صفحه اصلی » سیاسی » دلیل تحریم اخیر آذری جهرمی توسط آمریکا چه بود؟

دلیل تحریم اخیر آذری جهرمی توسط آمریکا چه بود؟

با وجود استفاده آسان تروریست ها از این بستر، نیروهای امنیتی به دلیل عدم همکاری سرویس های ارائه دهنده خدمات خارجی در زدن رد تروریست ها، با مشکلاتی مواجه شدند که سبب خسارت چندصد میلیاردی در کشور شد.

تاریخ انتشار: ۰۹:۳۵ - یکشنبه ۱۳۹۸/۰۹/۳

صاحب نیوز-آرمان حسینی/ شبکه ملی اطلاعات بستر فعالیت ایرانیان در فضای مجازی است که ضرورت ایجاد آن از مدت ها پیش توسط کارشناسان و صاحب نظران حوزه IT و فضای مجازی بیان و تبیین شده است.

این شبکه همانند مسیرهای رفت و آمد در سطح کشور، مسیرهای رفت و آمد در فضای مجازی را تشکیل می دهد که علاوه بر سهولت استفاده برای شهروندان، امکان مدیریت فضا را نیز به آن ها می دهد تا بسته به نیاز خانواده ها، مشاغل و ادارات مختلف از این شبکه بهره ببرند.

رهبر معظم انقلاب هم پیرامون این شبکه نظر ویژه ای دارند و بارها بر ضرورت تکمیل آن تاکید کردند. ایشان در بخشی از سخنانشان با بیان اینکه «فضای مجازی خیلی مهم است و آنچه از همه مهم‌تر است، مسئله شبکه ملی اطلاعات است»، تاکید کردند: «امروز فضای مجازی مخصوص ما نیست و همه دنیا با فضای مجازی درگیرند و کشورهایی که شبکه ملی اطلاعات درست کرده و فضای مجازی را به نفع خودشان و ارزش‌های موردنظر خودشان کنترل کرده‌اند، یکی دوتا نیستند. متأسفانه در زمینه شبکه ملی اطلاعات در کشور کوتاهی شده و کاری که باید انجام گیرد، انجام نگرفته است.»

یکی از مزایای شبکه ملی اطلاعات، ایجاد بستر امن برای استفاده از پیام رسان های بومی، موتورهای جست و جو گر و نقشه خوان های داخلی است؛ امری که علاوه بر تطبیق این امکانات با زیست بوم کشور و سهولت استفاده کاربران، زمینه توسعه کسب و کار مبتنی بر فضای مجازی و استارت آپ ها در کشور را فراهم کرده و جلوی سواستفاده سرویس های اطلاعاتی و کشورهای خارجی از این بستر در کشور و مدیریت افکار عمومی را می گیرد.

حوادث سال 96 مهم ترین دلیل برای این امر است؛ در سال 96 حوادث شهرهای مختلف کشور از طریق شبکه های اجتماعی و شبکه های اجتماعی خارجی به ویژه پیام رسان تلگرام مدیریت و اوباش نیز از طریق همین بستر به یکدیگر متصل شده و در شهرهای مختلف دست به تخریب اموال عمومی و ایجاد رعب و وحشت و حمله به اماکن نظامی و امنیت زدند.

با وجود استفاده آسان تروریست ها از این بستر، نیروهای امنیتی به دلیل عدم همکاری سرویس های ارائه دهنده خدمات خارجی در زدن رد تروریست ها، با مشکلاتی مواجه شدند که سبب خسارت چندصد میلیاردی در کشور شد.

در حوادث روزهای  اخیر نیز به دلیل امکان سواستفاده آشوبگران از این بستر و امکان خط دهی خارج کشور به این اوباش، دسترسی ها به اینترنت بین المللی محدود شد تا شاهد حوادث و خسارت های بیشتر به اموال مردم و اماکن عمومی نباشیم.هر چند این اقدام دیرهنگام انجام شد و برخی از اغتشاشگران هماهنگی های لازم برای حمله مشترک به بسیاری از اماکن عمومی و اموال مردم را انجام دادند؛ اما تداوم این امر و هوشیاری مردم زمینه خاموش شدن آتش آشوب ها را فراهم کرد.

تاثیرگذاری شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر اینترنت را می توان در تحریم های جدید آمریکا علیه وزیر ارتباطات دید. دولت آمریکا روز گذشته آذری جهرمی، وزیر ارتباطات را به دلیل آنچه قطع موقت اینترنت در ایران خوانده است، تحریم کرد.

این تحریم فوری نشان می دهد، ادامه آشوب ها در ایران با محدودیت اینترنت به طور کامل با مشکل مواجه شده است و لیدرهای این آشوب ها بخش زیادی از ارتباطات خود با اجیرشدگان خود در داخل را از دست داده اند.

این یک روی ماجرا بود و روی دیگر ماجرا، تجربه مثبت ایرانیان در استفاده از استار آپ های داخلی و سرویس های ارائه دهنده خدمات مبتنی بر اینترانت داخلی دید.

مردم نیز در این چند روز تجربه خوبی در استفاده از برخی سرویس های داخلی کسب کردند و شرکت های ایرانی نیز به خوبی خود را محک زدند.

سرویس های نقشه یابی مانند بلد و موتورهای جست و جوگری همانند پارسیک با وجود هجوم سیل عظیم کاربران توان خود را در مدیریت تقاضا و پاسخگویی به استفاده کنندگان به نمایش گذاشتند و پیام رسان هایی مانند بله و ایتا نیز با وجود نبود همکاری از سوی دولت و حتی سنگ اندازی های برخی وزارتخانه های مرتبط توانستند تا حد زیادی پاسخگوی نیاز مخاطبان خود باشند.

اگرچه برخی دولتی ها جلوی توسعه شبکه ملی اطلاعات را گرفته اند و حتی مجلس نیز از گزارش وزارت ارتباطات مبنی بر رشد 80 درصدی این شبکه ملی اقناع نشد و از طرفی برخی وابستگان به دولت این شبکه ملی را به سخره گرفته و نشدنی خواندند؛ اما تجربه اخیر در کشور در استفاده از اینترانت داخلی و استقبال مردم از اینترانت داخلی به خوبی نشان می دهد، شبکه ملی در کنار ضرورتی که در کشور به دلایل مختلف دارد؛ امری شدنی و قابل وصول است که با اندک حمایت دولت و به ویژه شخص وزیر ارتباطات به نتیجه می رسد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد