صفحه اصلی » اقتصادی » مصوبه ای که دولت در شروع آن رفوزه شد

مصوبه ای که دولت در شروع آن رفوزه شد

حال دولت در معرض امتحانی دیگر است و باید به قول های خود در قبال افزایش قیمت بنزین عمل کند؛ اگر دولت حسن روحانی در این زمینه هم موفق نباشد و نمره قبولی نگیرد، معیشت مردم سخت تر از همیشه خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۴۴ - دوشنبه ۱۳۹۸/۰۹/۴

به گزارش صاحب نیوز؛ افزایش قیمت بنزین این روزها در ایران بسیار خبر ساز شده است؛ افزایش این بنزین با چند مقدمه همراه است که شاید خیلی به مذاق برخی خوش نیاید یکی از این مقدمه ها این که به جای اینکه شرایط برای پذیریش این افزایش آماده شود به دروغ از مسوولان امر بیان می شود که خبر افزایش قیمت دروغ است؛ مقدمه دیگر که شاید نقش تاثیر گذاری در سناریو افزایش باید به آن توجه کرد چندین سال به عقب انداختن یک امر بایدی، از سوی دولت است عقب انداختنی که تاثیرات آن مانند یک فنر جمع شد.

مقدمه و نکته دیگر اینکه برای این افزایش سه برابری یک اعتراف هم لازم بود که مجری قبول کند که در این سال ها که رفتارش با نظر بسیاری از کارشناسان همراه نبوده گره را کور کرده است.

رسانه ها هم که چندی قبل محکوم شده بودند که افزایش قیمت را شایعه می کنند، اینبار مسیر را به خواسته مجریان قرار دادند تا دقیقا آن چه می خواهند انجام شود که البته شب عید بالاخره بنزین هزار تومانی از پمپ های بنزین به یکدفعه محو شد.

اما افزایش این بنزین که امر معمولی برای بسیاری از سال ها در ایران بود اینبار به شکل دیگری پیش رفت که همه در این چند روز به خوبی از آن اطلاع داریم.

اینبار افزایش بنزین آشوب مسلحانه ای را در برداشت که بدون شک با بازیگری عده ای خود فروخته صحنه های تلخی را از خود به جای گذاشت و متاسفانه خسارت های زیادی هم از آن باقی مانده است.

چند چیز به خوبی در این میان آشکار است که یکی از آن ها نمره قبولی نگرفتن دولت در نحوه اجرا و زمان شروع این مصوبه است که فرصت را در اختیار اشرار و پشتوانه هایشان قرار می دهد تا یک آشوب مسلحانه ایجاد کنند، به هر حال این شروع و شکل شروع حتماً به پشتوان یک سری از مشاوران و کارشناسان در دولت است که این نحوه تصمیم گیری به خوبی نشان می دهد این مشاوران با زندگی مردم بسیار فاصله گرفتند و در فضای متفاوتی زندگی می کنند که این در بیان نماینده اصلاح طلب اصفهان هم بیان شده است.

حیدرعلی عابدی در گفتگو با صاحب نیوز، با اشاره به اینکه کسی حق ندارد به بهانه افزایش قیمت بنزین، گرانی را در بازار ترویج دهد، اظهار کرد: عده ای به محض تغییر شرایط، درصدد افزایش قیمت و ایجاد روند گرانی در بازار کالا و خدمات را دارند و می خواهند هزینه را از جیب مردم دریافت کنند ولی ستادهای نظارتی بازار باید برخورد جدی با افراد سودجو کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس افزود: افزایش قیمت بنزین برای دسته ای از مردم به صورت مستقیم و برای دسته ای دیگر به صورت غیر مستقیم اثر دارد و دولت باید نظارت جدی از طریق شناسایی دسته ها، برنامه ریزی بر روند مصرف و توزیع سوخت داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه تعزیرات باید با اخلال گران بازار به شدت برخورد کند، تصریح کرد: فروشندگان و توزیع کنندگان در بازار کالا و خدمات به جای جبران درآمد از طریق فشار بر مردم، باید به اصلاح سبک زندگی و صرفه جویی در مصرف سوخت، سوق داده شوند و نهادهای نظارتی و تعزیرات باید به شدت با اخلال گران در سیستم بازار برخورد کند.

عابدی گفت: برخی خدمات مانند خدمت دهی تاکسیرانی، تاثیر مستقیم با افزایش قیمت دارد ولی این دلیلی برای عدم نظارت نیست و دولت باید با ایجاد سامانه پایشی، میزان بنزین مورد نیاز تاکسی ها را تحت کنترل داشته باشد و در مقابل سوءاستفاده شخصی از سهمیه داده شده، به سرعت سهمیه داده شده قطع شود.

وی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس در حیطه نظارتی خود، همراه با مردم خواهند بود، اذعان کرد: نمایندگان مجلس آمادگی لازم را دارند تا شهروندان در مشاهده افزایش قیمت، به سرعت گزارش این اخلال را به نمایندگان داده و به صورت قانونی از صمت پیگیری کنند.

وی با ابراز گله مندی از دولت به دلیل نحوه اجرای طرح افزایش قیمت سوخت، تاکید کرد: دولت به دلیل تحریم های خارجی و برخی اختلاف نظرها، تحت فشار است و برای اداره کشور راهی به جز گرانی بنزین نداشت ولی بدسلیقگی زیادی را در نحوه اجرای این طرح انجام داد که در شان مردم عزیر کشور نبود.

نماینده مردم اصفهان در مجلس با بیان اینکه، دولت باید با مردم صادق باشد، افزود: دولت باید طرح افزایش قیمت سوخت را با مردم درمیان گذاشته و مردم را از روند این طرح آگاه می کرد و قطعا مردم ما دلسوز دولت و نظام هستند.

وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور باید در مشاوران اطراف خود تجدید نظر کند و مشاورانی را برای تصمیمات خود برگزیند که دلسوز باشند.

عابدی در پایان با اشاره به حضور خودجوش مردم در راهپیمایی روز پنج شنبه 30آبان در اصفهان در حمایت از نظام و ولایت، گفت: مردم پشتیبان نظام و ولایت هستند و اجازه نخواهند داد تا دشمن به قصد شومش برسد.

حال دولت در معرض امتحانی دیگر است و باید قولی که در این زمینه یعنی جلوگیری از افزایش قیمت ها و بسته حمایتی عمل کند، اگر دولت حسن روحانی در این زمینه هم نتواند موفق باشد و نمره قبولی نگیرد، معیشت مردم سخت تر همیشه خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد