صفحه اصلی » سیاسی » بیان و بررسی شاخصه های یک ابر قدرت جهانی/ قدرت آمریکا رو به افول است؟

بیان و بررسی شاخصه های یک ابر قدرت جهانی/ قدرت آمریکا رو به افول است؟

برای تعریف و تشخیص یک ابر قدرت یا بررسی میزان قدرت آن باید ویژگی هایی را در نظر داشته باشیم و آن موارد را در کشور مورد نظر بررسی کنیم. نفوذ داشتن و تصمیم گیری یا تصمیم سازی برای کشور های دیگر یکی از شاخصه های عیان یک ابر قدرت است

تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - جمعه ۱۳۹۸/۰۸/۱۷

صاحب نیوز-حسن مومنی/ قبل از انقلاب اسلامی دو ابر قدرت بزرگ در جهان وجود داشت و همه کشور های جهان سوم و در حال توسعه در زیر مجموعه و مستعمره یکی از این دو ابر قدرت بود؛ ایران نیز به ترتیب مستعمره بریتانیا و آمریکا بوده است.
در هر کشوری که انقلاب می کرد یا در آن کودتا می شد از مستعمره آن بلوک خارج و به استعمار بلوک دیگر در می آمد و بر همین اساس، شوروی اولین کشوری بود که انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت چراکه با در نظر گرفتن فرمول جهانی آن زمان انتظار می رفت که ایران پس از خارج شدن از استعمار آمریکا، مستعمره شوروی قرار گیرد.
مدتی که گذشت ایران استقلال خود را ثابت و عدم تمایل به وابستگی را به جهانیان نشان داد؛ از اینجا بود که تهاجم، توطئه، جنگ و فتنه شروع شد.
شوروی در سال 1370 از بین رفت و امروز جهان دارای دو قدرت است: 1. قدرت رو به افول غرب با محوریت آمریکا 2. قدرت رو به رشد اسلام و جبهه مقاومت با محوریت ایران اسلامی.

قدرت آمریکا رو به افول است؟

برای تعریف و تشخیص یک ابر قدرت یا بررسی میزان قدرت آن باید ویژگی هایی را در نظر داشته باشیم و آن موارد را در کشور مورد نظر بررسی کنیم.
نفوذ داشتن و تصمیم گیری یا تصمیم سازی برای کشور های دیگر یکی از شاخصه های عیان یک ابر قدرت است که دیگر چنین توانایی را در آمریکا مشاهده نمی کنیم.
یک ابر قدرت باید بتواند اختلافات و جنگ های داخلی و خارجی را به نفع خود ایجاد یا برطرف کند، آمریکا در هر جنگی که بتواند دخالت می کند اما چندی است که نتوانسته نتیجه را به نفع خود تعیین کند.
به نظر می رسد که یک ابر قدرت اگر نتواند جنگی را به نفع خود ایجاد یا خاتمه دهد، حداقل باید بتواند از جنگ ها و اختلافات به وجود آمده بهره سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و… را داشته باشد. اما امروزه هرچه اختلافات و جنگ های اخیر را بررسی می کنیم همگی به نفع مظلوم خاتمه پیدا کرده است؛ این مظلوم است که حتی گاهی برخلاف تمام پیش بینی ها نیز پیروز میدان نبرد می شود.
سرنوشت جنگ های اخیر در سوریه، عراق، فلسطین، لبنان و یمن به وضوح بیانگر رو به افول بودن قدرت غرب با محوریت آمریکا است.
محوریت سیاسی مجامع بین الملل بودن یک شاخصه ابر قدرت ها است درحالی که آمریکا هر روز بیش از گذشته از این مجامع بین المللی خارج می شود و از جایگاه محوریت سیاسی جوامع فاصله می گیرد و این در حقیقت قدرت آمریکا است که رو به افول می رود.
آمریکا امروز نتوانسته حریف و رقبای خود را در بستر های سیاسی، اقتصادی و.. همچون چین، ایران و دیگر کشور ها را منزوی کند حال آنکه این توانایی باید از بدیهیات یک ابر قدرت باشد.
اگر در ویژگی های ابر قدرتی جهانی دقت کنید خواهید دید که امریکا روز به روز در حال افول و نظام جمهوری اسلامی ایران در حال قدرت یابی و توسعه و اقتدار منطقه‌ ای و جهانی است.
مقاومت مردم در سایر کشورهای منطقه و جهان و همچنین شروع بهار عربی از سال ۱۳۹۰ بیانگر همین شرایط است و نشان می‌ دهد ملت ها از آمریکا فاصله گرفته و به فرهنگ جمهوری اسلامی گرایش پیدا می ‌کنند.
تسخیر لانه جاسوسی یکی از تاثیر گذار ترین اقدامات زمان در رو به افول بردن آمریکا است؛ با تسخیر لانه جاسوسی علاوه بر برچیده شدن یکی از مهمترین مراکز جاسوسی آمریکا، نفوذ این پرچمدار استکبار جهانی را در کشور و منطقه کاهش داد با زبانی واضح، بین المللی و قاطع اثبات کرد که دیگر نه تنها نباید به استعمار ایران فکر کنند، بلکه دیگر مجالی برای نفوذ و حتی دخالت در ایران و جوامع اسلامی از سوی جامعه غربی وجود ندارد.
تسخیر لانه جاسوسی را نباید صرفا یک حادثه پنداشت، چراکه بسیار فراتر از یک اتفاق است؛ در حقیقت باید آن را یک جریان و نقشه راه، الگو قلمداد کرد و آن را انقلاب دوم نامید.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

20 − 18 =