صفحه اصلی » اجتماعی » مرمت پرحاشیه اما کمرنگ گنبد مسجد شیخ لطف الله + عکس

مرمت پرحاشیه اما کمرنگ گنبد مسجد شیخ لطف الله + عکس

مرمت قسمتی از گنبد مسجد شیخ لطف الله حرف و حدیث های متعددی را ایجاد کرد که شاید این مرمت به درستی انجام نشده است، اما مسئول دفتر مرمت اداره کل میراث فرهنگی اصفهان آن را تکذیب و اعلام کرد این تغییر رنگ به دلیل مرمت است.

تاریخ انتشار: ۰۹:۱۴ - جمعه ۱۳۹۸/۰۹/۸

به گزارش صاحب نیوز؛ این روزها تصاویری از مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله و دو رنگه شدن کاشی های این مسجد در فضای مجازی منتشر شده و انتقاد هایی را به همراه داشته است.

این نظرها در حالی در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود  که فریدون اللهیاری در گفت و گوی کوتاه با خبرنگار صاحب نیوز، اظهار کرد: هیچ مشکلی برای مسجد شیخ لطف الله در مرمت اخیر ایجاد نشده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: کار مرمت صحیح و اصولی انجام شده و افرادی شایعه مشکل در این مرمت را می گویند، خود دچار اشکال هستند.

همچنین مسئول دفتر مرمت اداره کل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان هم در گفت و گو با خبرنگار صاحب نیوز، در خصوص بحث های ایجاد شده برای مرمت اخیر مسجد شیخ لطف الله بیان کرد: مشکلی برای مرمت شیخ لطف الله نبوده و بهترین کار مرمتی انجام شده است.

فریبا خطابخش با بیان اینکه سال 97 قسمتی از گنبد مسجد شیخ لطف الله کمی ریزش پیدا کرد، گفت: داربستی زدیم که کار مرمتی را این قسمت را شروع کنیم؛ داربست ادامه دادیم و بر روی گنبد بررسی هایی انجام دادیم؛ کاشی ها گنبد کاملا از بستر زیرین جدا شده و حتی با دست قابل برداشته شدن است.

وی افزود: هیچ ملات بند کشی هم در کنار کاشی ها وجود ندارد و تمام بند ها از بین رفته است و ملات زیر کاشی ها را که بررسی کردیم دیدم که کاملا پوسیده است؛ بدنه گنبد آجر و تزئینات آن کاشی است؛ این گنبد به دلیل اینکه ریشه های بلندی دارد باعث شده که کاشی ها ریزش پیدا نکند.

مسئول دفتر مرمت اداره کل میراث فرهنگی اصفهان با تأکید بر اینکه سال 1314 مرمت این گنبد انجام شده است که این مصلاح به مرور زمان فرسوده می شود و اگر کار مرمتی بر روی آن انجام نشود نمی توانی گنبد را تا 20 سال دیگر داشته باشیم.

وی ادامه داد: به همین دلیل با مشورت و برگزاری جلسات متعدد، قرار بر این شد که کاشی ها برداشته و پس از زیر سازی کاشی به سرجای خود برگردانه شود؛ گنبد مسجد شیخ لطف الله تفاوتی که با مسجد امام دارد این است که کاشی های گنبد مسجد امام کاملا جدید است و شاید به همین دلیل تفاوت کار مرمتی و غیر مرمتی در این پنجد زیاد نمایان و مشخص نبود.

مدیر پایگاه میراث جهانی نقش جهان بیان کرد: کاشی های گنبد شیخ لطف الله یکی یکی برداشته و تمیز کاری و اسید زدایی شد، این مرمت کاری با روش و مصلاح سنتی انجام شد؛ استاد کار این مرمت کاری، بهترین استاد کار میراث فرهنگی است که شاید بتوان گفت از این استادکاران، تعداد انگشت شماری در کشور داریم.

وی با بیان اینکه من مخالف این هستم که قسمت مرمت شده با دیگر قسمت ها تفاوت رنگ دارد، تصریح کرد: هر قسمتی که در حوزه معماری کار مرمت شروع کنیم، به دلیل اینکه لایه غبار نسته است با مرمت رنگ آن تغییر می کند؛ حدود 80 سال قبل بر روی گنبد شیخ لطف الله مرمت شده است که در این سال ها گردو غبار نشسته و باران های اسدیدی آمده و این ها بر روی کاشی و گچ و آجر این گنبد نفوذ کرده و رنگ مصلاح تغییر داده است.

خطابخش اضافه کرد: بناهایی مانند گنبد، گلسته ها و نقاشی های عالی قاپو که در معرض جو و هوا قرار دارند، به مرور زمان لایه ای بر روی این بناها تشکیل می شود و زمانی که تمیر کاری و مرمت می شود باید تفاوت بین قسمت مرمت شده و قسمت مرمت نشده ایجاد شود.

وی با توضیح اینکه باید قسمت های دیگر گنبد را هم مرمت شود، اظهار کرد: مرمت دو قسمت دیگر گنبد مسجد شیخ لطف الله را تا یک ماه آینده شروع می کنیم.

به گزارش صاحب نیوز، مسجد شیخ لطف الله یکی از چهار بنای تاریخی میدان نقش جهان است که مدورترین گنبد جهان را دارد و به عنوان یکی از زیباترین گنبدهای دنیا از آن یاد می شود؛ گنبد این مسجد در طول روز و در اثر نور خورشید به سه رنگ خاکی، صورتی و خاکستری در می آید.

این مسجد شاهکار معماری صفوی در طول سال های 1603- 1619 به عنوان بخشی از مجتمع میدان نقش جهان به دستور شاه عباس اول و به دست معمار زبردست محمدرضا اصفهانی ساخته شد.

بسیاری معتقدند که این بنای ارزشمند در واقع تنها نقش مسجدی را مانند دیگر مساجد ندارد و معمار، به شکلی هنرمندانه، فضایی را در آن ایجاد کرده که حتي پیروان دیگر اديان و همه انسان ها متوجه نور الهی و عرفانی در آن شوند؛ این معماری ایرانی اسلامی 15دی سال 1310 با شماره 105 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد