صفحه اصلی » سیاسی » یک قرن حضور بین المللی و با دخالت نظامی و سیاسی؛ ره آورد آمریکا برای کشورهای دنیا

یک قرن حضور بین المللی و با دخالت نظامی و سیاسی؛ ره آورد آمریکا برای کشورهای دنیا

آمریکا در طول قرن 20 میلادی فجایع زیادی در کشورهای مختلف دنیا به نام خود ثبت کرده است که امروز مردم همین جنایت ها گریبانگیرش شده و نفس های پایانی تمدنی خود را می کشد.

تاریخ انتشار: ۱۴:۱۵ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۸/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ نام آمریکا برای مردم ایران یادآور جنایت های متعددی است، جنایت هایی که یادآور بیداری ملت ایران و از طرفی سرسپردگی کامل و عجیب شاه ایران به ایالات متحده و سیاست سیاست مداران آن بوده است.

16 آذر، 13 آبان، پنج اردیبهشت و 12 تیر تاریخ هایی است که برای مردم ما یادآور جنایات حمله به دانشجویان، کشتار دانش آموزان معترض، حمله طبس و جنایت حمله به هواپیمای مسافربری ایران است که هیچ گاه از حافظه تاریخی مردم ایران پاک نمی شود.

اما جنایات آمریکا محدود به ایران و انقلاب اسلامی نمی شود و تنفر از آمریکا در دنیا محدود به ایران نیست.

تاریخ معاصر جهان بیان کننده 65 حمله نظامی آمریکا به نقاط مختلف جهان است که بذر تنفر از این تمدن مادی گرا را در سراسر دنیا کاشته و امروز تبدیل به شجره ای شده که ریشه های آن در حال خشکاندن ریشه این تمدن است.

مرور این جنایت ها کمک می کند تا با خوی این جنایتکار جنگی بیشتر آشنا شویم.

حمله به مکزیک و جدایی از تگزاس از خاک این کشور

کشور مکزیک در سال ۱۸۲۳ از اسپانیا مستقل شد و بلافاصله پس از این رویداد مهاجرت آمریکائیان به مناطق خالی از سکنه تگزاس آغاز شد.
با یورش ساکنان آمریکا در طول ۱۲ سال، جمعیت آمریکایی‌ها در تگزاس رشد پیدا کرد و قدرت اقتصادی این منطقه را در دست گرفتند. با افزایش شمار آمریکاییان در تگزاس نسبت جمعیت آمریکایی ها و مکزیکی ها به نسبت ۶ به ۱ رسید.

در ادامه با اعمال نفوذ آمریکا مجلس تگزاس در اعمال نفوذی از سوی آمریکا، الحاق به این کشور تصویب کرد و از طرف دیگر کنگره آمریکا نیز علیه مکزیک اعلام جنگ کرد. پس از این اقدام، ارتش آمریکا وارد خاک مکزیک شد و پس از یک سال مکزیکوسیتی به اشغال آمریکا درآمد.

پس از این جنگ تحمیلی معاهده ای با نام گوادالوپ هیدالگو میان دو کشور به امضا رسید و مکزیک نیمی بر اساس این معاهده مکزیک نیمی از خاک خود از جمله سرتاسر تگزاس، تمام کالیفرنیا، همه نوادا و یوتا و بخشی از نیو مکزیکو و آریزونا را از دست داد.

اشتغال فیلیپین

آمریکا در سال 1898 ميلادي برای ضربه زدن به اسپانیا اقدام به تحریک شورشیان فیلیپینی علیه اسپانیا کرد. در نتیجه دخالت آمریکا در انقلاب فیلیپین و حمایت از برخی از رهبران این شورش بسياري از شهرهاي جنوب این کشور از دست اسپانیا خارج شد؛ در ادامه فشارهای شورشیان اسپانیا مجبور به تسلیم شد اما در عین ناباوری شورشیان، اسپانیا، فیلیپین را به آمریکا واگذار کرد و آمریکا به طور مستقیم این کشور را اشغال کرد.

فيليپين تا آغاز جنگ جهاني دوم تحت استعمار و اشغال آمريكا باقي ماند؛ اگرچه این کشور در جریان جنگ جهانی دوم از دست آمریکا خارج شد اما، در سپتامبر 1943 بار دیگر آمریکا با جلب حمايت گروهي از رهبران و آزادي خواهان فيليپين، حكومتی دست نشانده با نام «جمهوري مستقل فيليپين» در‌ اين كشور روي كار آمد و این اشغال تا 1944 استقلال این کشور که با مبارزات مردم و استقلال طلبان با ارتش آمریکا همراه بود ادامه داشت.

جنایت جنگی در ژاپن

جنایت جنگی آمریکا علیه مردم ژاپن بر ههیچ کس پوشیده نیست. پس از پایان جنگ جهانی دوم، دولت آمریکا به ریاست ترومن در اقدامی ضدبشریت اقدام به حمله اتمی به دو شهر هیروشیما و ناکازاکی کرد که در جریان این اقدام حدود 220 هزار نفر شهروند غیرنظامی ژاپن کشته شدند و این دو شهر به طور کامل ویران شد.

قتل، تجاوز و بدبختی رهاورد آمریکا برای ویتنامی ها

جنگ ویتنام نام مجموعه عملیات و درگیری‌های نظامی ‌بین نیروهای ویتنام شمالی و جبهه ملی آزادی‌بخش ویتنام جنوبی و نیروهای ویتنام جنوبی و ایالات متحده آمریکا از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ است.

آمریکا حضور نیروهای نظامی خود در خاک ویتنام را به عنوان راهی برای جلوگیری از گسترش نفوذ و کنترل کمونیسم در ویتنام توجیه می کرد. اگرچه این جنگ به یک افتضاح کامل نظامی برای آمریکا تبدیل شد و در این جنگ بیش از 60 هزار سرباز آمریکایی کشته شدند اما آمریکا در این جنگ جنایات متعددی علیه مردم ویتنام انجام داد.

کشتار می لای بزرگ ترین جنایت سربازان آمریکایی در این کشور بود که در جریان آن بالغ بر۵۰۴ شهروند غیرنظامی جمهوری ویتنام جنوبی توسط سربازان واحد گردان سوم تجسسی ارتش آمریکا به قتل رسیدند. در جریان این جنایت که اکثر قربانیان آن زنان و کودکان بودند برخی از قربانیان مورد شکنجه، تجاوز و قطع اندام قرار گرفته بودند. علاوه بر این برخی از اجساد نیز در جریان کشتار توسط سربازان قطعه‌قطعه شدند.

آمريكايي ها در جریان این جنگ سالانه 500 هزار تن بمب به اين سرزمين ريختند که در جریان یک مورد از بمباران ها اقدام به سم پاشی با سلاح شیمیایی در منطقه  ویت کنگ‌ها کردند که تا سال ها مردم این منطقه را دچار انواع بیماری ها، سرطان ها و معلولیت های ذهنی شدید کرد.

کشتار مردم کره

جنگ کره جنگی میان کره جنوبی با پشتیبانی آمریکا و کره شمالی با پشتیبانی چین و کمک نظامی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی بود که در ۲۵ ژوئن ۱۹۵۰ با ورود نیروهای تحت فرمان حکومت کمونیستی کیم ایل سونگ به بخش جنوبی آغاز شد.

آمریکا در جریان این جنگ بیش از ۳۰۰ شهروند کره‌ ای را از ۲۶ تا ۲۹ ژوئیه ۱۹۵۰ در روستای نو گون ری به قتل رساند. این کشتار توسط واحدهای لشکر یک مکانیزه آمریکا و در زیر پل آن روستا انجام شد.

فاجعه در عراق

جنگ عراق یک عملیات نظامی است که در ۲۰ مارس ۲۰۰۳ با حمله یک ائتلاف بین‌المللی به رهبری ایالات متحده به عراق آغاز شد. این جنگ با خروج آخرین تیپ رزمی آمریکایی در ۱۹ اوت ۲۰۱۰ به‌طور رسمی خاتمه یافت.

در جریان حضور آمریکا در عراق بیش از 4.4 میلیون عراقی در جریان حمله آمریکا در عراق آواره شدند و بیش از 66 هزار غیرنظامی کشته شدند؛ علاوه بر این بالغ بر 103 هزار مرگ خشونت بار در اثر حمله به عراق در این کشور اتفاق افتاده است.

افغانستان قربانی حمله علیه تروریست خیالی

جنگ آمریکا در افغانستان از ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۴ به بهانه آمریکا مبنی بر حمله القاعده به نیویورک و واشنگتن در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ صورت گرفت.

در جریان جنگ آمریکا در افغانستان تاکنون هیچ گاه آمار دقیقی از تلفات غیرنظامی منتشر نشد اما تنها در یک مورد ارتش آمریکا هفت اکتبر 2001 اهدافی را در ولایت‌های کابل، قندهار، ننگرهار، قندوز، جوزجان، لوگر، تخار، نیمروز، فراه و غزنی با جنگنده‌های B-52 و موشک‌های کروز مورد حمله قرار دادند. در سه هفته اول این حملات بیش از هزار نفر در این مناطق کشته شدند و در کل،  سه هزار و 800 افغان از هفت اکتبر الی هفت دسامبر 2001 توسط امریکا به قتل رسیده‌اند.

این جنایت ها تنها گوشه ای از تجاوزهای مستقیم آمریکا به کشورهای مختلف است جهان به غیر از ایران است که نسل کشی، تجاوز، اشغالگری و حتی پاکسازی نسلی را به همراه داشت؛ بنا بر گزارش های مخابره شده در خبرگزاری ها و کتب مختلف بالغ بر 65 مورد تجاوز نظامی در نقاط مختلف جهان از آغاز قرن 20 تاکنون به ثبت رسیده است که آثار ان هنوز در کشورهای مورد تجاوز قرارگرفته باقی مانده است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد