صفحه اصلی » سیاسی » ادعای وضع قرارداد جدید از سوی پیامبر با کافرانی که پیمان شکنی می‌کردند سابقه تاریخی ندارد/ ضرورتی ندارد برای توجیه برجام، اسلام‌سازی کنند

ادعای وضع قرارداد جدید از سوی پیامبر با کافرانی که پیمان شکنی می‌کردند سابقه تاریخی ندارد/ ضرورتی ندارد برای توجیه برجام، اسلام‌سازی کنند

پژوهشگر تاریخ کشور گفت: بی دقتی در اظهارات برخی از دولتی‌ها ممکن است منتهی به وضع پایه‌های بی منطق و بی اساس دیگری بشود که در این ایام میلاد پیامبر باید دقت نظر بیشتری روی سخنان شود و به آسانی از هر چیزی برای توجیه بدعهدی دشمنان و خلف وعده کسانی که به طور تاریخ و در تمام جهان در حق ملت های جهان ظلم کرده اند استفاده نکنند.

تاریخ انتشار: ۰۱:۰۴ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۳

به گزارش صاحب نیوز؛ روحانی در صحبت های اخیر خود مدعی شده پیامبر (ص) با کفار پیمان می بست و وقتی کفار پیمان را می شکستند دوباره با آنها پیمان می بست؛ این اظهارات وی از آن جهت که سابقه تاریخی ندارد مورد اعتراض قرار گرفت.

در همین راستا دکتر یعقوب توکلی پژوهشگر تاریخ کشور در گفتگو با خبرنگار شبکه اطلاع رسانی راه دانا در این خصوص گفت: یکی از آیات قرآن درباره پیامبر این است که پیامبر(ص) از روی هوا سخنی نمی گوید و از لغو اعراض دارد و رفتار او مبتنی بر منطق صحیح و صواب است.

وی در ادامه عنوان کرد: اینکه نسبتی را به رسول گرامی اسلام می دهند که با مشرکین قرارداد امضا می کرد و آنها قرارداد را لغو می کردند و باز دوباره پیامبر قرارداد جدیدی امضا می کرده است در طول تاریخ حیات پیامبر سابقه ای نداشته است.

این پژوهشگر تاریخ کشور با ذکر یک مثال بیان کرد: مشهور ترین قراردادی که بین مشرکین و پیامبر منعقد شد قرارداد صلح حدیبیه است که طی این قرارداد ابتدا پیامبر شرطی را می پذیرد که حتی برخی از مسلمانان مضطرب و ناراحت شدند و ادعا کردند که در نبوت پیامبر (ص) شک کردند و شرط این بود که پیامبر پذیرفت هر مسلمانی که از مدینه به مکه پناهنده شود، نیازی به بازگرداندن او نیست اما هر مسلمانی که از مکه به مدینه پناهنده شود پیامبر تعهد می کند که آن مسلمان را برگرداند.

توکلی در ادامه افزود: این مساله در ابتدا برای مسلمانان بسیار آزار دهنده بود و ناراحت شدند؛ نکته جالب این است که سهیل بن عمرو طرف مشرکین برای این عقد این قرارداد بود که پسرش به تازگی مسلمان شده و به پیامبر پناهنده شده بود و پیامبر پسر او را تحویل داد.

وی همچنین گفت: برخی از مسلمانان ناراحت شدند و پیامبر اعلام کرد که خداوند گشایش را در این امر قرار داده است تا اینکه در جریان یکی از این نقل و انتقال ها مسلمانی که او را تحویل داده بودند موفق به فرار از دست نگهبانان شده و در مسیر کاروان هایی که به مکه می رفتند قرار گرفت.

این پژوهشگر تاریخ کشور  در ادامه این داستان تاریخی گفت: این فرد در مسیر مکه به مدینه با چند نفر از مسلمانانی که از مکه فرار کرده بودند و در مسیر مدینه قرار داشتند آشنا شده و در آنجا فضا و جبهه جدیدی برای این دسته از مسلمانان که خارج از حوزه حاکمیت پیامبر بودند فراهم شد و در ادامه آنها تبدیل به یک عامل فشار به مردم مکه شدند.

توکلی بیان داشت: فشار این گروه به مکه آنقدر زیاد شد که مشرکان مکه بارها و بارها خدمت پیامبر آمدند و از ایشان خواستند این ماده را بردارد و مسلمانانی که در مسیر بین مکه و مدینه مستقر شده اند را به مدینه انتقال بدهند که پیامبر این مورد را نپذیرفتند.

وی با اشاره به یک نمونه تاریخی دیگر گفت: مورد دیگر هنگامی بود که قبایل تحت حمایت مشرکان به قبایل تحت حمایت مسلمانان بر خلاف قراداد حمله کردند، حتی ابوسفیان هم برای عذرخواهی خدمت پیامبر رسیدند که کفار در جریان نبوده و این قبایل بدون اطلاع به قبایل مسلمان حمله کرده اند که این عذرخواهی ها از سوی پیامبر پذیرفته نشد

این پژوهشگر تاریخ کشور در ادامه افزود: حتی ام حبیبه که همسر رسول خداوند و دختر ابوسفیان بود حاضر نشد برای پدرش ابوسفیان وساطت کند و در مسجد هم هیچ یک از مسلمانان حاضر به وساطت برای ابوسفیان نشد. نظیر این برخورد پیامبر را در مورد یهودیان و توافق آنها با مسلمانان شاهد هستیم که بعد از عهد شکنی توسط لشکر مسلمانان محاصره می‌شوند.

توکلی در بخشی از آیات قرآن هم خداوند به پیامبر می فرماید که در مقابل مشرکانی که پایبند به قرارداد نیستند حق قتال دارید و با این عنوان که آنها اهل نگه داشتن قرارداد خود نیستند پیامبر می تواند با آنها به جنگ بپردازد.

وی تصریح کرد: فکر و ذهن برخی از مسئولان کشور در دامی به نام برجام افتاده است و اکنون که درخت برجام میوه نداده است چه ضرورتی دارد برای توجیه این اتفاقات تاریخ اسلام را زیر سوال می برند و از شواهدی استفاده می کنند که این شواهد درست نیست.

این پژوهشگر تاریخ کشور با تأکید بر لزوم توجه بیشتر این مسئولان به شیخوخیت و جایگاه خود عنوان کرد: جای نگرانی دارد چرا که برخی از برای حمایت از این سخنان رئیس جمهور می گردند تا نکته ای را در تأیید سخنان او پیدا کنند و ممکن است برای جا انداختن این مساله موضوعاتی مانند اسلام رحمانی و اسلام ایرانی مطرح شود.

توکلی با انتقاد از اسلام سازی‌های سیاسی تصریح کرد: بی دقتی در اظهارات برخی از دولتی‌ها ممکن است منتهی به وضع پایه‌های بی منطق و بی اساس دیگری بشود که در این ایام میلاد پیامبر باید دقت نظر بیشتری روی سخنان شود و به آسانی از هر چیزی برای توجیه بدعهدی دشمنان و خلف وعده کسانی که به طور تاریخ و در تمام جهان در حق ملت های جهان ظلم کرده اند استفاده نکنند.

 

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99