صفحه اصلی » بین الملل » آسیا و اقیانوسیه » سیاستمدار پاکستانی در لندن دستگیر شد

کراچی در ابهام دستگیری الطاف حسین

سیاستمدار پاکستانی در لندن دستگیر شد

دستگیری حسین، در کراچی – بزرگترین شهر پاکستان- شوک زیادی در بین افکارعمومی بر انگیخت.

تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - جمعه ۱۳۹۳/۰۳/۱۶

به گزارش صاحب نیوز به نقل از واشنگتن پست، پلیس بریتانیا روز سه‌شنبه یکی از معروف‌ترین سیاستمداران پاکستان را که مظنون به پول‌شویی است، دستگیر کرد. این باعث شده است که در پایگاه او در کراچی، مراکز تجاری به خاطر ترس از خشونت،  زودتر تعطیل شوند و ساکنان به خانه‌های خود بروند.

پلیس بریتانیا پیش از اعلام اتهام افراد، نام آنها را فاش نمی‌کند. اما هنگامی که درباره‌ی الطف حسین پرسیده شد، پلیس لندن گفت که صبح روز سه‌شنبه مرد 60 ساله‌ای در منطقه‌ی شمال لندن بازداشت شده است. میثم سوزواری، یکی از افراد جنبش متحد قومی در کراچی، این دستگیری را تایید کرده است.

الطاف حسین 60 ساله، رئیس جنبش متحد قومی یا MQM، یکی از احزاب اصلی پاکستان است که مخالفینش اغلب آن را متهم می‌کنند که برای تقویت قدرتش دست به خشونت می‌زند.

او از 1992 در تبعیدی خودخواسته در بریتانیا زندگی می‌کند اما اغلب برای اجتماعات پر جمعیت پاکستان تلفنی صحبت می‌کند. او به سخنرانی‌های تکان دهنده معروف است.

دستگیری حسین، در کراچی – بزرگترین شهر پاکستان-  شوک زیادی در بین افکارعمومی بر انگیخت. این شهرِ شلوغِ بندری که درگاه ورود و خروج بیش از 18 میلیون نفر است در اقتصاد پاکستان نقش مهمی دارد و هر گونه ناآرامی ناشی از دستگیری حسین می‌تواند برای اقتصاد کل پاکستان تبعاتی جدی داشته باشد.

بلافاصله پس از پخش اخبار دستگیری او از تلویزیون، مردم از ترس بروز خشونت، شروع به بستن مغازه‌ها و بازگشت به خانه کردند.

سال 2010، یکی دیگر از سیاستمداران این حزب یعنی عمران فاروق، در روز روشن در حمله‌ای خیابانی در لندن کشته شد. این باعث بروز بلواهایی در کراچی، پایگاه اصلی این حزب شد. البته هیچ متهمی در رابطه با قتل او بازداشت نشد.

محمد عتیق میر، رئیس اتحادیه‌های بازرگانی کراچی گفته است که بازارهای شهر بسته شده‌اند. ماموریت دیپلمات‌های بریتانیا در کراچی هم موقتا تعطیل شده است. سفارت ایالات متحده در اسلام‌آباد هم راجع به بروز اعتراض و ناآرامی در شهر به اتباع آمریکایی هشدار داده است. سفارت آمریکا گفته است که برای روز چهارشنبه، صدور ویزا و خدمات شهروندی به آمریکایی‌ها در کنسولگری‌اش در کراچی انجام نمی‌شود.

راه‌آهن پاکستان هم خدماتش را در کراچی و بقیه‌ی نقاط استان سِند برای سه ساعت تعطیل کرد. در گذشته، تظاهرات در کراچی موجب بروز خساراتی برای راه‌آهن شده بود.

ندیم نصرت، یکی از اعضای بلندپایه‌ی این حزب، حامیان آن را به آرامش فراخوانده است. با این حال گفته می‌شود که خشونت‌هایی در شهر رخ داده است. بعضی وسایل نقلیه سوخته‌اند و گزارش‌هایی هم از شلیک هوایی وجود داشته است. این حزب خشونت‌ها را محکوم کرده و گفته است که افرادِ پشت این ناآرامی‌ها ارتباطی با این حزب ندارند.

نصرت گفته است که حال حسین خوب نبوده و هنگامی که بازرسان به خانه‌ی او در لندن رسیده‌اند وی در حال رفتن به بیمارستان برای انجام آزمایش‌های پزشکی بوده است.

جنبش متحد قومی  در سال 1984 شکل گرفته است که عموما فرزندان مهاجرین اردو زبانی را در بر می گیرد که در 1947 هنگام شکل‌گیری پاکستان، از هند به این کشور مهاجرت کرده‌اند. این حزب خود را میانه‌رو و سکولار تصویر می‌کند. اما اغلب از سوی رقبایش به کاربرد خشونت علیه مخالفینش متهم می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد