صفحه اصلی » اجتماعی » برخورد جدی قوه قضائیه با جنایتکاران اقتصادی و اغتشاشگران/ صف معترضان از اغتشاشگران جداست

رئیس قوه قضائیه خبرداد؛

برخورد جدی قوه قضائیه با جنایتکاران اقتصادی و اغتشاشگران/ صف معترضان از اغتشاشگران جداست

رئیس قوه قضائیه از برخورد جدی با کسانی که جنایات اقتصادی می کنند و امنیت قضایی را به خاطر پول تهدید می کنند و اغتشاشگران خبرداد و گفت: اعتراضات مردم متفاوت است ولو لحن نامناسبی داشته باشد؛ ما صف آن ها را از افراد مخل آرامش و امنیت جدا می کنیم؛ این مردم با افرادی که با سلاح سرد و گرم امنیت را تهدید می کنند فرق دارند.

تاریخ انتشار: ۱۶:۱۸ - پنجشنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۴

به گزارش صاحب نیوز؛ آیت الله ابراهیم رئیسی عصر امروز در با بیان اینکه کرامت قاضی و کارمند و نیروی انسانی و همچین کرامت برای ارباب رجوع بسیار اهمیت دارد و همه باید گرامی داشته بشوند، اظهار کرد: حفظ کرامت انسانی برای همه ضرورت است، همه دارای شخصیت انسانی هستند که باید تکریم شوند و گرامی داشته بشوند و به سخن آن ها توجه شود و به خواست آن ها ترتیب اثر داده شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه ما موظف هستیم کرامت قضات را حفظ کنیم، عنوان کرد: حفظ کرامت و شان قاضی نکته ای است که همه باید به آن توجه کنند.

وی با بیان اینکه ابلاغ دستورالعمل کرامت برای مرور و نوشتن «ملاحظه گردید» زیر آن نیست و باید به آن توجه و عمل شود، عنوان کرد: دستگاه قضایی باید هم نسبت به خود و هم نسبت به بقیه حفظ کرامت را مد نظر قرار بدهد و حفظ کرامت ارباب رجوع هم اهمیت داده شود.

رئیسی ادامه داد: جایی که ما هستیم اقتدار را می طلبد و اقتدار را قانون به ما داده است؛ البته مهربانی هم می طلبد؛ مادر مهربان و پدر مهربان تمام سعادت فرزند خود را می خواهد، مهربانی و پناه قرار گرفتن از خصوصیات دستگاه قضاست و اقتضای آن مهربانی است و مهربانی به معنای کوتاه آمدن نیست، همان طور که لازمه اقتدار هم ترش رویی نیست.

وی با بیان اینکه با میزان جذب پلکانی قوه قضاییه، مشکل کمبود نیروی انسانی ما حل نمی شود، عنوان کرد: سال 96، شش هزار نفر در آزمون ثبت نام کردند و مراحل جذب این افراد در حال انجام است تا به حال حدود یک هزار و 400 نفر جذب شدند. مقداری وضعیت نیروی انسانی متفاوت خواهد شد که باید اقدام جهشی تر باشد.

رئیسی با بیان اینکه مشورت کردن در کار قضایی خلاف استقلال قاضی نیست، اذعان کرد: قضات به ویژه در پرونده های تخصصی اقتصادی که به کشف حقیقت کمک می کند و ما هم به دنبال کشف حقیقت هستیم از مشورت با متخصصان بهره ببرند.

رئیس دستگاه قضا ادامه داد: مسئله تمرکز زدایی پیشنهادی بود که مطرح شد و معاون راهبردی قوه بررسی کنند که چه کارهایی را می توانیم به استان ها واگذار کنیم.

وی با اشاره به سفر معاونان و بخش های مختلف این قوه به شهرستان های مختلف استان، گفت:و امشب در شورای عالی قوه قضاییه در اصفهان گزارش این بخش ها به تفصیل شنیده خواهد شد و تصمیم گیری می کنیم.

رئیسی تاکید کرد: مسئله صلاحیت شوراهای حل اختلاف و صلح و سازشی افزایش خواهد یافت و هر چه را بشود با شورای حل اختلافی حل بشود قطعاً همین کار را می کنیم.

قاضی القضات کشور با بیان اینکه در دستگاه قضایی هم شان نظارت و هم شان قضاوت داریم و به اعتبار این دو شان و این که فصل الخطاب دستگاه قضا است، نگاه دیگران هم به این جاست، عنوان کرد: من شب گذشته حدود ساعت 10 به زندان اصفهان رفتم و دو ساعتی آن جا بودم؛ قاضی باید لیست زندانیان خودش را پیش روداشته باشد که مبادا کسی که امروز باید تعیین تکلیف بشود و کارش به فردا بکشد.

وی با بیان اینکه مهریه، دینی بر ضمه زوج است و باید پرداخت کند، گفت: البته وقتی ندارند و بر اساس تمکن قسط بندی می شود اما همچنان بر ضمه اوست و باید پرداخت کند.

رئیسی ادامه داد: تأکید می کنم باز نگاهی در قضیه اعسار بکنند؛ وقتی 80 سکه مهریه است و می گوییم 20 سکه بدهید ولی وقتی ندارد، زوج باید زندان برود ؟ ما نمی گوییم نباید بدهد ولی باید بیشتر دفت کرد. اگر کسی تمکن دارد و نمی دهد، استنکاف می کند و باید با او برخورد شود ولی اگر اعسار دارد اقدام برای چنین فردی دلیل می خواهد و ما باید بر اساس مبانی فقهی عمل کنیم.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه اعسار باید خارج از نوبت رسیدگی شود و زندان کردن نباید آسان باشد، گفت: در جلسات دیگر گفتم، ماهی یک بار از یک زندان سرکشی کنید. زندان در برنامه من نبود ولی خواستم بروم و از نزدیک ببینم.

وی اذعان کرد: آمار قابل توجهی از میران زندان های کوتاه مانند یک ساعت و نیمه روزه است. کسی که به زندان می رود آثار و مسائل خودش را به همراه دارد. قضات نسبت به این قضیه حساس باشند و سیاست حبس زدایی و حایگزین های حبس اهمیت داده شود.

رئیسی با بیان اینکه هر چه اطاله دادرسی منتفی باشد، اثربخشی ما بیشتر است، گفت: اگر مواردی مانند موسسات اعتباری پیچیدگی دارد باید در آن مورد مشورت کرد؛ در واقع معطلی پرونده هیچ وجهی ندارد باید پرونده از بن بست خارج شود و اگر در اصفهان نشد باید در تهران این کار انجام شود.

رئیس قوه قضائیه از برخورد جدی با کسانی که جنایات اقتصادی می کنند و امنیت قضایی را به خاطر پول تهدید می کنند و اغتشاشگران خبرداد و گفت: اعتراضات مردم متفاوت است ولو لحن نامناسبی داشته باشد ما صف آن ها را از افراد مخل آرامش و امنیت جدا می کنیم؛ این مردم با افرادی که با سلاح سرد و گرم امنیت را تهدید می کنند فرق دارند.

وی با بیان اینکه جرایم امنیتی با جرایم سیاسی فرق می کند، اظهارکرد: با توجه به اختیارات قانونی که قضات دارند، توجه داشته باشند که در کنار حق یک تکلیف هم وجود دارد و تکلیف از انسان در رابطه با همان حق خواسته می شود.

رئیسی در پایان گفت: اگر کسی در گوشه و کنار این استان مورد ظلم قرار رفت باید با دل قرص بگوید می روم به دادگستری مراجعه کنم و دل طرف مقابل بلرزد و این احساس از طریق بخشنامه ایجاد نمی شود.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد