صفحه اصلی » سیاسی » آقای وزیر، مرغ همسایه غاز نیست / فعالیت روان پیام رسان های داخلی با اینترنت ملّی

آقای وزیر، مرغ همسایه غاز نیست / فعالیت روان پیام رسان های داخلی با اینترنت ملّی

عضو سابق پیام رسان بله گفت: پیام رسان های داخلی با فشار و تلاش ها در دو سال اخیر بار خوبی از ارتباطات مردم را به دوش می کشند و مشکل خاصی در این باره نداشتیم.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۸ - سه شنبه ۱۳۹۸/۰۸/۲۸

سهیل تقوی در گفتگو با صاحب نیوز؛ بیان کرد: شبکه ملّی اطلاعات بحث گسترده ای است که در لایه های مختلف درباره آن بحث می شود؛ در حال حاضر در کشور برخی اقدامات برای مباحث زیر ساختی این کار فراهم شده، هر چند وزیر ارتباطات گفتند که این 80 درصد کل شبکه ملی اطلاعات را راه اندازی کردیم و بعد از این اظهار نظر سازمان ملّی فضای مجازی کشور این صحبت را رد و اعلام کرد طبق چیزی که باید اتفاق بیفتد عدد خیلی پایین تر از 80 درصد است و برنامه مدونی در دولت وجود ندارد.

عضو سابق تیم فنی پیام رسان بله ادامه داد: البته این پایین ترین لایه شبکه است که فقط بتوانیم ارتباط را حفظ کنیم، در حد این که DNS ها، نقاط تبادل ترموتیک و مسیریاب ها را به گونه ای در شبکه طراحی کنیم که وقتی شبکه قطع می شود در کشور به کار خود ادامه دهد.

وی افزود: گر چه برخی مانورها قبلاً انجام شد، اما الآن به صورت عملی می بینیم برخی مشکلات وجود دارد ولی حاد نیست و در طول زمان این مشکلات مرتفع می شود و روز به این روز این روند رو به رشد را شاهد هستیم.

تقوی خاطر نشان کرد: مسئله مهم تر در شبکه ملی اطلاعات لایه های بالاتر و مربوط به خدمات اطلاعاتی است و شبکه های ارتباطی بدون خدمات اطلاعاتی به کاری نمی آید؛ اگر شبکه ارتباطی داشته باشیم و موتور جستجوگر و پیام رسان و ایمیل نداشته باشیم در واقع کار مفیدی و خوبی برای ارائه نخواهیم داشت.

کارشناس پیام رسان های داخلی گفت: تاکسی اینترنتی تپ سی از نقشه گوگل استفاده می کند و گوگل قطع است و نمی توان از آن استفاده کرد، این ها نشان می دهد وقتی به لایه های خدمات زیربنایی وب توجه نکنیم و خودمان را به زیر لایه های شبکه منحصر کنیم عملاً به کاری نمی آید.

کارشناس فضای مجازی در تشریح کار پیام رسان های داخلی اظهار کرد: پیام رسان های داخلی با فشار و تلاش ها در دو سال اخیر بار خوبی از ارتباطات مردم را به دوش می کشند و مشکل خاصی در این باره نداشتیم.

وی ادامه داد: در حوزه های دیگر مانند موتور جستجوگر سال ها تلاش شد، ولی از وقتی آقای جهرمی سر کار آمد اولین اقدامی که کرد طرح جویش گر ملی که سال ها برای آن زحمت کشیده شود را تعطیل کرد و گفت اعتقادی به این کارها ندارم و ما در حال حاضر به شدت خلأ آن را احساس می کنیم.

تقوی افزود: گر چه پارسی جو و یوز به صورت خودجوش کارهایی شروع کردند، اما سرمایه گذاری کافی روی آن ها انجام نشد و الآن نمی توانند کار خوبی ارائه کنند.

کارشناس فضای مجازی در تشریح علل اصلی این موانع گفت: برخی اقدامات دولت به تفکرات کلان تمدنی بر می گردد که فضای گفتمانی دولت در این سال ها نشان داد علاقه فکری آن ها به سمت غرب گرایش دارد و رئیس جمهور گفتند ما باید به دنبال تعامل با غرب باشیم.

تقوی در همین رابطه ادامه داد: از نظر آن ها ما باید تا جایی که ممکن است در سیستم غرب هضم شویم و این تفکر در فضای مجازی هم وجود دارد؛ گر چه رهبری بارها بر شبکه ملّی تأکید کردند امّا مثل برجام و FATF نظر دولت بر این نبود.

وی با بیان اینکه چاره ای جز استفاده از شبکه داخلی خودمان نداریم اذعان داشت: دولت می گوید باید از سرویس های غربی استفاده کنیم و آن ها رایگان به ما خدمات می دهند و نباید تقابل کرد.

کارشناس فضای مجازی در ادامه خاطر نشان کرد: در حالی که می بینیم در مواقع حساس در فضای مجازی اتفاق دیگری می افتد، امریکا شرکت هوآوی چین را با این حجم کاری به راحتی پس از سال ها کار تحریم می کند و اصلاً اهمیتی برای غرب ندارد و در نتیجه در حال حاضر این نظریات استفاده از سرویس های خارجی رنگ باخته است.

تقوی در پایان گفت: در حاضر پیام رسان بله مشکل خاصی ندارد، البته روز گذشته مقداری کُندی در ارائه خدمات رخ داد چرا که هیچ سرویسی در دنیا وجود ندارد که کاربران چند 10 میلیونی به آن رجوع کنند به درستی پاسخ دهد؛ منطق می گوید باید رشد تدریجی در شبکه های اجتماعی ایجاد شود تا خللی به شبکه وارد نشود اما ما در زمان فیلترینگ تلگرام و همچنین روزهای اخیر شاهد ورود کاربران زیادی به پیام رسان های داخلی بودیم که کُندی کوچکی را به سیستم وارد کرد و سریعاً مرتفع شد.

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد