی کودتا و سپس حسنی مبارک را از زندان آزاد کرد؛ همچنین با برگزاری دادگاهی علیه رئیس جمهور مخلوع، مرسی در جریان محاکمه به شیوه مشکوکی از دنیا رفت.

وی حوادث ونزوئلا و عراق را نمونه دیگری از اعتماد به آمریکا دانست و تأکید کرد: آمریکا از سال 1332 با سفر دکتر مصدق به این کشور و درخواست از آمریکا برای کمک به ایران در برابر انگلیس وارد سیاست داخلی ایران شد که نتیجه آن، کودتای ارتشبد زاهدی علیه مصدق و بازگشت محمدرضا شاه به ایران و سلطنت مجدد وی بود.

معلمی آخرین تجربه غیر قابل اعتماد بودن آمریکا را قضیه برجام بیان کرد و گفت: در برجام با وجود این که رهبر معظم انقلاب بارها فرمودند من به نتیجه مذاکرات خوش بین نیستم و آمریکا قابل اعتماد نیست، سیاسیون داخلی به امضاء و قول جان کری اعتماد کردند و نتیجه آن شد که با تغییر دولت آمریکا به راحتی از برجام خارج شد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به اعتقاد من اگر دولت آمریکا تغییر هم نمی کرد و همفکران آقای اوباما همچنان بر سر کار بودند باز هم این اتفاق صورت می گرفت.

وی با اشاره به نکته رهبر معظم انقلاب که ترامپ چهره واقعی آمریکا را نشان داد، اظهار کرد: دولت اوباما چهره واقعی آمریکا را در ظاهر نشان نمی‌داد و اهداف این کشور را از پشت پرده دنبال می کرد که به تعبیر رهبر معظم انقلاب این دستکش مخملی روی دست چدنی با حضور ترامپ کنار رفت.

معلمی با بیان اینکه آمریکا از بدنه تأسیس تاکنون بارها از توافقات مختلف خارج شده است، تأکید کرد: خروج آمریکا از از توافقات مختلف از جمله توافق کاهش استفاده از سلاح های میان برد با روسیه و یا توافق بین المللی پاریس و حتی تعهدات بین المللی سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که دولت آمریکا چه دست ترامپ باشد و چه اوباما این کشور تعهدات بین المللی خود را نقض می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: البته نوع خروج دولت های مختلف از تعهدات بین المللی تفاوت روشی دارد و دولت های مختلف از سناریوهای مختلف مانند روش بوسه کن و سیلی بزن یا همان سیاست معروف هویچ و چماغ و یا سیاست ها و راهبردهای دیگری استفاده می کند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کسانی که غرب گرا بودند نیز امروز به این نتیجه رسیدند که این کشور دیگر قابل اعتماد نیست، عنوان کرد: البته برخی هنوز نشسته اند که دولت آمریکا تغییر کند و یا آقای ترامپ استیضاح بشود و با روی کار آمدند دولت دموکرات، اوضاع تغییر بکند که این تفکر غلط و ساده لوحانه ای است.

معلمی در رابطه با دیگر ابعاد غیرقابل اعتماد بودن آمیکا عنوان کرد: در رابطه با مسائل فرهنگی و رسانه ای امروز آمریکا دیگر برد تاثیرگذاری قبلی خود را ندارد و هنوز کسی در دنیا این حرف آقای ترامپ که ابوبکر البغدادی را کشته یم نپذیرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد