صفحه اصلی » سیاسی » دم خروس حمایت اصلاح طلبان از مردم که از جیب شکوری بیرون زد/ صحبت هایی که واقعیات یک جریان سیاسی را برای مردم روشن می کند

دم خروس حمایت اصلاح طلبان از مردم که از جیب شکوری بیرون زد/ صحبت هایی که واقعیات یک جریان سیاسی را برای مردم روشن می کند

علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) روز گذشته صحبت هایی را مطرح کرد، صحبت هایی که نشان دهنده واقعیات یک جریان سیاسی است و دید این جریان به عموم جامعه را نشان می دهد.

تاریخ انتشار: ۱۶:۰۱ - شنبه ۱۳۹۸/۰۹/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ آقای جهانگیری از مهره‌های اصلی اصلاح طلبان در دوره‌های یازدهم و دوازدهم در جایگاه معاونت اول رئیس جمهور و تئوریسین اقتصادی دولت است و بسیاری از سیاست‌های اقتصادی از سوی وی اتخاذ شد؛ در انتخابات سال ۹۶ با دفاعیات و تلاش‌های آقای جهانگیری، روحانی توانست مجدداً بر مسند ریاست جمهوری بنشیند و این آقای جهانگیری بود که عملکرد دولت یازدهم را عملکردی موفق جلوه داده و عملکرد دولت‌های نهم و دهم را به شدت زیر سوال برد و مسائل واهی را در قالب «یادتان هست» مطرح کرد.

جهانگیری در آن زمان می‌گفت «یادتان هست ما تورم ۴۰ تا ۵۰ درصدی را تحویل گرفتیم و الان تورم تک رقمی شده است؟» زمانی که دولت یازدهم کشور را تحویل گرفت، یک نان سنگک ۳۰۰ تومان بود، الان ۱,۵۰۰ تومان است که ۵ برابر شده است. لذا در حال حاضر آن انتقاداتی که به صورت واقعی و غیرواقعی به دولت نهم و دهم وارد می‌دانستند، امروز به دولت یازدهم و دوازدهم وارد است.

کنار رفتن عارف در سال ۹۲ به معنای حمایت قد از اصلاح طلبان از آقای روحانی بود و تیم اقتصادی روحانی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در وزارتخانه‌های اقتصاد، صنعت معدن تجارت، جهاد کشاورزی، تعاون کار و رفاه اجتماعی از اصلاح طلبان شناسنامه‌دار بوده است، لذا اصلاح طلبان نمی‌توانند نقش خود در عملکرد اقتصادی دولت و ناکارآمدی‌ها را کتمان کنند.

این ها صحبت های موسوی لارگانی، رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیرامون عملکرد اقتصادی دولت  و اصلاح طلبان است.

روی کار آمدن دولت یازدهم با سیاست های انقباضی از سوی مغزهای متفکر جریان حامی دولت همراه بود تا جلوی تورم آن سال های کشور را بگیرد، سیاست های انقباضی که در انتخابات سال 96 اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی آن را موفقیت دولت دانسته و بر آن تاکید زیادی می کرد؛ اما دیری نپایید که این فنر جمع شده با نبود سیاست های دقیق از سوی دولت و بی برنامگی مداول به یکباره رها شد و تورم افسارگسیخته ای را به مردم تحمیل کرد که نمونه آن را در 50 سال گذشته تنها می توان در دوره معدودی از مدیریت هاشمی رفسنجانی بر دولت دید.

همین بی برنامگی زمینه اعتراض مردم به وضعیت اقتصادی را به همراه داشت، اعتراضاتی که هر بار با سواستفاده برخی از جریان های فرصت طلب و لاشخور سیاسی ضدانقلاب به بروز برخی ناآرامی ها تبدیل شد و هیچگاه دولت پاسخگوی آن نبود.

همین اعتراضات و نظرسنجی هایی که مراجع رسمی و غیررسمی بر آن صحه گذاشته اند نشان می دهد دولت روحانی از کم ترین محبوبیت در دولت های 12 گانه جمهوری اسلامی برخوردار است. بر همین اساس فارس در گزارشی که 21 آبان ماه98 بر روی خروجی خود قرار داده، نوشته است:« نظرسنجی یک نهاد معتبر دانشگاهی -که از 1388 تاکنون دقت بالایی داشته و اعتبار آن ثابت شده- در مرداد 98 می گوید درصد کسانی که به روحانی بسیار علاقمند هستند حدود 10 درصد و درصد کسانی که به او بی علاقه یا بسیار بی علاقه هستند حدود 45 درصد است. به این معنا اکنون در جامعه ایران یک دوقطبی جدید به نام ‘موافق روحانی-مخالف روحانی’ خلق شده که در آن مخالفان بیش از چهار برابر موافقان هستند. این یک دوقطبی جدید و محصول افول بسیار پرشتاب محبوبیت روحانی است»

اصلاح طلبان که از سال 92 و پس از کنار رفتن عارف از گردونه انتخابات ریاست جمهوری به عنوان مهم ترین حامیان دولت روحانی شناخته می شدند و سهم زیادی از کابینه دولت به ویژه وزارتخانه های اقتصادی کسب کردند با آگاهی از همین نظرسنجی ها پروژه کلید از روحانی را کلید زدند و همراه با مخلفان دولت علم مخالفت با عملکرد خود را در برابر افکار برداشته اند. در مسیر همین پروژه بود که علی صوفی؛ مشاور عالی رئیس دولت اصلاحات در مصاحبه ای با آنا اعلام کرده بود: من شنیدم که خاتمی به روحانی گفت اگر نمی‌تواند از ریاست‌ جمهوری استعفا دهد و شرایط خود را مطرح کند و اگر امکان‌پذیر نیست، اجازه گرفته و کناره‌گیری کند.

با وجود این که این صحبت های صوفی با واکنش های مثبت و منفی زیادی همراه بود، اما هیچ گاه توسط سران اصلاح طلب رد نشد و تنها رسانه ها بر روی این صحبت ها مانور دادند؛ بهترین دلیل این مدعی باقی ماندن مدیریان اقتصادی اصلاح طلب در رأس ارگان ها و وزارتخانه های تصمیم ساز اقتصادی در دولت بود که نشان دهنده این نکته است که شرایط پیش آمده آن چنان هم که برخی از افراد حامی این حزب ژست آن را می گیرند، برای ان ها نامطبوع نیست.

اثبات این ادعا در مقام اول شاید کمی سخت باشد و برخی این برداشت را نوعی هجمه سیاسی جناح های مخالف این جریان سیاسی بیان کنند اما، با صحبت های اخیر علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت (مشارکت سابق) مبنی بر اینکه اصلاح طلبان پس از اعتراضات اخیر دچار ریزش رای نشده اند چون اعتراضات در مناطق مرفه که پایگاه رای آنان است صورت نگرفته بلکه در مناطق حاشیه ای که پایگاه اصولگرایان بوده رخ داده است!

اين حرف در عین حال که واقعيت دور بودن اصلاح طلبان از عموم مردم را نشان مي دهد، این اصل را نشان می دهد که اصلاح طلبان نه تنها به وجودآورندگان وضعیت موجود هستند، بلکه از این شرایط راضی هم هستند، چرا که فقر مردم تاثیری در سبد رای آن ها ندارد و همین برای نشان دادن سطح دغدغه یک جریان سیاسی کافی است. اگر چه بر صحت و سقم این حرف باید تامل کرد ولی همین که دولتی ها به فکر طبقات پایین تر جامعه نیستد از اعترافات مسلم این صحبت است.

انتهای یپام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99