صفحه اصلی » سیاسی » کاهش سلطه دلار، افول قطعی قدرت اقتصادی آمریکا را رقم زد

استاد اقتصاد دانشگاه اصفهان:

کاهش سلطه دلار، افول قطعی قدرت اقتصادی آمریکا را رقم زد

استاد دانشگاه اصفهان گفت: پنج جانبه گرایی، ظهور قدرت جدید اقتصادی و کاهش سلطه دلار باعث شد تا قدرت اقتصادی آمریکا رو به افول قطعی برود.

تاریخ انتشار: ۰۵:۱۱ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۸/۱۶

محمد‌رضا حیدری در گفتگو با صاحب نیوز با اشاره به اینکه افول آمریکا در عرصه های مختلف باید به عنوان واقعیتی انکار ناپذیر مد نظر قرار گیرد، اظهار کرد: دیکتاتوری رسانه ای آمریکا در بخش ارتباطات و مدیریت افکار عمومی جهان دست برتر را دارد و به این واسطه از کوه مشکلات خود در جهان کاه ساخته تا نقاط ضعف را پنهان کند.

استاد دانشگاه اصفهان با بیان اینکه قدرت اقتصادی آمریکا ذره ذره رو به افول است، افزود: پنج جانبه گرایی، ظهور قدرت جدید اقتصادی و کاهش هژمونی دلار باعث شده است تا قدرت اقتصادی آمریکا رو به افول قطعی برود ولی شیب و جهت این افول بسته به عملکرد کشورهای مقابل، قابل رؤیت است.

وی با اشاره به کاهش سهم دلار در اقتصاد جهانی، بیان کرد: انتظار می‌رود در طول سال‌های آتی سهم کشورهای گروه بریکس شامل«برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی» از اقتصاد جهان افزایش یابد و به همین نسبت قدرت اثرگذاری آن‌ها بر تحولات جهان هم تقویت شود و در این صورت سهم دلار در اقتصاد جهانی کاهش یافته و از دلار به عنوان مرجع استفاده نشود.

حیدری ادامه داد: با ظهور چین، سهم اقتصاد آمریکا در سطح جهانی دچار کاهش شده و در نتیجه هر چه کشورهای رقیب جدی تر وارد عمل شوند، سلطه دلار آمریکا در بخش های اقتصادی زودتر تحت الشعاع قرار می گیرد.

وی به حق وتوی آمریکا در شورای امنیت ملی اشاره و تصریح کرد: آمریکا با در دست داشتن حق وتو، در مقابل کشورهای مستقل بزرگ نمایی کرده و از این طریق اعمال سلطه خود را با فشار بر تحریم های اقتصادی به نمایش گذاشته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: بدهی 23 هزار میلیارد دلاری بیش از تولید ناخالص داخلی آمریکا، کسری دو هزار میلیارد دلاری بودجه و کسری 700 میلیارد دلاری تراز تجاری آمریکا، نشان می دهد که این کشور از نظر تجاری در وضعیت خطرناکی قرار دارد ولی با بروز زورگویی، حق وتو در شورای امنیت، فروش سلاح و افزایش ناامنی داخلی و سلطه دلاری که این کشور بیان می کرد، اجازه نداد تا افول اقتصادی امریکا آن گونه که هست نشان داده شود.

وی ادامه داد: اگر مسئولان، مدیریت اقتصادی داخلی را مبتنی بر مبانی دینی و علمی داخل کشور به کار گرفته بودند، قطعاً کاستی های دولت های مستکبر نظیر امریکا که اقتصاد آن مبتنی بر ظلم است به درستی به جوانان نشان داده می شد و دائما دم از بهبود وضعیت اقتصادی کشورهای غربی نمی زدند، ولی امروز هم اگر در حیطه اقتصادی قوی عمل کنیم سهم استکبار در سیطره بر کشورهای دیگر منطقه به مراتب کاهش جدی پیدا می کند.

حیدری با اشاره به این که اجرای دقیق اقتصاد مقاومتی نقصان های موجود در سطح اقتصاد داخلی را می پوشاند، افزود: دولت سازندگی در اوایل کار به جای الگوگیری از اقتصاد کشور در زمان جنگ، سیاست های تغییر ساختاری صندوق بین المللی پول را ادامه داد و در واقع سیاست دینی و اقتصاد لیبرال داشتیم و دولت یازدهم و دوازدهم هم تفکر تکنوکراتی را به کار بست و عملاً سطح مدیریت کشور با اقتصاد مقاومتی فاصله گرفت.

وی در پایان خاطر نشان کرد: باید به گونه ای در عرصه اقتصاد داخلی با تکیه بر اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به نفت، حاضر شویم که حلاوت آن در قالب رفاه مردمی و کاهش نرخ تورم و بیکاری به مردم چشیده شود و با گفتمان سازی و مدیریت افکار عمومی، بتوانیم حرفی در اقتصاد برای گفتن داشته باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد